Պետրոս Մակեյանին հարցաքննելու են
Թիվ 10/9 ընտրատեղամասում Նիկոլ Փաշինյանի վստահված անձ Մերուժան Աբրահամյանը «Հետքին» պատմեց, որ Պետրոս Մակեյանը որդու` Կարենի և Ն. Փաշինյանի մյուս վստահված անձ Սուրենը (Մերուժան Աբրահամյանն այժմ փոխարինում է վերջինիս) վնասվածքներով ոստիկանների կողմից տեղափոխվել են հիվանդանոց. «Այնտեղ բուժօգնություն ստանալուց հետո նրանց ոստիկանները պետք է տանեին ոստիկանություն` հարցաքննության»:
Վերջինիս պատմելով` մի քանի շքեղ մեքենաներ` «ջիփեր ու մերսեդեսեր», կուտակվել են ընտրատեղամասի մոտ, և Պ. Մակեյանը հանձնաժողովի նախագահին խնդրել է, որպեսզի նա վերջիններիս հեռացնի տարածքից 50 մետր շառավղով` ինչպես պահանջում է ընտրական օրենսդրությունը:
Սակայն «ջիփավորները» Մակեյանի հասցեին անվայելուչ արտահայտություններ, հայհոյանքներ են տեղացել, հարձակվել են նրանց վրա, ինչի արդյունքում երեքն էլ ստացել են վնասվածքներ:
Քիչ անց ոստիկանական ուժեր են ժամանել ընտրատեղամաս, իսկ միջադեպի ժամանակ տեղամասում գտնվող երեք ոստիկանները, վստահված անձի պատմելով, փոխանակ ծեծողներին բռնեին, ծեծվողներին էին քաշքշում:
Ընտրատեղամասի հանձնաժողովի նախագահ Գրիգոր Շահնազարյանը «Հետքի» հետ զրույցում վստահեցրեց, որ ինքը միջադեպին ականատես չի եղել. երբ աղմուկ է լսել, իջել է ներքև, երբ ամեն ինչ արդեն ավարտված էր: Մակեյանը կամ որևէ մեկը իրեն չեն խնդրել տարածքից որևէ մեկին հեռացնել: Ըստ նրա` ընտրական գործընթացն ընթանում է նորմալ, տեղամասում գրանցված է 1959 ընտրող, որոնցից այս պահին քվեարկել են արդեն մոտ 250-ը: Որևէ բողոք կամ խախտման արձանագրություն դիտորդների վստահված անձանց կողմից չի արձանագրվել:

Police to Question Makeyan Regarding Assault at Polling Station
Meruzhan Abrahamyan, Nikol Pashinyan’s proxy at the 10/9 polling station, has told “Hetq” that Petros Makeyan, his son Karen, and another Pashinyan proxy, will be questioned by police after receiving treatment for injuries sustained when the three were assaulted by a group of unidentified men at the polling station.
Mr. Abrahamyan says that a convoy of jeeps and Mercedes Benz had converged on the polling station and that Mr. Petros Makeyan had asked the election committee president to order the men to assemble some 50 meters away from where voting was taking place, as the law requires.
The group of men then proceeded to hurl a volley of expletives at the three and then assaulted them. A short time later, police showed up at the scene of the ruckus. Mr. Abrahamyan states that the three cops at the polling station, rather than breaking up the fight, were jostling Makeyan and the other two men being beaten.
Grigor Shahnazaryan, the local election committee president, told “Hetq” that he didn’t see the incident take place but that when he heard a commotion from downstairs he went to investigate and by the time he reached there everything was over. He also claims that Makeyan never requested that he remove the crowd outside to a distance of fifty meters.
Mr. Shahnazaryan told “Hetq” that the balloting was proceeding normally and that as of now some 250 voters, out of the 1959 registered at the polling precinct, have cast ballots.