Մեղադրվում են կանխամտածված սնանկության մեջ
Ավարտվել է կանխամտածված սնանկության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ  հսկողություն իրականացնող ՀՀ գլխավոր դատախազության սեփականության եւ տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
Նախաքննությամբ պարզվել եւ հիմնավորվել է, որ Երեւան քաղաքի բնակիչ Հ. Մարգարյանը 2000թ. սեպտեմբեր ամսին հիմնադրել է «Էրեբունու գինու-կոնյակի գործարան» ՍՊ ընկերությունը եւ Երեւան քաղաքի Արցախի փողոց 47 հասցեում տեղակայված շինությունում մինչեւ 2009թ. հուլիս ամիսը հիշյալ ընկերության միջոցով կազմակերպել է ոգելից խմիչքների արտադրություն եւ իրացում:
Հ. Մարգարյանը, «Էրեբունու գինու-կոնյակի գործարան» ՍՊ ընկերության` պետական բյուջեին ունեցած 61 462 259 դրամ հարկային պարտավորության պայմաններում, սեփական եւ ընկերությանը փոխառության կարգով գումարներ տրամադրած այլ անձանց շահերից ելնելով, ինչպես նաեւ` հարկերը վճարելուց խուսափելու դիտավորությամբ, «Էրեբունու գինու-կոնյակի գործարան» ՍՊ ընկերության տնօրեն, իր բարեկամ Ն. Մարգարյանի օժանդակությամբ 2009թ. հուլիսի 15-ի թիվ 2782, 2009թ. հուլիսի 16-ի թիվ 2808, 2809, 2810 եւ 2009թ. հուլիսի 23-ի թիվ 2907 հաշիվ-ապրանքագրերով 347 467 779 դրամ գումարով «Էրեբունու գինու-կոնյակի գործարան» ՍՊ ընկերությանն է օտարել ընկերության ամբողջ գույքը` հիմնական միջոցներ հանդիսացող արտադրական սարքավորումները,  տրանսպորտային միջոցները, պատրաստի արտադրանքը եւ այլ ապրանքանյութական միջոցներ` այդպիսով ընկերությանը զրկելով արտադրական կարողություններից եւ վճարունակությունից:
Վերոհիշյալ գործարքից ստացված գումարներով Հ. Մարգարյանը մարել է փոխառության կարգով իր  եւ այլ անձանց կողմից ընկերությանը տրամադրված գումարները: Արդյունքում` «Էրեբունու գինու-կոնյակի գործարան» ՍՊ ընկերությանը Հ. Մարգարյանը զրկել է իր պարտավորությունների կատարման բոլոր հնարավորություններից: Այդկերպ վերջինս ստեղծել է կանխամտածված անվճարունակության հատկանիշներ եւ հետագայում իր հիմնադրած ընկերությունը հասցրել սնանկության` պետությանը պատճառելով խոշոր չափի` 172 526 900 դրամի վնաս:
Նախաքննության ընթացքում Հ. Մարգարյանի կողմից կամովի վերականգնվել է 50 մլն. դրամի վնասը:
Հ. Մարգարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 193-րդ հոդվածով, իսկ Ն. Մարգարյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 39-193-րդ հոդվածով:
Քրեական գործն ուղարկվել է ընդհանուր իրավասության դատարան` ըստ էության քննելու համար: Այս մասին հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի վարչությունը:

Accused of Deliberate Bankruptcy
The preliminary investigation of the criminal case initiated on deliberate bankruptcy has been completed. The prosecutor of the Property and Economic Crimes' Department of the RA General Prosecutor's Office who supervised the preliminary investigation of the criminal case has confirmed the bill of indictment.
The preliminary investigation has revealed that the citizen of Yerevan H. Margaryan in September 2000 founded "Erebuni Wine-Brandy Factory" Ltd. and till July 2009 produced in the mentioned company and sold alcoholic drinks in the building by the address Artsakh 47.
The "Erebuni Wine-Brandy Factory" Ltd. had tax liability of 61 462 259 drams to the State Budget and H. Margaryan, based on his personal interests and the interests of whose people who had given loans to the company as well as having the purpose to deliberately avoid paying the taxes, with the help of his relative, the head of the "Erebuni Wine Factory" Ltd.
N. Margaryan, in 2009 sold the whole property of the "Erebuni Wine-Brandy Factory" Ltd. by 347 467 779 drams to the "Erebuni Wine Factory" Ltd. that is the manufacturing equipment, means of transport, the products and other means thus depriving the company of its production ability and solvency.
H. Margaryan paid off his and the other persons loans by the above-mentioned sum of money. As a result, the "Erebuni Wine-Brandy Factory" Ltd. was deprived of all the possibilities to carry out its liabilities. Thus H. Margaryan created features of deliberate bankruptcy and caused 172 526 900 drams damage to the State.
During the preliminary investigation 50 million drams was restored.
H. Margaryan has been charged according to the RA Criminal Code Article 193 and N. Margaryan Article 39-193.
Prosecutor General's Office reports that the criminal case has been sent to the Court of First Instance.