Այլ պատգամավորի փոխարեն քվեարկելու իրավական հետևանքները
Հինգշաբթի օրը ՀՀ կառավարությունը բացասական եզրակացություն տվեց «Ժառանգություն» պատգամավորական խմբակցության ներկայացրած օրինագծին, որը ենթադրում էր քրեականացնել Ազգային ժողովում մի պատգամավորի կողմից այլ պատգամավորի փոխարեն քվեարկելը:
Մասնավորապես, «Ժառանգությունը» առաջարկում էր փոփոխել «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքն այնպես, որ այլ պատգամավորի փոխարեն քվեարկության (կամ գրանցման) դեպքում ԱԺ նախագահը հանցագործության մասին հաղորդագրություն ներկայացնելու լիազորություն ստանա:
Սակայն կառավարությունը, նշելով, որ այլ պատգամավորի փոխարեն քվեարկելը հանրության նկատմամբ հանցանքի աստիճանի վտանգավորություն չունեցող արարք է, բացասական եզրակացություն տվեց նախագծին:
Քրեական օրենսգիրքը
Ազգային ժողովում քվեարկությունների արդյունքներով կազմվում է արձանագրությունը, որում գրված է, թե տվյալ հարցի (օրենքի) վերաբերյալ քանի պատգամավոր ինչպես է քվեարկել: Եվ եթե մի քվեարկության ժամանակ այլ պատգամավորի փոխարեն քվեարկություն է տեղի ունեցել, ապա արձանագրության մեջ տեղ գտած «կողմ», «դեմ» և «ձեռնպահ» քվեարկած պատգամավորների թիվը չի համապատասխանում իրականությանը:
Այսինքն, եթե, օրինակ, որոշումը անցնում է 75 «կողմ» ձայնով, բայց իրականում դրան կողմ են քվեարկել 74 պատգամավոր, որոնցից մեկը նաև այլ պատգամավորի փոխարեն է քվեարկել, արձանագրությունում պետք է նշվի, որ «կողմ» է քվեարկել 74 պատգամավոր… Սակայն այսօրվա պրակտիկայում այդպիսի դեպքերում գրվում է 75, ինչը չի համապատասխանում իրականությանը:
ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 314-րդ («պաշտոնեական կեղծիքը») հոդվածը ենթադրում է պատասխանատվություն կեղծ, իրականությանը ակնհայտ չհամապատասխանող պաշտոնեական փաստաթղթեր պատրաստելու համար:
Այսպիսով, կարելի է վստահաբար ասել, որ այլ պատգամավորի փոխարեն քվեարկությունների պատճառով ԱԺ քվեարկությամբ արձանագրությունում սխալ թիվ գրելը հանցագործություն է` ըստ ՀՀ ՔՕ 314 հոդվածի, և այդ մասին ցանկացած մարդ կարող է հաղորդում ներկայացնել (իհարկե, այլ պատգամավորի փոխարեն քվեարկելու փաստը ապացուցելու դեպքում):
Իսկ ընդունված որոշման ճակատագի՞րը
ՀՀ Սահմանադրության 71-րդ հոդվածն ասում է, որ օրենքները և ԱԺ որոշումները ընդունվում են քվեարկությանը մասնակցած պատգամավորների ձայների մեծամասնությամբ, եթե քվեարկությանը մասնակցել է պատգամավորների ընդհանուր թվի կեսից ավելին (67 պատգամավոր):
Այսպիսով, եթե քվեարկության ժամանակ տեղի են ունեցել այլ պատգամավորի փոխարեն քվեարկություններ, և դրանք վճռորոշ են եղել օրենքի ընդունման համար, ապա ԱԺ պատգամավորների 1/5-րդը (27 պատգամավոր) պետք է դիմեն ՀՀ Սահմանադրական դատարան` օրենքը չեղյալ ճանաչելու պահանջով:
Իսկ ահա Սահմանդրական դատարանը, հաշվի առնելով, որ օրենքի ընդունման համար իրականում չեն եղել բավարար թվով պատգամավորների ձայներ, չեղյալ է ճանաչում օրենքը:

Правовые последствия голосования за других депутатов
В четверг правительство страны представило отрицательное заключение по разработанному депутатской фракцией "Наследие" законопроекту, которым предусматривается криминализировать голосование одних депутатов парламента за других.
"Наследие" в частности предлагает изменить закон "Регламент Национального Собрания" таким образом, чтобы в случае голосования за других депутатов спикер имел полномочие представить сообщение о преступлении.
Однако правительство, отметив, что голосование за других депутатов не является деянием, имеющим степень опасности по отношению к обществу, представило отрицательное заключение по законопроекту.
Уголовный кодекс
По результатам голосования в Национальном Собрании составляется протокол, в котором отмечается сколько депутатов и как голосовало по данному вопросу (закону). И если во время голосования имел место факт голосования за других депутатов, то в протоколе пишется, что число депутатов, голосовавших "за", "против" и "воздержался", не соответствует действительности.
Ст.314 УК РА (должностной подлог) предполагает ответственность за подготовку ложных, не соответствующих действительности официальных документов.
Таким образом, можно с уверенностью сказать, что, согласно ст.314 УК РА, указание в протоколе неправильной цифры из-за голосования за другого депутата является преступлением, о котором любой человек может представить сообщение (разумеется, в случае доказательства факта голосования за другого депутата).
Какова судьба принятого решения?
Ст.71 Конституции РА гласит, что законы и решения НС принимаются большинством голосов участвовавших в голосовании депутатов, если в голосовании участвовало более половины от общего числа депутатов (67 законодателей).
Таким образом, если в ходе голосования имели место случаи голосования за других депутатов, которые сыграли решающую роль для принятия закона, то 1/5 депутатов НС (27 законодателей) может обратиться в Конституционный суд с требованием признать закон недействительным.
Конституционный суд с учетом того, что на самом деле не было достаточного для принятия закона числа голосов, признает закон недействительным.