Դպրոցականները ծանոթանում են հայ-ռուսական ընդհանուր պատմության հերոսական էջերին
Ապրիլի 13-ին «Պատվի գործ» հայ-ռուսական բարեգործական կազմակերպությունը կազմակերպել էր Երեւանի մի շարք դպրոցների 7-9 դասարանների աշակերտների այցելություն 1827թ. Օշականի ճակատամարտում զոհված ռուս զինվորների հիշատակին նվիրված հուշահամալիր: Հիշեցնենք, որ համալիրի բարեկարգման մտահղացումը պատկանում է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյին, իսկ վերականգնման աշխատանքներն իրականացնում է «Պատվի գործ» հայ-ռուսական բարեգործական կազմակերպությունը, որի նախագահ Անդրանիկ Նիկողոսյանն այսօր դպրոցականներին է ներկայացրել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ռազմական եղբայրության պատմությունը եւ նվիրել երկու ժողովուրդների հերոսական անցյալի մասին պատմող ալբոմներ:
Օշականի ճակատամարտը Ռուս-պարսկական պատերազմի հերոսական էջերից է: 1827թ. օգոստոսի 17-ին պարսից շահ Աբբաս Միրզայի զորքերը պաշարել էին Էջմիածինը, որի փրկությանն էր շտապում ռուսական զորախումբը` Ա. Կրասովսկու գլխավորությամբ: Պարսիկները ճակատամարտը տանուլ տվեցին: Որոշում ընդունվեց Օշականում ռուս զինվորների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիր կանգնեցնել, որի բացումը կայացավ 1834թ.: Մեր օրերում Օշականի հուշահամալիրը հայտնվել էր անմխիթար վիճակում: «Օշականի հուշահամալիրի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է դրան նոր շունչ հաղորդել:
Սա «Պատվի գործ» կազմակերպության երկրորդ լայնամաշտաբ ծրագիրն է: Առաջինը` Գյումրիում Պատվո Բլրի բարեկարգումն էր: Հուշահամալիրի բացումը տեղի ունեցավ անցյալ տարվա օգոստոսին` Ռուսաստանի եւ Հայաստանի նախագահների մասնակցությամբ:

Армянские школьники ознакомились с героическими страницами российско-армянской истории
13 апреля Российско-армянская благотворительная организация 'Дело чести' организовала посещение группы ереванских школьников обучающихся в 7-9 классах, памятного комплекса русским воинам-спасителям первопрестольного Эчмиадзина, павшим в Ошаканской битве 1827 г. Напомним, что комплекс благоустраивается по инициативе Посла России в Армении Вячеслава Коваленко. Андраник Никогосян, председатель организации 'Дело чести', осуществляющей проект по восстановлению комплекса, представил ребятам историю общего военного братства России и Армении, а также подарил красочные альбомы о героическом прошлом двух народов.
Ошаканская битва 1827г. – одна из героических страниц Русско-персидской войны, в ходе которой Восточная Армения была освобождена от персидского ига и присоединена к России. Тогда у древней армянской деревни Ошакан произошло кровопролитное сражение между армией наследника персидского престола Аббаса-Мирзы и русским войсковым отрядом под командованием генерал-лейтенанта А.И.Красовского, спешившим на помощь первопрестольному святому Эчмиадзину, осажденному персидскими войсками. Победа при Ошакане была увековечена в 1833-1834гг. памятником в честь павших русских воинов.
Это уже второй крупномасштабный проект организации 'Дело чести' по сохранению исторической памяти двух народов. Первым был проект возрождения в Гюмри Холма Чести – военного кладбища, где захоронены офицеры русской армии, погибшие в ходе русско-турецких войн XIX века. Воссозданный мемориальный комплекс был открыт Президентом России Дмитрием Медведевым и Президентом Армении Сержем Саргсяном 20 августа 2010 г. в ходе государственного визита главы российского государства в Армению.