Տիգրան Առաքելյանն ահազանգում է իր խցակցի մասին, «Ինքնասպանության հաջորդ փորձը կարող է անցանկալի ավարտ ունենալ»
Գրում է ՀԱԿ անդամ, քաղբանտարկյալ Տիգրան Առաքելյանը բանտից
Հայցում եմ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի, իրավապաշտպան կազմակերպությունների, ԱԺ պատգամավորների, քաղաքացիական հասարակության, մտահոգ քաղաքացիների ու լրագրողների ուշադրությունը, քանզի անտարբերությունը կարող է հանգեցնել 20-ամյա երիտասարդի մահվան:
Խոսքը խցակցիս՝ Սերոբ Մխիթարյանի մասին է, ով նախօրեին` հունվարի 14-ի լույս 15-ի գիշերը, ինքնասպանության փորձ կատարեց։ Նրան գտանք լոգարանում՝ կախված, բայց, փառք Աստծո, դեռ լրիվ շնչահեղձ չեր եղել… Սերոբը մեր խցում է շուրջ երկու ամիս՝ հոկտեմբերի վերջից, և սա արդեն ինքնասպանության նրա երկրորդ փորձն էր. նախորդ անգամ երակներն էր փորձել կտրել:
Բանն այն է, որ նա չի կարողանում համակերպվել իրեն առաջադրված մեղադրանքների հետ և պնդելով, որ ինքն անմեղ է, բայց իր ձայնը ոչ ոք հաշվի չի առնում՝ փորձում է վերջ տալ կյանքին:
Սերոբին Ղարաբաղում կատարված ինչ-որ գողության համար մեղադրանք են առաջադրել և Երևանից տեղափոխել Շուշիի բանտ։ Իր պատմածի համաձայն՝ այնտեղ ենթարկվել է ամենօրյա ծեծի և նվաստացումների… 4 ամսից ավել պահվել է պատժախցում։ Դա եղել է մի մութ սենյակ՝ մոտավորապես 2x1.20մ տարածքով՝ առանց սանհանգուցի։ Նույնիսկ զուգարան գնալու համար հատուկ թույլտվություն է անհրաժեշտ եղել (օրը երեք անգամ)։ Անտանելի պայմաններից ու անմարդկային վերաբերմունքից ազատվելու միակ ելքը համարելով Երևանի քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխվելը՝ Սերոբն ինքնախոստովանական ցուցմունքներ է տալիս բոլորովին այլ՝ իր կողմից իբրև թե Երևանում կատարված գողությունների մասին, որոնց հետ նա, իր պնդմամբ, ընդհանրապես առնչություն չունի. միայն թե Շուշիի բանտից օր առաջ դուրս գա ու Երևան տեղափոխվի։ Ի վերջո, տեղափոխվելով Երևան և արդեն այստեղ ամեն ինչ պատմելով՝ հրաժարվել է իր ցուցմունքներից։
Սերոբը Ղարաբաղում կատարված գողության համար դատապարտվել է 6 տարվա ազատազրկման։ Ի նշան բողոքի՝ վերջերս հայտարարել էր հացադուլ և կարել բերանը։ Խոստացան գործը վերանայել և այդ օրը Սերոբին բերեցին մեր խուց։ Շատ ընկճված էր, բայց հույս ուներ, որ ինչ-որ բան կփոխվի։ Սակայն մոտ մեկ ամիս անց Ս. Մխիթարյանին այցելեց քննիչը և Երևանում կատարված գողությունների համար մեղադրանք առաջադրեց։ Այդ օրվանից Սերոբի հոգեկան վիճակը կտրուկ վատացավ: Նա այլևս ոչ մի բանի չի հավատում։
Հունվարի 14-ի առավոտյան ստացավ գրություն, որ գործն արդեն դատարանում է։ Շփոթված էր… ոչ մի բան չեր խոսում: Ամբողջ օրն անցկացրեց առանց մեզ հետ բառ անգամ փոխանակելու: Իսկ արդեն գիշերը Սերոբին գտանք լոգարանում՝ կախված… Մի կերպ կտրելով պարանը՝ իջացրեցինք, և երջանիկ պատահականությամբ նա դեռ ամբողջությամբ շնչահեղձ չէր եղել…
Ահազանգում եմ, երիտասարդի ինքնասպանության հաջորդ փորձը կարող է անցանկալի ավարտ ունենալ այսօր անտարբեր մնալու դեպքում. վաղը դրա համար բոլորս կլինենք պատասխանատու..

Тигран Аракелян о своем сокамернике: следующая попытка самоубийства может иметь нежелательный исход
Член оппозиционного Армянского национального конгресса, политзаключенный Тигран Аракелян прислал из тюрьмы письмо, в котором, обращаясь к правозащитным организациям, депутатам парламента, гражданскому обществу, журналистам, просит проявить внимание к поднятой им проблеме, поскольку безразлиичие, по его словам, может привести к смерти 20-летнего молодого человека.
«Речь идет о моем сокамернике Серобе Мхитаряне, который накануне, в ночь с 14 на 15 января, совершил попытку самоубийства. Его нашли повешенным в ванной комнате. Слава Богу, что он еще дышал... Сероб находится в нашей камере уже второй месяц и за это время совершил уже две попытки самоубийства (в прошлый раз он пытался перерезать себе вены).
Дело в том, что Сероб не может смириться с выдвинутыми ему обвинениями, утверждает, что невиновен, но его никто не слышит, поэтому он хочет покончить с собой.
Сероба обвинили в совершенной в Карабахе краже и перевели из Еревана в шушинскую тюрьму. Там он каждый день подвергался избиениям и унижениям. 4 месяца его держали в карцере. Это было помещение площадью 2х1.20 м без санузла. Единственным способом избавиться от невыносимых условий и бесчеловечного отношения был перевод в уголовно-исполнительное учреждение в Ереване. Поэтому Сероб дал самопризнательные показания по другому делу – о якобы совершенных им в Ереване кражах, к которым он, по его утверждению, не имел никакого отношения. Ему нужно было как можно скорее перевестись из Шуши в Ереван. В конце концов его перевели в Ереван, где он отказался от своих показаний и рассказал все как есть.
За кражу в Карабахе Сероб был осужден к 6 годам лишения свободы. Недавно в знак протеста он объявил голодовку и зашил себе рот. Ему обещали пересмотреть дело, и в тот же день Сероб был переведен в нашу камеру. Он был очень подавлен, но надеялся, что что-то изменится. Однако примерно через месяц к Мхитаряну пришел следователь и выдвинул ему обвинение в связи с совершенными в Ереване кражами. С этого дня душевное состояние Сероба резко ухудшилось. Он потерял всякую веру.
Утром 14 января Сероб получил письмо о том, что его дело передано в суд. Он был в растерянности, ни с кем не разговаривал. А ночью мы нашли его повешенным в ванной комнате... По счастливой случайности Сероб еще дышал...
Хочу предупредить, что если сегодня мы проявим безразличие, то следующая попытка самоубийства молодого человека будет иметь для него нежелательный исход. И тогда завтра ответственность за это будем нести мы все»,- говорится в письме Тиграна Аракеляна.