Գյումրեցի շատ երեխաների անգամ տնակային պայմանները չեն խանգարում լավ սովորել (տեսանյութ)
Միայն վագոն-տնակ կոչվող կացարաններում երբևէ բնակվածները կարող են ամբողջովին պատկերացնել, թե իրականում ինչպիսի պայմաններում են ապրում կամ, որ առավել տեղին է այս պարագայում օգտագործել, գոյատևում հազարավոր գյումրեցի ընտանիքներ: Մեր ամենօրյա շփումներն ու դիտարկումները ցույց են տալիս, որ խոնավ ու կոմունալ բոլոր պայմաններից զուրկ տնակներում բնակվողներից իրենց առավել ճնշված են զգում դպրոցահասակ երեխաները: Երևի հարկ չկա մանրամասնելու, թե ինչու հատկապես նրանք
Ամեն անգամ, երբ մենք տնակային ավաններ մեր այցելությունների ժամանակ հանդիպում ենք նեղլիկ և ցուրտ տնակներում սավաններով փաթաթված ու տնակի մի անկյունում դասերը սերտող կամ գիրք կարդացաող երեխաների, մի կողմից ուրախանում, մյուս կողմից էլ անկախ մեզանիզ զարմանում ենք, որ անգամ նման պայմանները երեխաներին չեն կոտրում:
Ներկայացվող տեսանյութը պետության կողմից բնակարանային փոխհատուցման ոչ ենթակա, կոմունալ հարմարություններից և անգամ ջրից զուրկ, վաղուց շարքից դուրս եկած տնակում իր 15-ամյա աղջնակի` Անահիտի հետ բնակվող Լուսինե Պետրոսյանի ընտանիքի մասին է: Աշխատանքի բերումով մենք մի քանի անգամ այցելեցինք նրանց տնակը և ամեն անգամ Անահիտին հանդիպեցինք իր փոքրիկ գրասեղանի առաջ նստած գիրք կարդալիս:

В Гюмри даже времянки не мешают детям хорошо учиться (видео)
Только те, кто жил в домиках-вагончиках, может в полной мере представить, в каких условиях на самом деле живут, а точнее, существуют тысячи гюмрийских семей. Наши каждодневные контакты и изучения показывают, что в неблагоприятных жилищных условиях наиболее подавленно чувствуют себя дети школьного возраста.
Каждый раз, когда мы видим детей, которые в том или ином уголке холодной времянки, закутавшись в одеяло, учат уроки, мы с одной стороны радуемся, а с другой – удивляемся тому, что в подобных условиях дети не отчаиваются.
Представленный видеоматериал рассказывает о семье Лусине Петросян, которая вместе со своей 15-летней дочерью Анаит живет в давно вышедшем из строя, лишенном всяких коммунальных услуг, в том числе воды, домике-вагончике и при этом не имеет право на получение государственного жилья. По роду службы мы не раз  бывали у них в гостях и каждый раз видели Анаит, читающей книгу за своим небольшим письменным столом.