Պատգամավորները չեն մասնակցում ԱԺ նիստերին
Այսօր Ազգային ժողովի հերթական քառօրյային մեկնարկի պահին գրանցվել էր 80 պատգամավոր: Պատկերը փոխվեց 30 րոպե անց, երբ օրակարգը հաստատվեց, իսկ Հովիկ Աբրահամյանը գնաց «բաց դռների» շրջանակներում ԱԺ ժամանած գյումրեցի ուսանողների հարցերին պատասխանելու: ԱԺ դահլիճում մնաց ընդամենը 13 պատգամավոր: Այս պայմաններում էլ շարունակվեց քննարկվել «Հանրային ծառայության» մասին ՀՀ օրենքի նախագիծը, որով փորձ է արվում կարգավորել պատգամավորների, նախարարների եւ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրին վերաբերող հարցեր:
«Ժառանգություն» խմբակցությունը շարունակում է չմասնակցել Ազգային ժողովի նիստերին: Խմբակցության քարտուղար Ստյոպա Սաֆարյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ «Ժառանգություն» կուսակցությունն անընդմեջ քննարկումներ է անում եւ անընդհատ անդրադառնում է ԱԺ նիստերին մասնակցել-չմասնակցելու հարցին եւ այս պահի դրությամբ դեռ նպատակահարմար չեն գտնում նիստերին մասնակցել: Երեկ խմբակցության պատգամավորներն օգտվել են ԱԺ ամբիոնից հայտարարություններ անելու իրենց իրավունքից, իսկ այսօր կմասնակցեն ԱԺ-կառավարություն հարց ու պատասխանին:
Ըստ Ս. Սաֆարյանի` «Ժառանգությունը» չի մասնակցում միայն նիստերին, մնացած մասով աշխատում են, հանդես են գալիս օրենսդրական նախաձեռնություններով, առաջարկություններով եւ այլն:
«Մեր այս որոշմանը տրվեց բոյկոտ անվանումը, բայց իմ կարծիքով` այս 4 տարիների ընթացքում իշխանությունն է բոյկոտել նիստերը` այն վերածելով պարզ կոճակասեղմության: Տեսեք, «Ժառանգությունը» դահլիճում չէ, եւ իշխանությունը, լինելով մեծամասնություն, դատարկ դահլիճում է քննարկումներ անցկացնում: Սա նշանակում է որ հենց իշխանությունն է բոյկոտում նիստերը եւ ընդհակառակը, մենք եւ մի քանի այլ պատգամավորներով փորձում էինք քննարկումներ կազմակերպել օրենքի նախագծերի վերաբերյալ, որը ազդեցություն չէր ունենում վերջնական արդյունքների վրա»,- ավելացրեց Ստյոպա Սաֆարյանը:

Депутаты не участвуют в заседаниях НС
Сегодня сразу после начала работы очередного четырехдневного заседания Национального Собрания зарегистрировалось 80 депутатов. Однако спустя 30 минут, когда повестка уже была утверждена, а спикер парламента Овик Абрамян отправился на встречу с прибывшими в НС в рамках “Открытых дверей” гюмрийскими студентами, картина изменилась: в зале заседаний парламента осталось всего 13 депутатов. В этих условиях и продолжилось обсуждение проекта закона РА “Об общественной службе”, которым предпринимается попытка отрегулировать вопросы, касающиеся декларирования доходов и имущества чиновников, министров и других высокопоставленных должностных лиц
Фракция “Наследие”, как и раньше, в заседаниях парламента не участвует. Секретарь фракции Степа Сафарян в беседе с корреспондентом “Hetq”-а сказал, что “Наследие” проводит бесконечные обсуждения, в ходе которых затрагивает также вопрос об участии в заседаниях НС. На данный момент фракция не считает целесообразным свое участие в заседаниях. Вчера депутаты “Наследия” воспользовались парламентской трибуной для того, чтобы выступить с заявлениями, а сегодня примут участие в традиционной встрече парламентариев с членами правительства.
По словам С.Сафаряна, фракция “Наследие” не будет участвовать только в заседаниях, что касается остальной парламентской работы, то она постарается представить законодательные инициативы, предложения и др.
“Это наше решение было названо “бойкотом”, но, на мой взгляд, за эти 4 года именно власть бойкотировала заседания, сводя их к нажатию кнопки. Посмотрите, “Наследие” отсутствует, и власть, составляя большинство, проводит обсуждение в пустом зале. Это означает, что именно власть бойкотирует заседания, а мы и еще несколько депутатов, наоборот, пытались организовывать обсуждения законопроектов, что, однако, не влияло на окончательные результаты”,- добавил Степа Сафарян.