Քաղաքական տեխնոլոգ. Ռոբերտ Քոչարյանի ասածները վրդովիչ ու անհասկանալի են
Քաղաքական տեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը վրդովվել է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վերջին հարցազրույցից, հատկապես հարցազրույցի՝ ղարաբաղցիներին վերաբերող մասից:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 15-ին «Մեդիամաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում Ռոբերտ Քոչարյանը, որպես ակտիվ քաղաքականություն վերադառնալուց իրեն հետ պահող հանգամանք, մասնավորապես, ասել էր. «իշխանության պայքարը երկու ղարաբաղցիների, երկու վաղեմի գործընկերների միջև ինձ համար անընդունելի էր»:
Այսօրվա մամուլի ասուլիսում քաղաքական տեխնոլոգն ասաց, որ իրեն շատ հաճելի էր, որ հասարակության մեջ առկա հայաստանցի-ղարաբաղցի տհաճ տարանջատումը վերջին 5 տարվա ընթացքում վերացել էր:
«Եվ մեկ էլ ֆիքսել... Իսկ ի՞նչ... եթե ղարաբաղցի չլիներ Սերժ Սարգսյանը: Այսինքն՝ ի՞նչ է՝ հայաստանցին թո՞ւրք է ի՞նչ է, որ պիտի գար պայքարեր: Ինչի՞ մասին է խոսքը, ես չեմ կարողանում հասկանալ»,- ասաց Կարեն Քոչարյանը:
Հարցազրույցում Ռոբերտ Քոչարյանը որպես ակտիվ քաղաքականություն վերադառնալուց իրեն հետ պահող հանգամանք նշել էր նաև հետևյալը. «ինքս եմ ժամանակին առաջարկել գործող նախագահին որպես հաջորդողի, և վերընտրվելու նրա ցանկությունը հասկանալի է»: Այնուհետև Ռոբերտ Քոչարյանը թվարկել էր նույն Սերժ Սարգսյանի օրոք Հայաստանի առջև ծառացած խնդիրները՝ «Հայաստանից բնակչության արտահոսք», «ցածր ծնելիություն, «ծերացող բնակչություն», բարդ իրավիճակ տնտեսության ոլորտում:
«Այսինքն՝ եթե սխալներ է անում, թող անի-շարունակի-քանդի՞, պետք չէ՞ կպչել, որովհետև «ե՞ս եմ բերել»: Ոչ մի տեսանկյունից ես այդ բանը չեմ կարողանում հասկանալ»,- ասաց Կարեն Քոչարյանը:
Լրագրողի հարցին, թե արդյոք Ռոբերտ Քոչարյանն ազգային անվտանգությանը վերաբերող խնդիրները (ծնելիության ցածր և արտագաղթի բարձր մակարդակ) քողարկո՞ւմ է Սերժ Սարգսյանի՝ ընկեր, ղարաբաղցի լինելով՝ Կարեն Քոչարյանը պատասխանեց, որ շատ տեղին էր այն, ինչ նշել էր Արմեն Աշոտյանը:
Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը հունվարի 15-ի հարցազրույցի առթիվ ֆեյսբուքի իր էջում մեջբերել էր Ռոբերտ Քոչարյանի մեկ ուրիշ՝ 2011թ. սեպտեմբերի 30-ի հարցազրույցը, որում վերջինս այլ մտքեր էր հայտնել:
Այն ժամանակ նախկին նախագահը, մասնավորապես, նշել էր. «Ես չեմ բացառում, որ կվերադառնամ մեծ քաղաքականություն: Սակայն, այդ քայլին ինձ կարող են դրդել ոչ թե այն իրադարձությունները, որ տեղի են ունենում Հայաստանին թեև շատ մոտ և Հայաստանի համար շատ կարևոր, բայց, այնուամենայնիվ, ուրիշ երկրում, այլ հետևյալ երեք գործոնները. 1. երկրի տնտեսական վիճակի և մարդկանց բարեկեցության զգալի և կայուն բարելավվման բացակայությունը, և, որպես հետևանք՝ փակուղային տրամադրությունների և արտագաղթի աճը; 2. հասարակության տարբեր շերտերի կողմից իմ՝ մեծ քաղաքականություն վերադարձի պահանջարկը; 3. իմ ներքին համոզվածությունն առ այն, որ ես կարող եմ արմատական ձևով բարելավել իրավիճակը»:
«Փաստորեն, իր չառաջադրման իրական պատճառները ոչ թե այսօր թվարկածներն էին, այլ նախանցյալ տարի սեպտեմբերին բարձրաձայնած գործոնների բացակայության փաստը»,- ֆեյսբուքում գրել էր Արմեն Աշոտյանը:
Իր հերթին Կարեն Քոչարյանը նշեց, որ շարքային քաղաքական գործիչներն իրենց կարող են թույլ տալ երբեմն չմտածված բաներ ասել, բայց ծանրակշիռ քաղաքական գործիչները պետք է հետևեն իրենց յուրաքանչյուր բառին՝ մանավանդ ծանրակշիռ թեմաներով ասված:

Политтехнолог: слова Роберта Кочаряна возмутительны и непонятны
Политтехнолога Карена Кочаряна возмутило интервью второго президента Армении Роберта Кочаряна и в частности его высказывания о карабахцах.
Напомним, что в интервью 15 января агентству «Медиамакс» Р.Кочарян в качестве обстоятельства, сдерживающего его возвращение в активную политику, отметил следующее: «для меня была неприемлема борьба за власть между двумя карабахцами, между двумя давними друзьями».
Сегодня на пресс-конференции политтехнолог подчеркнул, что ему было очень приятно, что имевшееся в обществе неприятное разграничение айастанец-карабахец за последние 5 лет было преодолено.
«И вдруг фиксировать это... А если бы Серж Саргсян не был карабахцем? То есть айастанец, который должен вести борьбу, – это турок? О чем речь, я не могу понять»,- сказал Карен Кочарян.
В интервью, касаясь обстоятельства, сдерживающего его возвращение в активную политику, Роберт Кочарян заявил: «В свое время я сам предложил кандидатуру действующего президента в качестве преемника, и его желание быть переизбранным понятно».
Затем Роберт Кочарян перечислил проблемы, вставшие перед Арменией в период президентства Сержа Саргсяна: «отток населения из Армении», «низкая рождаемость», «стареющее население», сложная ситуация в сфере экономики.
«То есть если даже он допускает ошибки, все равно пусть продолжает разваливать. Не надо его критиковать, потому что «я его привел»? Ни с какой точки зрения я этого понять не могу»,- добавил Карен Кочарян.
На вопрос журналиста, не пытается ли Роберт Кочарян прикрывать проблемы национальной безопасности (низкую рождаемость и высокий уровень миграции) тем обстоятельством, что Серж Саргсян его друг и карабахец, Карен Кочарян ответил, что высказывания Армена Ашотяна были очень к месту.
Напомним, что в связи с этим интервью министр образования и науки Армен Ашотян 15 января на своей странице в Фейсбуке напомнил о другом интервью Роберта Кочаряна – от 30 сентября 2011 г., в котором второй президент высказывал другие мысли.
Тогда Роберт Кочарян в частности сказал: «Я не исключаю свое возвращение в большую политику. Однако на этот шаг меня могут подтолкнуть не события, которые происходят в другой, хоть и расположенной близко от Армении и очень важной для нее стране, а наличие следующих трех факторов: 1. экономическая ситуация в стране и отсутствие значительного и стабильного улучшения благосостояния людей и в качестве последствия – тупиковые настроения, и рост миграции, 2. большой спрос со стороны различных слоев общества на мое возвращение в большую политику, 3. моя внутренняя убежденность в том, что я смогу коренным образом улучшить ситуацию».
«Фактически реальными причинами его решения не баллотироваться являются не те, которые он перечислил сегодня, а отсутствие факторов, о которых он говорил в позапрошлом году»,- написал в Фейсбуке Армен Ашотян.
В свою очередь Карен Кочарян отметил, что рядовые политики могут иногда позволять себе необдуманные высказывания, однако имеющие большой вес политический деятели должны следить за каждым своим словом, тем по более по представляющим большую важность темам.