Կոչ գործարար սիրիահայերին. Հայաստանում ներդրումների մասին
Որևէ գործ ձեռնարկելուց առաջ չափազանց զգույշ լինել Հայաստանի իշխանավորների և նրանց ազգականների, այսպես կոչված` հովանավորչական ծառայությունների հանդեպ:
Ես Էդմոնդ Խուդյանն եմ, ծնվել եմ 1965-ին Թեհրանում, հայրենադարձվել եմ 1971-ին: Սովորել ու աշխատել եմ Խորհրդային Հայաստանում, իսկ 1989-ին ծնողներիս հետ տեղափոխվել եմ ԱՄՆ՝ մշտական բնակության, որտեղ հիմնել եմ հաստատուն և հաջողակ բիզնես:
Հայաստան վերադառնալու և որևէ գործ հիմնելու երազանքը ոչ մի վայրկյան չի լքել ինձ: 2004 թվականին նման պատեհություն ընձեռվեց ինձ. երկրում ազդեցություն ունեցող մարդկանց հորդորով որոշեցի մեծ ներդրումներով մուտք գործել այդ տարիներին Հայաստանում թափ հավաքող շինարարական գործի մեջ:
Տարիներ անց կանգնեցի իշխանության ամենավերին ատյանում կանգնած մարդկանց շրջապատի՝ խաբեբաների և հանցագործների կողմից կազմակերպված թալանի փաստի առջև: Իմ ներդրումները, շատ այլ սփյուռքահայերի ներդրումների նման, թալանվեցին և մսխվեցին՝ այդ գործում ներգրավելով պետական ամբողջ մեքենան:
Բայց, ի տարբերություն այլ սփյուռքահայ ներդրող գործարարների, ես ոչ միայն որոշեցի պայքարել ունեցվածքս ետ բերելու և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար, այլև շարունակում եմ հավատալ ու երազել Հայաստանում ներդրումներս բազմապատկելու մասին:
Սիրիահայ գործարար իմ հայրենակիցներին հորդորում եմ որևէ գործ ձեռնարկելուց առաջ չափազանց զգույշ լինել Հայաստանի իշխանավորների և նրանց ազգականների այսպես կոչված հովանավորչական ծառայությունների հանդեպ: Հիշե՛ք, Հայաստանում մեծ գործերը խիզախություն և անձնվեր համարձակություն են պահանջում, որոնք ոչ միայն չեն երաշխավորում ձեր գործի հաջողությունը, այլև կարող են ավարտվել ձեր սնանկացմամբ և ունեզրկմամբ:
Բայց այս ամենը երբեք չպետք է պատճառ դառնան, որ մենք դադարենք երազել հայրենիքի շենացման գործում մեր ներդրումն ու մասնակցությունն ունենալու մասին: Վստահ եմ, որ եթե ոչ Հայաստանում, ապա միջազգային դատական ատյաններում իրավական մեխանիզմներով վերականգնելու եմ իմ ներդրումներն ու իրավունքները Հայաստանում՝ դառնալով նախադեպ Հայաստանում ներդրումներ անել պատրաստվող սփյուռքահայ գործարարների համար:
Սփյուռքում և Հայաստանում իմ համախոհների և իմ կողմից հիմնադրված Սփյուռքահայ ներդրողների իրավունքների պաշտպանության հանձնախումբը պատրաստ եմ ի սպաս դնել իմ բոլոր սիրիահայ քույրերին և եղբայրներին, ովքեր իրավունքի տեսանկյունից դժվարությունների կհանդիպեն հայրենիքում:
Հայաստանում տիրող ամենաթողության և կաշառակերության պայմաններում մենք՝ սփյուռքահայերս, պետք է միասին լինենք, նեցուկ լինենք միմյանց, ոչ մի վայրկյան թույլ չտանք, որ մեր հայրենիքում Հայաստանի որևէ իշխանավոր և նրա բարեկամ տրորի Հայաստանում հաստատվելու և մեր երկիրը սեփական քրտինքով ու մասնակցությամբ շենացնելու երազանքը:

Edmond Khudyan: A Word of Warning to Syrian-Armenians Before Investing in Armenia.
Hello, my name is Edmond Khudyan and I have a word of warning to Syrian-Armenians thinking about investing in Armenia.
Before launching any commercial enterprise in Armenia, proceed with caution when dealing with any officials, their relatives or any so-called sponsoring services.
I have ample cause to declare the need for such precautions.
I was born in Tehran in 1965 and relocated to Armenia in 1971. I went to school and worked in the Soviet Union until relocating to the U.S. with my parents in 1989. There, I started a successful business.
Never for a minute did I give up on my dream of returning to Armenia and starting a business. I got such an opportunity in 2004 when, at the urging of influential people in Armenia, I decided to heavily invest in the growing construction sector of the day.
Years later, I found myself facing the top tribunal in Armenia, comprised of cheats and criminals. Through a series of deceptions and frauds, they had wiped me clean.
My investments, like those of many other diaspora Armenians, were seized and pocketed in a case involving the entire state system.
However, contrary to other diaspora Armenians, not only did I decide to fight back and bring the guilty to justice, but I still believe and dream about increasing my investments in Armenia.
Thus, I urge my Syrian-Armenian businessmen to proceed with the utmost caution before dealing with any officials, their relatives or any so-called sponsoring services.
Remember that undertaking large projects in Armenia demands courage and dedication. Be aware that these traits alone will not guarantee success and might often lead to bankruptcy and asset confiscation.
But all this should not serve as a reason for us to stop dreaming about our participation and investment in forging a prospering Armenia. I am confident that I will have my rights and property restored, if not by the Armenian judicial system, then by applying to various international legal tribunals. Such a victory would set a welcome precedent in terms of defending the rights of diaspora Armenian investors.
I am ready to make all the services of the Committee to Defend the Rights of Diaspora Armenian Investors, an organization I founded in conjunction with other concerned individuals in the diaspora and Armenia, available to my Syrian-Armenian brothers and sisters who face similar violations of their rights in the homeland.
Given the conditions of corruption and impunity that reign in Armenia, it is imperative that we diaspora Armenians remain united and support one another.
We must never permit any authority in Armenia, their family or friends, to trample our dream to relocate to our homeland and, by investing our own sweat and sacrifice, to make it flourish.