Շինարար Վլադիսլավ Մանգասարյանը ձերբակալվել է. տուժողը նախկին պատգամավո՞րն է
Այսօր՝ ժամը 00:05-ին, ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնի ծառայողները Հանրապետության փողոցի 76/2 շենքի բնակարաններից մեկից բերման են ենթարկել 1955 թ. ծնված Վլադիսլավ Մանգասարյանին, ում նկատմամբ խարդախության մեղադրանքով 5 օր առաջ հայտարարվել էր հետախուզում:
Սա նույն անձն է, ում սփյուռքահայ գործարար Էդմոնդ Խուդյանը մեղադրում էր իր հիմնադրած «Արին կապիտալ» ներդրումային ընկերությունից առանձնապես խոշոր չափերի յուրացումներ կատարելու մեջ: Սակայն գործը տեղից չէր շարժվում եւ կարծես նման միտում էլ չունի, քանզի Մանգասարյանի ձերբակալումը Խուդյանի գործի հետ որեւէ առնչություն չունի:
Ոստիկանության լրատվության վարչությունից «Հետքին» հայտնեցին, որ անցյալ տարվա հուլիսի 13-ին Արտաշես Շահբազյանի (ըստ «Հետքի» տեղեկությունների՝ խոսքը ԱԺ նախկին դաշնակցական պատգամավորի մասին է) հաղորդման հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ: Վերջինս պատմել է, որ Երեւանի Դավիթաշեն թաղամասում գտնվող իր երկու բնակարանները տվել է Վլադիսլավ Մանգասարյանին, սակայն դրա դիմաց գումար այդպես էլ չի ստացել: Վեց ամիս անց (2013թ. հունվարի 12-ին), սակայն, գործի վարույթը կասեցվել էր՝ մեղադրյալի գտնվելու վայրը հայտնի չլինելու հիմնավորմամբ: Նույն օրը Վլադիսլավ Մանգասարյանի նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում: Եվ ահա, այսօր կեսգիշերին նա հայտնաբերվել է, իսկ գործի կասեցված վարույթը վերսկսվել:
Վլադիսլավ Մանգասարյանի անունը շոշափվում էր նաեւ մեկ այլ քրեական գործում: 2012 թ. նոյեմբերին ոստիկանությունը տարածեց հաղորդագրություն, համաձայն որի՝ Աշխարաբեկ Քալանթարը եւ Արտաշես Խ.-ն վիճաբանության մեջ են մտել հայր եւ որդի Վլադիսլավ եւ Էդուարդ Մանգասարյանների հետ, որի ընթացքում Աշխարբեկը փորձել է կրակել Էդուարդին, բայց ատրճանակը գործի չի դրվել:
Նույն օրը՝ նոյեմբերի 13-ի երեկոյան, մարմնական վնասվածքներով հիվանդանոց բուժօգնության էին դիմել Արտաշեսն ու Աշխարբեկը եւ հայտարարել, որ իրենց ծեծել են հայր եւ որդի Մանգասարյանները:
Փաստի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ՝ «Ծեծ» եւ «Սպանության, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու կամ գույք ոչնչացնելու սպառնալիք» հոդվածների հատկանիշներով: Բայց 2 ամիս չանցած՝ դեկտեմբերի 27-ին, գործի վարույթը կարճվել էր՝ տուժողի բողոքի բացակայության հիմքով:
Արտաշես Շահբազյանի գործով ձերբակալված Մանգասարյանը տեղափոխվել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ:

Строитель Владислав Мангасарян задержан. Потерпевший – бывший депутат?
Сегодня в 00.05 сотрудники отделения полиции Нор Норка подвергли приводу Владислава Мангасаряна, 1955 г.р., который 5 дней назад был объявлен в розыск по обвинению в мошенничестве.
В.Мангасарян является именно той личностью, которую предприниматель из диаспоры Эдмонд Худян обвиняет в хищениях в особо крупных размерах из основанной им инвестиционной компании «Арин капитал». Однако нынешнее задержание Мангасаряна не имеет отношения к делу Худяна, которое до сих пор не сдвигается с мертвой точки.
В пресс-службе Полиции «Hetq» сообщили, что 13 июля прошлого года на основе сообщения Арташеса Шахбазяна (по сведениям «Hetq» речь идет о бывшем депутате парламента от партии Дашнакцутюн) было возбуждено уголовное дело. Шахбазян рассказал,  что купленные им в столичном районе Давидашен две квартиры он передал Вячеславу Мангасаряну, однако деньги за них так и не получил. Спустя шесть месяцев (12 января 2013 г.) производство дела было прекращено в связи с неизвестностью места пребывания обвиняемого. В тот же день Владислав Мангасарян был объявлен в розыск. И вот сегодня в полночь его обнаружили, а производство дела возобновили.
Имя Владислава Мангасаряна фигурирует и в другом уголовном деле. В ноябре 2012 г. полиция распространила сообщение, согласно которому Ашхарбек Калантар и Арташес Х. вступили в конфликт с отцом и сыном Владиславом и Эдуардом Мангасарянами, в ходе которого Ашхарбек пытался выстрелить в Эдуарда.
Вечером того же дня, 13 ноября, Арташес и Ашхарбек обратились с телесными повреждениями в больницу, заявив, что их избили отец и сын Мангасаряны.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по статьям «избиение» и «угроза убийства, причинения тяжкого вреда здоровью или уничтожения имущества». Однако менее чем через два мпесяца, 27 декабря, производство дела было прекращено за отсутствием жалобы со стороны потерпевшего.
Задержанный по делу Арташеса Шахбазяна Мангасарян переведен в уголовно-исполнительное учреждение «Нубарашен».