Վեհափառը միջնորդել է Վահագն Չախալյանի ազատ արձակման համար
Հունվարի 17-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը` ուղեկցությամբ ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի:
Հանդիպմանը Վեհափառ Հայրապետը գոհունակությամբ խոսեց երկու երկրների հարաբերությունների ներկա վիճակի մասին` վստահություն հայտնելով, որ Վրաստանի վարչապետի այցը Հայաստան նոր խթան կհանդիսանա միջպետական համագործակցության զարգացման համար:
Զրույցի ընթացքում Նորին Սրբությունը մասնավորապես անդրադարձավ Վրաստանում հայկական պատմական սրբավայրերի պատշաճ պահպանման ու վերականգնման, ինչպես նաև հայ համայնքի հոգևոր կարիքների բավարարման համար անհրաժեշտ մի շարք հայկական եկեղեցիների` Վիրահայոց թեմին վերադարձնելու խնդրին: Ամենայն Հայոց Հայրապետը հույս հայտնեց, որ Վրաց պետության կողմից անհրաժեշտը կձեռնարկվի հիշյալ խնդիրներն ըստ պատշաճի լուծելու ուղղությամբ:
Վիրահայ համայնքի անունից Նորին Սրբությունը խնդրանքով դիմեց պրն Իվանիշվիլիին, որպեսզի Վրաստանի հայկական դպրոցներում դասավանդվի «Հայ ժողովրդի պատմություն» առարկան: Վեհափառ Հայրապետը նաև միջնորդություն ներկայացրեց Վահագն Չախալյանի ազատ արձակման համար:
Իր հերթին, Վրաստանի վարչապետը, ուրախություն հայտնելով Մայր Աթոռ այցելության առիթով, խոսեց հայ-վրացական դարավոր բարեկամության մասին` ընդգծելով նաև, որ մեծ հարգանք է տածում հայ ժողովրդի նկատմամբ: Ապա վարչապետն անդրադարձավ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից բարձրացված խնդիրներին` տեղեկացնելով, որ անձնապես հանձն է առնում եկեղեցիների նորոգությունը և անհրաժեշտ բոլոր քայլերն անմիջապես կձեռնարկվեն հայկական եկեղեցիների պահպանության ուղղությամբ: Տիար Իվանիշվիլին նաև հանձնարարական տվեց «Հայ ժողովրդի պատմություն» առարկայի դասավանդումը հայկական դպրոցներում կազմակերպելու համար, իսկ Վ. Չախալյանի առնչությամբ հայտնեց, որ խնդիրը քննարկման փուլում է:
Հանդիպմանը ներկա էին Մայր Աթոռի վանական խորհրդի նախագահ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի տնօրեն Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը և Վիրահայոց թեմի Ջավախքի փոխառաջնորդ Տ. Բաբկեն աբեղա Սալբիյանը:

Католикос Всех Армян ходатайствовал об освобождении Ваагна Чахаляна
17 января Католикос Всех Армян Гарегин Второй принял в Первопрестольном святом Эчмиадзине делегацию во главе с премьер-министром Грузии Бидзиной Иванишвили в сопровождении министра культуры РА Асмик Погосян.
В ходе встречи Католикос выразил удовлетворение нынешним состоянием отношений двух стран, выразив уверенность, что визит главы правительства Грузии в Армению придаст новый стимул развитию межгосударственного сотрудничества.
Гарегин Второй коснулся вопросов надлежащего сохранения и восстановления в Грузии армянских исторических памятников, а также передачи ряда армянских церквей Грузинской епархии ААЦ. Глава Армянской церкви выразил надежду, что грузинское государство предпримет необходимые шаги для решения указанных проблем.
От имени арпмняской общины Грузии Его Святейшество обратился к господину Иванишвили с просьбой дать возможность преподавать в армянских школах Грузии предмет «История армянского народа», а также ходатайствовал об освобождении Ваагна Чахаляна.
Премьер-министр Грузии, говоря о многовековой армяно-грузинской дружбе, подчеркнул, что с большим уважением относится к армянскому народу. Затем глава грузинского правительства коснулся проблем, поднятых Католикосом Всех Армян, сообщив, что лично проследит за реставрацией и сохранением армянских церквей. Бидзина Иванишвили также пообещал организовать в армянских школах Грузии преподавание предмета «История армянского народа». Относительно освобождения Ваагна Чахаляна грузинский премьер сказал, что вопрос находится на стадии обсуждения.