Վրաստանն ու տարածաշրջանը Սահակաշվիլուց «հետո» եւ Իվանիշվիլու օրոք
Վրաստանում խորհրդարանական ընտրությունների միջոցով Բիձինա Իվանիշվիլու գլխավորած «Վրացական երազանքի» իշխանության գալուց ու կառավարությունը խաղաղ ճանապարհով վերցնելուց հետո այդ երկրի արտաքին քաղաքականության մեջ ուշագրավ դրսեւորումներ եւ ելեւեջներ են նկատվում:
Թե՛ մինչեւ խորհրդարանական ընտրությունները, թե՛ դրանից հետո էլ քաղաքական վերլուծաբանների եւ գործիչների ուշադրությունը առավելապես սեւեռված էր այն հիմնահարցի վրա, թե այդ «թավշյա հեղափոխությունից» հետո ինչպիսի՞ փոփոխություններ կկրեն Վրաստանի ներքին ու արտաքին քաղաքականությունները. մասնավորապես, կփոխվի՞ արդյոք Վրաստանի ռազմավարական այն կուրսը, որ որդեգրել էին նախագահ Սահակաշվիլին ու նրա թիմը:
Իվանիշվիլու տպավորիչ կապիտալի ռուսական ծագումնաբանությունը, նրա կապերը ու ռուսական հրապուրանքը ինչպե՞ս կազդեն Վրաստանի` վերջին տարիներին միարժեք եվրաատլանտյան կողմնորոշման վրա: Այդ ամենը ինչպիսի՞ խոտորումների կհանգեցնի արտաքին քաղաքական կողմնորոշումների հաշվեկշռի մեջ, ու միջինացված ի՞նչ ուժագիծ կընդունի Վրաստանի արտաքին քաղաքականությունը:
Նոր իրավիճակ, նոր վախեր եւ սպասումներ «վրացական երազանքից»
Երբ վարչապետ նշանակվելուց հետո Բիձինա Իվանիշվիլին արեւմտյան լրատվամիջոցներին, մասնավորապես «EuroNews»-ին տված հարցազրույցում վերահաստատեց եվրատալանտյան կառույցներին Վրաստանը ինտեգրելու իր հաստատակամության մասին, «Վրացական երազանքի» առաջնորդի ռուսական ռևերանսները ընկալվեցին իբրեւ հյուսիսային հարեւանի հետ հարաբերությունները նորմալացնելու ձգտում: Դա անգամ ողջունելի էր արեւմտյան որոշ շրջանակների համար, որոնք հատկապես 2008 թ. վրաց-ռուսական պատերազմից հետո նախագահ Սահակաշվիլուն քննադատում էին Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները կարծր գծի մեջ պահելու, լուծումներ չփնտրելու եւ փակուղին պահպանելու մեջ:
Որքան էլ Բիձինա Իվանիշվիլին ու «Վրացական երազանքը» Վրաստանի հեռացող նախագահին ու նրա կառավարությանը քննադատեն եւ մեղադրեն Ռուսաստանի, ինչպես նաեւ երբեմնի վրացահպատակ տարածքների հանդեպ վարած սխալ քաղաքականության, ավելի ստույգ` սխալ մարտավարության մեջ, այդուհանդերձ, հրաշալի հասկանում են, որ նրա թույլ տված սխալները Ռուսաստանի համար առիթ էին վախեցնելու Վրաստանի՝ եվրաատլանտյան ինտեգրման կուրսը խորացնելու եւ ՆԱՏՕ-ին Հարավային Կովկաս բերելու համար: Եւ եթե դա վրաց-ռուսական հնգօրյա պատերազմի չբարձրաձայնվող ասպեկտներից մեկն է, ուստի՝ Վրաստանի ՆԱՏՕ-ական գիծը շարունակել խոստացող Բիձինա Իվանիշվիլին գիտակցում է, որ առաջիկայում էլ Վրաստանի հյուսիսային հարեւանի հետ նոր լարվածություններ հնարավոր են, քանի դեռ պուտինյան Ռուսաստանի համար ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը շարունակում է նրա ազգային շահերին եւ անվտանգությանն ուղղված վտանգ դիտարկվել, իսկ Իվինաիշվիլին էլ կոչված է լինելու ավարտին հասցնել կամ մոտեցնել Վրաստանը ՆԱՏՕ-ին:
Բիձինա Իվանիշվիլին առավել լավ գիտի, որ 2008 թ. օգոստոսին Մ. Սահակաշվիլին կորցրեց այն, ինչ Վրաստանը վաղուց էր կորցրել` ինքահռչակ տարածքները, ավելի ստույգ՝ համոզված է, որ Սահակաշվիլին անհաջող ու սխալական փորձ կատարեց վերադարձնելու կորցրածը` ինքնահռչակ տարածքները, ըստ որում, ռազմական եղանակով: Վրաստանում այլեւս դժվար թե գտնվի մեկը, ով համոզված լինի, որ ոչ միայն մինչեւ 2008թ. օգոստոսի 8-ը, այլեւ դրանից հետո Վրաստանի ռեինտեգրացիայի հարցը հնարավոր է լուծել ռազմական եղանակով, առավել եւս` Ռուսաստանից այդ եղանակով խլել Աբխազիան կամ Հարավային Օսիան:
Հետեւաբար, Իվանիշվիլու` Վրաստանի ռեինտեգրացիայի քաղաքականությունը առնվազն մարտավարության առումով պետք է արմատապես տարբերվեր Սահակաշվիլու հայեցակարգից` թույլ չտալով նրա կամ նույն սխալները: Իսկ դա գլուխ բերելու համար նախեւառաջ անհրաժեշտ է վերահաստատել Ռուսաստանի հետ հաղորդակցության խողովակները, ապաեւ՝ կոնֆլիկտի լուծումները փնտրել միանգամայն այլ հարթության վրա` ընդլայնելով «տորթի» չափերը, նոր շահագրություններ ստեղծելով հարեւանների մոտ ու նրանց ներքաշելով դրա մեջ, ինչպես նաեւ` հակամարտությունների լուծման փորձում օգտագործելով ազդեցության միանգամայն այլ ռեսուրս` տնտեսական շահերն ու լծակները:
Սահակաշվիլու համամետությամբ այդ հարցում առաջընթաց գրանցելու համար Իվանաշվիլուց, անշուշտ, պահանջվում է զերծ մնալ նոր կորուստներից եւ կառավարել բոլոր հնարավոր ներքին ռիսկերը, որոնք կարող են մանիպուլյացիայի օբյեկտ դառնալ դրսից: Այլապես, Իվանիշվիլին գիտակցում է, որ այդ նոր մոտեցման` Վրաստանի համար կորստաբեր հետեւանքների դեպքում ինքը կհայտնվի Սահակաշվիլուց վատ վիճակում, երբ, ասենք, տարածքային նոր կորուստներ լինեն:
Մասնավորապես, Վրաստանի անկայունության նիրհող օջախները, ի դեմս հայերով ու ադրբեջանցիներով բնակեցված տարածքների, կարող են ակտիվանալ օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ դրդապատճառներով, ներսից եւ դրսից: Ջավախքի եւ վրացահայության հարցում հայ-վրացական լարվածությունը նորություն չէ, իսկ առիթներն էլ լիուլի են. վրացահայության իրավունքներ, հայկական եկեղեցիների պատկանելության ու պահպանության հարցեր, Հայ առաքելական եկեղեցու կարգավիճակ, Վահագն Չախալյանի գործ, Ջավախքի մշակութային ու քաղաքական ինքանավարության պահանջներ եւ այլն:
Իսկ Ադրբեջանի ու Վրաստանի սահմանով կիսված պատմամշակութային հուշարձանի` վրացիների ուխտագնացության վայր, 6-րդ դարի վանական համալիր Դավիթ Գարեջայի շուրջ ազգամիջյան կրքեր բորբոքվեցին անցած տարի: Դրան հավելած ադրբեջանաբնակ գյուղերի հողերի, Ադրբեջան-Վրաստան սահմանագծման` նախկինից առկա խնդիրները, Մառնելուլի շրջանի իրավիճակը, որտեղ Ադրբեջանի առաջին տիկնոջ ու նախագահի հովանավորությամբ մեծամաշտաբ ծրագրեր են իրականացնում` մեծացնեով ադրբեջանական ազդեցությունը: Հետեւաբար, Բիձինա Իվանիշվիլու կառավարությունը հարկադրված է նախկին իշխանություններից տարբերվող նոր մարտավարություն որդեգրել այդ ռիսկերը կառավարելու համար:
Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների «Restart»-ի առնչությամբ իր հայտարարություններով, բացի ներքին ընդդիմախոսին` ընդդիմություն դարձած նախագահ Սահակաշվիլուն ու նրա թիմին գրգռելուց, վարչապետ Իվանիշվիլու ռուսական գիծը թե դրական, թե բացասական անորոշություններ ստեղծեց հարեւանների համար:
Վրացական արտաքին քաղաքականության մեջ նորաբաց այդ պատուհանը Կրեմլը դիտարկեց իբրեւ նրա արտաքին քաղաքականության ու եվրատալանտյան ընթացքի վրա ազդելու հնարավորություն: Սակայն Ռուսաստանի համար խնդիրը սոսկ Վրաստանը չէ. «Վարդերի հեղափոխությունից» հետո վրացական իշխանությունների թե՛ արեւմտամետ արտաքին քաղաքական կողմնորոշումը, թե՛ երկրում իրականացրած արդյունավետ ռեֆորմները եւ թե՛ Արեւմուտքի կատարած մեծ խաղադրույքը Վրաստանը դարձրել էին ոչ միայն գրավիտացիայի կենտրոն, այլեւ կովկասյան տարածաշրջանը եվրոպականացման տանող լոկոմոտիվ եւ առանցքային հանգույց: Վրաստանի առաջընթացը արեւմտականացման խորացմանը զուգընթաց լուրջ մրցակցություն ստեղծեց հարեւան երկրների` Հայաստանի ու Ադրբեջանի իշխանությունների համար, եւ վերջիններս էլ հաջողակ ու գովաբանվող հարեւանից ետ չմնալու համար հարկադրված կամ անհրաժեշտաբար վարակվեցին նրա արտաքին քաղաքական «վիրուսից» ու դրա հետեւանքները այսօր առավել քան տեսանելի են նախեւառաջ Մոսկվայի համար:
Մինչդեռ 2008 թ. օգոստոսյան պատերազմից հետո առավել քան Ռուսաստանն է գիտակցում, որ Աբխազիան ու Հարավային Օսիան վերցնելով, իրականում Հյուսիսային կովկասի լեռնաշղթայի ստորոտին` մի փոքր հատվածում, մեծ պատ է կանգնեցրել իր եւ Հարավային Կովկասի միջեւ. թեպետ վրաց-ռուսական պատերազմում հաղթանակ տանելով նա ստացել է անջատողական փոքր տարածքներ, սակայն կանգնել է ավելի մեծ ու ռազմավարական առումով ավելի կարեւոր տարածք` ողջ Կովկասը կորցնելու վտանգի առջեւ: Արժե հիշել, թե ինչպես 2008 թ. պատերազմից հետո Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը, պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ է պատրաստվում անել Վաշինգտոնը այդ ամենից հետո, նշել էր, որ մտածում են, թե ինչպես կարելի է Ռուսաստանի մարտավարական հաղթանակը վերածել ռազմավարական պարտության: Եւ Ռուսաստանի ձեռամբ Հարավային կովկասում ստեղծված իրողությունները, որքան էլ զարմանալի է, բայց ժամանակի ընթացքում աշխատեցին հենց իր դեմ՝ էապես թուլացնելով նրա դիրքերը, զգալիորեն արժեզրկելով անգամ Հայաստանում նրա ռազմաքաղաքական ներկայությունը, եթե տարածքային կապ չկա դաշնակցի հետ:
Հետեւաբար, «Վրացական երազանքը» միայն նրան հավատացած վրացիների համար չէր երազանք, այլ նաեւ Ռուսաստանի համար` վերացնելու հարավում դրված «ռուս-վրացական մեծ պատը», կանգնեցնելու տարածաշրջանը դեպի Եվրոպա տանող գնացքի լոկոմոտիվը` Վրաստանին եւ, ինչպես «Ծառայողական սիրավեպ» խորհրդային կատակերգության թեւավոր խոսքերից մեկն է բանաձեւում, նրան «վերադարձնելու կոլեկտիվ, ընտանիք»: Ակնհայտորեն, Վրաստանի նոր իշխանությունները գիտակցում են, թե ռազմավարական առումով որքան կարեւոր է Ռուսաստանի համար վրաց-ռուսական հարաբերությունների «Restart»-ը, իսկ Հարավային Կովկասում նրա ներկությունը ուղղակի Կրեմլի աքիլեսյան գարշապարն է:
Իվանիշվիլու արտաքին քաղաքականության հայեցակարգը, մասնավորապես դրա ռուսական ուղղվածությունը դրական անորոշություն ստեղծեց նաեւ Հայաստանի համար, ով կարող էր հույսեր փայփայել, որ նորմալացող վրաց-ռուսական հարաբերություններում այլեւս չեն ստեղծվի լարվածության այնպիսի պահեր, որոնք պաշտոնական Երեւանին կկանգնեցննեն բարդ խնդիրների կամ երկընտրանքի առջեւ, ինչպես 2008 թ. օգոստոսյան պատերազմի օրերին. հնգօրյա պատերազմից հետո մի կողմից արտաքին աշխարհի հետ Հայաստանի կապն ապահովող դրացի ու բարեկամ համարվող Վրաստանը նրա պաշտապանության կարիքն ուներ, նաեւ փակվել էին Հայաստանի կամար կենսական նշանակության ճանապարհները, մյուս կողմից` Վրաստանին վտանգավոր վիճակում դրած պետությունը Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցն էր, ով քիչ անց պաշտոնական Երեւանի առջեւ բարձրացրեց Աբխազիան ու Հարավային Օսիան ճանաչելու պահանջը: Երեւանին, աշուշտ, հաջողվեց խուսանավել ու չնեղացնել երկուսին էլ ու պահպանել առավելագույն չեզոքություն, սակայն թե՛ Վրաստանը, թե՛ Ռուսաստանը չէին կարող հիացած լինել, որ արժանացել են դրկիցի կամ դաշնակցի նվազագույն աջակցությանը, քանի որ կցանկանային առավելագույնը ստանալ:
Երեւանի համար Վրաստանում տեղի ունեցածը դրական էր նաեւ այն առումով, որ իր հաշվարկով Վրաստանի նոր արտաքին ուղեգծի արդյունքում այդ երկրի եվրոպական ընթացքի արագությունը կնվազի եւ նրանից «ետ չմնալու» քաղաքականության հարց այլեւս չի լինի: Հակառակ պարագայում Հայաստանի իշխանությունների ու նախագահի խորացող «շպագատի» դիրքը Բրյուսելի ու Մոսկվայի միջեւ այլեւս կարող էր լուրջ ցավեր պատճառել, հատկապես, երբ գահին վերադարձած Վ. Պուտինը պահանջում է իր դաշնակցից ավելի հստակ կողմնորոշվել եվրոպական ու եվրասիական ինտեգրացիաների միջեւ եւ արգելակել ԵՄ-ի հետ հարաբերութունների խորացումը:
Այս առումով Վրաստանի թեկուզեւ թեթեւակի «ռուսականացումը» բխում է Հայաստանի իշխանությունների (բայց ոչ Հայաստանի) շահերից, քանի որ այլեւս թե՛ նրան, թե՛ Ադրբեջանին չեն ցուցանի կամ ակնարկի, թե որքան բարեբեր հետեւանք է ունենում երկրի արեւմտականացումը եւ բռնապետական համակարգերի կազմաքանդումը:
Թեպետ Հայաստանում նաեւ գիտակցում են, որ Վրաստանի էական ռուսականացումը Հայաստանին կզրկի իր արտաքին քաղաքականությունը դիվերսիֆիկացնելու եւ ԵՄ-ի հետ փոխշահավատ հարաբերությունները խորացնելու հնարավորությունից: Բացի այդ, Վրաստանի այդպիսի թեթեւ ռուսական երանգավորումը հեռանկար է բացում նաեւ վրաց-ռուսական հարաբերությունների նորմալացման, իսկ դրա արդյունքում` Վրաստանի տարածքով դաշնակիցներ Հայաստան-Ռուսաստան ցամաքային հաղորդակցության վերականգնման համար, որը կմեղմեր Հայաստանի շրջափակումը:
Նման հեռանկարը, անշուշտ, ոգեւորիչ չի կարող լինել Ադրբեջանի համար, քանի որ Հայաստանի հանդեպ նրա եւ Թուրքիայի ողջ քաղաքականության նպատակը Հայաստանին խեղճացնելը, զարգացումից ետ գցելն ու իրենց կամքը ղարաբաղյան ու հայ-թուրքական խնդիրներով թելադրելն է: Առաջին հերթին այդ հեռահար նպատակով են նրանք Վրաստանի տարածքն օգտագործել ու կառուցել Հայաստանը շրջանցող նավթամուղերն ու գազամուղերը, իսկ վերջին տարիներին նաեւ` Բաքու-Թբիլիս-Ղարս երկաթգիծը: Ուստի՝ հյուսիս-հարավ առանցքի ակտիվացման ու հաղորդակցության բացման հեռանկարը չէր կարող վրացական նոր քաղաքականության առնչությամբ բացասական անորոշություններ չստեղծել թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ նրա դաշնակից Թուրքիայի մոտ, քանի որ սպառնում է արժեզրկել Հայաստանի շրջափակման քաղքականությունը: Իվանիշվիլին ոչ մեկ անգամ է առիթ ունեցել համոզվելու, թե որքան թանկ արժեն Հայաստանի շրջափակման այդ գործիքները Ադրբեջանի ու Թուրքիայի համար, եւ որ ղարաբաղյան հակամարտությունն ու Ցեղասպանության հարցը հակամարտության բոլոր կողմերի աքիլեսյան գարշապարն է: Հետեւաբար, դրանք իր նոր մոտեցման ու մարտավարության հարցում բացառված է, որ առանցքային նշանակություն չունենային:
Վեջապես, անցած տարիներին աննկատելի չի եղել եւս մեկ հանգամանք`Թուրքիայի քաղաքականությունը Կովկասում, որը միտված է եղել այդ տարածաշրջանում ավելի մեծ ներգրավվածություն ունենալուն, Ռուսաստանին այնտեղից դուրս մղելուն ու ստեղծված վակուումը իր ազդեցությամբ լցնելուն: Մինչդեռ այժմ հեռացած Ռուսաստանը ոչ միայն Վրաստան, այլեւ ամբողջ տարածաշրջան վերադառնալու հնարավորություն է ստանում: Թեպետ, Թուրքիայի համար խորթ չէ նման ռիսկերը շահարկելով եւ անգամ ստեղծելով Արեւմուտքին վախեցնելն ու սեփական պահանաջարկը բարձրացնելը` դա թույլ չտալու նպատակով առաջարկելով սեփական ծառայությունները:
Այդուհանդերձ, Արեւմուտքի հետ ոչ հարթ հարաբերություններ ու նրա հետ լարվածության պարբերական պիկեր ունեցող Թուրքիան մյուս կողմից ուրախ կլինի տեսնել, որ Արեւմուտքը Վրաստանի վրա ավելի մեծ խաղադրույք չի կատարում, քան իր վրա: Նախկինում` Սահակաշվիլու իշխանության շրջանում, այդ երկիրը անթաքույց նեղվում էր, թե ինչպես կարող էր մի փոքրիկ հետխորհրդային երկիրը եվրոպական ինտեգրման հարցում առաջ անցնել իրենից, այն դեպքում, երբ ինքը տասնայակներով հերթ է կանգնած ԵՄ դռների առջեւ:
Հետեւաբար, Արեւմոտքից փոքր-ինչ խռոված Թուրքիայի համար շահեկան է նաեւ, թե ինչպես է Ռուսաստանը ոչ միայն փորձում մասմաբ (բայց ոչ ամբողջովին. այլապես Թուրքիայի` տարածաշրջան ներթափանցման խողովակներն էլ կփակվեն) վերանվաճել Վրաստանը, այլեւ եվրասիականացնել ու ռուսականացնել նրա շրջակայքը, ինչը, անշուշտ, առաջիկայում կարող է դառնալ Վրաստանի արտաքին քաղքականության վրա ազդող օբյեկտիվ գործոն. օբյեկտիվ, քանի որ այն կախված չի լինի Վրաստանից: Ռուս-թուրքական վերջին բանակցությունները լավագույնս կծառայեցվեն այդ հեռանկարին:
Իսկ ընդհանուր՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ադրբեջանում իշխանությունների մոտ վախեր առաջացրեց բուն Վրաստանում տեղի ունեցածը` սահուն իշխանափոխության նախադեպը, երբ արդեն հարավկովկասյան պետության վարչախումբը փոխվում է ոչ թե հեղափոխական ցնցումներով, այլ ընտրություններով: Հատկապես, երբ երկու երկրների հասարակություններն այս անգամ էլ վարակվել էին «թավշա հեղափոխության» վրացական երազանքի վիրուսով:
Այս ոչ պարզագույն իրավիճակում դեռեւս անպատասխան է մնում Վրաստանի արտաքին քաղաքականության ընդհանրացված ու միջինացված ուժագծի մասին հարցը միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ կտրվածքով, քանի որ պարզ չէ, թե ինչպես է «երազանքի» Վրաստանին հաջողվելու այդ իրողությունների պայմաններում ոչ միայն պահպանել ավանդական ուղղությունը եւ դա զուգակցել նոր` «ռուսական» գծով ու ռիսկերի կառավարման նոր մոտեցմամբ: Բայց գնալով նկատելի ու ընդգծված են դառնում նրա արտաքին ու «նոր հարեւանության» քաղաքականության նոր երեւեջները. Վրաստանի` բիզնես մտածողությամբ առաջնորդը այն իրացնում է նոր տեխնոլոգիաներով` ստուգելով հարեւանների վախերը (պահանջարկը) եւ բարձրացնելով նրանց համար կարեւոր ապրանքի գինը…

Post-Saakashvili Georgia and the Region
After Bidzina Ivanishvili's Georgian Dream came to power in a peaceful way through the parliamentary elections in Georgia, we can notice interesting developments in the foreign policy of that country.
Both before and after the parliamentary elections the attention ofpolitical analysts and politicians was mainly focused on the changes that would happen in Georgian domestic and foreign policies after that "velvet revolution," particularlywhether the strategic development of Georgia, adopted by President Saakashvili and his team, would be changed.
How would Ivanishvili's impressive capital gained in Russia, his connections and Russian allure influence Georgia's recent Euro-Atlantic positioning?What deviation will there be in the balance of foreign policy positions, and on average what line of force would Georgia's foreign policy adopt?
A new situation, fears and expectations from the Georgian Dream
After being appointed Prime Minister, in his interviewswithEuronews and other Western media outlets Ivanashvili reconfirmed his inflexibility in integrating Georgia into Euro-Atlantic structures. The Georgian Dream leader's curtseyswere perceived as a trend towards normalizing relations with the neighbor to the north. The gesture was even welcomed by some Western structures, which, especially after the Georgian-Russian war of 2008, were blaming President Saakashvili for not seeking solutions to resume relations with Russia.
No matter how much Ivanashvili and the Georgian Dream criticize the outgoing president and his government's wrong policy, or more precisely, wrong strategy towards Russia as well as the territories formerly subject to Georgia, they understand that his mistakes were an opportunity for Russia to intimidate Georgia intoaccelerating its Euro-Atlantic integration course and bring NATO to the South Caucasus.Ivanishvili, who promised to continue the coursewith NATO, realizes that new conflicts with Georgia's northernneighbor are possible in the future, so long as Russia continues toview NATO expansion a threat to its national interests andsecurity. And he is determined to bring Georgia closer toNATO.
Ivanashvili knows very well that in August of 2008 Saakashvili lost what Georgia lost long ago--the autonomous regions.He believes that Saakashvili made an unsuccessful, wrong attemptto return those lost territories though war. It would be impossible to find anyone in Georgia who believes that before and after August 8, 2008, solvingGeorgia's problem of reintegration, not to mention snatching Abkhazia and South Ossetia away from Russia,were possible militarily.
Therefore, Ivanashvili's policy concerning the reintegration of Georgia should be fundamentally different from Saakashvili's concept, at least instrategy,so similar mistakes won't be repeated. For that to work, first and foremost communications with Russianeed to be reestablished.Solutions to the conflict need to be pursued on adifferent level by increasing the size of the "pie," creating newinterests for regional neighbors and involving them in the process, while at thesame time using economicinterests and leverageas a means of influence.
In order tomove forward, Ivanashvili should avoid new setbacks and bring all potential domestic threats that could become a means of manipulation from abroadunder control. Ivanashvili realizes that in a would-be situation leading to disastrousconsequences for Georgiahe would be worse off than Saakashvili, for example if there were new territorial losses.
Particularly, the territories of Georgia inhabited by Armenians and Azerbaijanis could become activatedfor various reasons from within and externally. Armenian-Georgian tensions regarding Javakhk and Georgian Armenians is an old issue with many reasons for conflict: Georgian Armenian rights, ownership and protection issues of Armenian churches, the status of the Armenian Apostolic church, Vahagn Chakhalyan's case, demands for cultural and political autonomy and so forth.
Last year an ethnic conflict arose regarding the 6th century David Gareja monastery complex located on the border between Georgia and Azerbaijan. Other problems exist as well, such as lands belonging to Azerbaijani villages, preexisting problems concerning the Georgia-Azerbaijan border, the situation in Marneluli province where large-scale projects are carried out withthe support of the President and First Lady of Azerbaijan and increasing Azerbaijani influence.Therefore, Ivanashvili's government has to adopt a new strategy in order to contain these risks.
Besides irritating Saakasvili and his team, Ivanashvili's statements regarding the "restart" of relations with Russia could have positive or negative consequences for Georgia's neighbors.
This new open window in Georgian foreign policy was considered by the Kremlin as a chance to influence its foreign policy and the Euro-Atlantic matter. Thus, Georgia is not a problem for Russia at all: after the Rose Revolutionthe pro-western foreign policy of the Georgian authorities together with effective reforms in the country and a big play made by theWest turned Georgia not only intoa gravitation center, but also a locomotive and compass leading the Caucasus region to Europe. Together with westernization Georgia'sprogress created serious competition for the authorities of Armenia and Azerbaijan. In order to compete with their successful neighbor, the authorities of both countrieswere forcefully or willingly infected by its foreign policy "virus," and its consequences are now clearly visible, especiallyby Moscow.
After the 2008 war Russia realized that by taking back Abkhazia and South Ossetia, it actually built a great wall between itself and the South Caucasus. Although Russia gained small separatist territoriesby winning the Georgian-Russian war, it faced a risk of losing abigger and more strategically important territory--the entire Caucasus. It is worth remembering that after the 2008 war, when asked what Washington was going to do a White House officialanswered that they were examining how Russia'stactical victory could be turned into a strategic defeat. Russia's created realities in the South Caucasus, as surprising as they are, workedagainst it after some time by significantly weakening its position and potentiallydepreciating its military presence significantly in Armenia,assuming theactual geographical connection were lost.
Therefore, Georgian Dreamwas not only a dream for the Georgians who believed it but also for Russia--to remove the great Russian-Georgian wall located in the South, stop the locomotive leading the region towards Europe and "bring Georgia back to the collective and family," as cited in theSoviet-era comedy "Office Romance." Obviously, Georgia's new authorities realize how strategically important the "restart" of Georgian-Russian relationsis for Russia, and its presence in the South Caucasus is an Achilles heel for the Kremlin.
The concept of Ivanashvili's foreign policy, especially its Russian orientation, created a positive consequence also for Armenia. It hopes that improved Georgian-Russian relations will no longermeana creation of tensions that would force official Yerevan to face complicated problems or dilemmas, as had happened during the war of August 2008. On one hand Georgia, the friendly neighboring country that was Armenia's connection to the outside world, needed Armenia's protection, while at the same time the roads vital for Armenia's survival had been blocked.On the other hand the country that put Georgia in such a perilous condition was Armenia's strategic ally, and it had raised the issue of recognizing Abkhazia and South Ossetia with Armenia.Yerevan, of course, succeededin keeping maximum neutrality, but getting minimum support from their partner could not please both Georgia and Russia, as both wanted the maximum.
What happened in Georgia was positive for Yerevan in the sense that according to Yerevan's forecast, due to Georgia's new foreign course the speed of the European process would decrease and there would no longer be a problem of "competing." Otherwise, Armenia'sisolated position between Brussels and Moscow could seriouslyhurt, especially when a reelected Putin demanded that its allydecide about European and Eurasian integrations and stop the deepening of relations with the European Union.
In this sense, Georgia's slight Russificationis in the interest of the Armenian authorities (but not Armenia)since, as with Azerbaijan, Armenia would no longer need toexpress how it would profit from the country's westernization and its destruction of totalitarian systems.
Yet Armeniarealizes that a significant Russification of Georgia would deprive it of the opportunity to diversify its foreign policy and deepen mutually beneficial relations with the European Union. Additionally, Georgia's slight Russification is likelyfor normalizing Georgian-Russian relations, and as a result there would beproponents all over Georgia for reestablishing the Armenia-Russia road link, which would alleviate Armenia's blockade.
Of course, such an outlook can't be exciting for Azerbaijan, as the goals of its policy and that of Turkey towards Armenia are to weaken it, throwbackits development and impose their will regarding Nagorno-Karabakh and Armenian-Turkish issues. They used Georgia's territory for all these goals and built the oil and gas pipelines that bypass Armenia as well as the Baku-Tbilisi-Kars railroad. Thus, the perspective of activation of the north-south axis and the opening of communicationsout of a new Georgian policy could not abstain from creating uncertainties both for Azerbaijan and its ally Turkey, as it threatens to devaluate the policy of blockading Armenia. Ivanashvili had many chances to be convinced how precious those tools of Armenia's blockadearefor Azerbaijan and Turkey and that theNagorno-Karabakh conflict and the issue of Genocide recognition are an Achilles heel for all parties. Therefore, those issues would have crucial importance in his new approach and strategy.
Another issue is Turkey's policy towards the Caucasus, which wantsto have a greater involvement in the region, oust Russia from the area and fill the vacuum created with its influence. Meanwhile, Russia has an opportunity to return not only to Georgia but also the entire region. Though, Turkey could speculate these risks and,threatening the West and raising its own importance, offer its own services in order to prevent that.
Turkey, which hasn't had smooth relations with the West, would be glad to see that it didn't place alarger bet on Georgia than on itself. Previously, during Saakashvili's reign, Turkey was openly afraid to see how a small post-soviet country was moving forward in the issue of European integration, while it struggled to join to the European Union for decades.
Hence, Russia's attempt to not only reclaim Georgiapartially (but not fully, otherwise Turkey's pipelines in the region would be closed) but also Russify its surroundings is beneficial for Turkey, which is slightly offended by the West. In the future this can indeed become an objective factor influencing Georgian foreign policy, as it will not depend on Georgia.This prospect is something worth discussing for Turkey and Russia.
In general, what happened in Georgia--the precedent of a smooth transfer of power where the regime of a country in the South Caucasus wasnot changed by revolutionary shocks but elections--threatened both Armenian and Azerbaijani authorities, especially when the societies of both countries were infected by the Georgian Dream's "velvet revolution"virus.
Given the complicated situation just how the line of force of Georgia's foreign policy will advance is unknown. It is still unclear how Georgia would succeed in maintaining its current position in parallel with a new "Russian course." But the emerging aspects of its new foreign and neighborhood policies are becoming obvious. Georgia's leader, who thinks like abusinessman, has developed a new technology that evaluates the fear (or demand) of its neighbors and increases the prices of the products they need.