Ինչո՞ւ է «Ջավախքյան սփյուռքը» սատարում Սերժ Սարգսյանին
«Չեմ եկել այստեղ հատուկ հայտարարություն անելու համար, բայց կոչ եմ անում քվեարկել Սերժ Ազատի Սարգսյանի օգտին նախագահի ընտրությունների ժամանակ, քանի որ նա ամենալավ թեկնածուն է»,- այսպիսի հայտարարությամբ հանդես եկավ Ռուսաստանում «Ջավախքյան սփյուռք» կազմակերպության ղեկավար Աղասի Արաբյանն ասուլիսի ժամանակ:
«Հետքի» հարցին, թե արդյոք այդ հայտարարությունն Արաբյանն անում է Ռուսաստանում բնակվող բոլոր ջավախահայերի անունից, բանախոսը հստակեցրեց, որ նա ուղղակի փոխանցում է «Ջավախքյան սփյուռք» կազմակերպության հորդորը: Ասուլիսին ներկա լրագրողներից մեկը, ով ծագումով Ջավախքից էր, նույնպես խնդրեց հստակցենել հայտարության միտքը, քանի որ ինքը չի պատրաստվում ենթարկվել հեղինակությունների կոչերին ընտրությունների ընթացքում:
Իսկ թե ինչու է հատկապես Սերժ Սարգսյանն ամենալավ թեկնածուն, Արաբյանը հիմնավորեց այսպես. «Նա առաջին նախագահն էր, ով խոսեց Ջավախքի խնդիրների մասին: Սերժ Սարգսյանը 2009 թվականի սեպտեմբերին բարձրաձայնել է Ջավախքում հայկական դպրոցների հիմնախնդրի մասին»:
«Ջավախքյան սփյուռք» կազմակերպության ղեկավարը հույս հայտնեց, որ այդ և ջավախահայությանը վերաբերող մնացած խնդիրները ևս Սերժ Սարգսյանի երկրորդ նախագահության ժամանակ կլուծվեն, մանավանդ, որ Վրաստանի նոր իշխանություններն արդեն պատրաստակամություն են հայտնել բարելավել հարաբերությունները Հայաստանի Հանրապետության հետ:
Ասուլիսի մյուս հյուրը` ԱԺ պատգամավոր, «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը հավելեց, որ իրենք նույնպես երկար ժամանակ է, ինչ համագործակցում են Հանրապետական կուսակցության և դրա ղեկավար Սերժ Սարգսյանի հետ, և սա ոչ առաջին, ոչ էլ վերջին ընտրությունն է:

Почему "Джавахкская диаспора" поддерживает Сержа Саргсяна
"Я не приехал сюда специально делать заявление, я просто призываю на президентских выборах голосовать за Сержа Саргсяна, так как он является самым лучшим кандидатом",- заявил сегодня на пресс-конференции руководитель действующей в России организации "Джавахская диаспора" Агаси Арабян.
На вопрос "Hetq", сделано ли это заявление от имени всех проживающих в России джавахкцев, г-н Арабян отметил, что он всего лишь передал призыв "Джавахской диаспоры".
Касаясь того, почему именно Серж Саргсян является самым лучшим кандидатом, Агаси Арабян, сказал: "Он первый президент, кто заговорил о проблемах Джавахка. В сентябре 2009 г. Серж Саргсян озвучил проблему армянских школ в Джавахке".
Руководитель "Джавахской диаспоры" выразил надежду, что в период второго срока президентства Сержа Саргсяна будут решены и остальные проблемы армянства Джавахка, тем более что новые власти Грузии выразили готовность улучшить отношения с Республикой Армения.
Участвовавший в пресс-конференции депутат Национального Собрания РА, председатель земляческого союза "Джавахк" Ширак Торосян добавил, что они давно сотрудничают с Республиканской партией Армении и ее руководителем Сержем Саргсяном и что это "не первые и не последние выборы".