Ամսական 60 հազար դրամ հարկ մեկ աշխատակցի համար. անշարժ գույքի բրոքերները բողոքում են
Անշարժ գույքի առքուվաճառքի կամ վարձակալության միջնորդային (բրոքերային) գործունեության համար արտոնագրային վճար է սահմանվելու յուրաքանչյուր աշխատողի համար ամսական 60 հազար դրամ Երևանում և 10-50 հազար դրամ մարզերում՝ համաձայն 2013 թ. հունվարի 1-ից ուժի մտած «Արտոնագրային վճարների մասին» ՀՀ օրենքում կատարված փոփոխությունների:
Անշարժ գույքի գործակալներին օրենքի այս փոփոխությունը ոչ միայն չի գոհացնում, այլև սպառնում է նրանց գործունեությանը:
Նախկին օրենքը ձեռնտու էր և գործակալներին, և պետությանը, երբ մեկ գործարքի համար հարկվում էր 5% շահութահարկ: Այդ դեպքում, ըստ գործակալություններից մեկի տնօրենի, նույնիսկ ստվերում աշխատելն էր ռիսկային համարվում, և գործակալներն աշխատում էին օրենքի շրջանակներում՝ անիմաստ համարելով, օրինակ, մեկ տան վաճառքից ստացված 450 հազար դրամից 20 հազարը որպես շահութահարկ պետությանը չվճարելը:
Այսօր՝ այս թեմայով հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ոլորտի ներկայացուցիչները թվարկեցին այն բոլոր վնասները, որոնք կկրեն և իրենք, և պետությունը օրենքի վերոհիշյալ փոփոխությունից հետո: Նրանք համոզված են, որ Հայաստանում գործող շուրջ 200 գրանցված ընկերության մեծ մասը կփակվի՝ ի վիճակի չլինելով վճարել սահմանված արոտանագրային վճարները, ասպարեզում կմնան միայն խոշոր ընկերությունները, որոնք էլ հեշտությամբ կարող են ստվերային դաշտ անցնել:
Դա ձեռնտու չէ առաջին հերթին պետությանը, քանի որ կանհետանան մեծաթիվ հարկատուներ. արդյունքում կշահի միայն մի քանի անհատ: Գործակալները համոզված են նաև, որ ստեղծված իրավիճակում կառաջանա սև մակլերների շուկա, ովքեր անշարժ գույքի ընդհատակյա առքուվաճառք ու վարձակալություն կիրականացնեն, քանի որ այս ոլորտում խորացած մասնագետները հազվադեպ են փոխում իրենց մասնագիտացումը:
Գործակալների դիտարկմամբ՝ այս ամենը դժվար թե անդրադառնա տների գների վրա:
Իրենց բողոքը բաց նամակի տեսքով Ռիելթորների և գնահատողների միությունը և Ռիելթորների հասարակական նախաձեռնությունը, որոնց միացել է անշարժ գույքի շուրջ 27 գործակալություն, ուղղել են ՀՀ նախագահին, վարչապետին, ֆինանսների նախարարին և կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահին:
Գործակալները չեն կարողանում հասկանալ նաև այն, թե ինչու օրենքի փոփոխությունն իրականացնելիս ոչ ոք անգամ իրենց կարծիքը չի լսել:

Налог в размере 60 тысяч драмов за одного сотрудника: брокеры по недвижимости протестуют
Согласно изменениям в законе РА "О лицензионных платежах", вступившим в силу с 1 января 2013 г., плата за лицензию на посредническую (брокерскую) деятельность по купле-продаже и аренде недвижимости будет установлена для каждого сотрудника в размере 60 тысяч драмов в Ереване и 10-15 тысяч – в областях.
Изменение этого закона ставит под удар деятельность агентов по недвижимости.
Прежний закон был выгоден как агентам, так и государству, поскольку за каждую сделку взимался 5-процентный налог на прибыль. В этом случае, как отметил директор одной из брокерских контор, работа в "тени" считалась рисковой, поэтому агенты работали в рамках закона, считая, что глупо не платить налог на прибыль в размере 20 тысяч драмов с получаемых от продажи одной квартиры 450 тысяч драмов.
На состоявшейся сегодня пресс-конференции представители сферы рассказали, какой ущерб понесут они и государство вследствие изменения вышеупомянутого закона. Они выразили убежденность, что большинство из действующих в Армении 200 агентств закроется, так как будет не в состоянии платить установленные лицензионные платежи. Вследствие этого на арене останутся лишь крупные компании, которые легко могут перейти в "тень".
Это невыгодно в первую очередь государству, поскольку исчезнет большое число налогоплательщиков. В результате выиграют несколько лиц.
Агенты также убеждены, что в сложившейся ситуации появится рынок черных маклеров, которые будут осуществлять подпольные сделки по купле-продаже и сдаче в аренду недвижимости.
В связи с этим Союз риэлторов и оценщиков и Общественная инициатива риэлторов, к которым присоединились 27 агентств по недвижимости, обратились с открытым письмом к президенту РА, премьер-министру, министру финансов и председателю Государственного комитета кадастра недвижимости при правительстве.