«Բերմուդյան եռանկյունուց» դեպի քաո՞ս...
Երբ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, ՀՅԴ-ն և Հայ ազգային կոնգրեսը հայտարարեցին այս ընտրություններում նախագահի սեփական թեկնածու չառաջադրելու և առաջադրվածներից ոչ մեկին չպաշտպանելու մասին, ակնհայտ դարձավ, որ հանրապետության առաջին և երկրորդ նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանն առժամանակ լքում են բեմահարթակը:
Քաղաքական գործընթացների ու վերադասավորումների գեներացման կախարդական փայտիկը մնաց բացառապես երրորդ նախագահի՝ Սերժ Սարգսյանի ձեռքին, ով կարողացավ նրանց հաղթել երկուսի համեմատ էլ գրեթե պարտվողական դիրքերից: Այսպիսով, 5 տարի հասարակական-քաղաքական զարգացումները հունավորող, քաղաքական դաշտն ամբողջությամբ եռաբևեռ դարձրած, այսպես կոչված, «նախագահական բերմուդյան եռանկյունին» փլուզվեց, և դրան գոնե նախագահական այս ընտրությունների կտրվածքով փոխարինելու եկավ սերժսարգսյանական միակ «ճառագայթը»:
Ըստ էության, սա բոլորովին նոր, ընդ որում չափազանց քաոսային քաղաքական իրականություն է, քանի որ սերժսարգսյանական այս «ճառագայթը» հավակնում է դաշտը վերադասավորել ոչ թե դասական «իշխանություն-ընդդիմություն», այլ «իշխանություն և մնացածներ» սխեմայով: Որքան կտևի այս իրավիճակը, ինչպես կազդի այն քաղաքական համակարգի վրա, առայժմ դժվար է ասել:
Ամեն ինչ կախված է մեկ հիմնական հանգամանքից. արդյոք նախկին երկու նախագահները ընտրություններից հետո վերստին կմտնե՞ն իշխանության համար կուլիսային մրցակցության մեջ, թե՞ վերջնականապես ազատ թողնելով իրենց այդ հետաքրքրություններն սպասարկող քաղաքական ուժերին՝ նրանց հնարավորություն կտան դառնալու հարաբերականորեն ինքնուրույն խաղացողներ:
Նախագահական ընտրություններին իր թեկնածությունը չառաջադրելու վերաբերյալ Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունն այս իմաստով առավել քան միարժեք էր: Նա խաղից դուրս է գալիս գրեթե վերջնականապես՝ հղում անելով նախագահական մրցավազքի հետ իր տարիքի անհամատեղելիությանը: Սա այն բացատրությունն է, որը հետդարձի, մանևրումների տեղ չի թողնում:
Տեր-Պետրոսյանի հիմնական խնդիրը երկուսն էր: Նախ, նրան չհաջողվեց իր ինքնամեկուսացումն ապահովել բավականաչափ սահուն և անցնցում կերպով, որպեսզի չվնասի իր հոգեզավակը հանդիսացող ՀԱԿ-ի ամբողջականությանը: Եվ հիմա Տեր-Պետրոսյանն ստիպված ուղղակի կողքից հետևում է Կոնգրեսի ինքնափլուզմանը՝ թերևս փորձելով տպավորություն թողնել, որ դա տեղի է ունենում անկախ իր կամքից, և որ անզոր է կանխելու այդ անխուսափելի գործընթացը:
Երկրորդ, նրան չհաջողվեց ժառանգորդ հասունացնել և չհաջողվեց հենց այն պատճառով, որ չկարողացավ ձերբազատվել ՀԱԿ-ում առկա բազմաթիվ հավակնությունների, բաժանարարների զսպման, միավորողի միակ գործոնը լինելու իր կարգավիճակից: Մի կողմից ինքը չցանկացավ, մյուս կողմից իրեն այդ հնարավորությունն ուղղակի չտվեցին: Այդ մթնոլոտում չափազանց դժվար էր նման ժառանգորդ ի հայտ բերելը: Այնպես որ, կարելի է եզրակացնել, որ Տեր-Պետրոսյանը ակտիվ, նախաձեռնողական քաղաքականությունից հեռանում է անվերադարձ:
Ռոբերտ Քոչարյանի առումով ամեն ինչ այնքան էլ պարզ չէ: Իր տված վերջին հարցազրույցում նա առավել քան թափանցիկ ակնարկում է, որ խաղից դուրս է եկել՝ ընդամենը մարտավարական նկատառումներից ելնելով, և որ տանուլ է տվել ոչ թե պատերազմը, այլ ընդամենը ճակատամարտը: Սակայն Քոչարյանի մարտավարության մեջ տեղի է ունեցել մի շատ էական փոփոխություն. ինքը փաստացի հրաժարվում է գործող նախագահի դեմ հետագա առճակատումից և առաջարկում իշխանության՝ միմյանց փոխանցելու, այսպես կոչված, էստաֆետային եղանակը՝ խաղարկելով «երկու ղարաբաղցու» ֆենոմենը:
Անշուշտ, այս փոփոխությունը պայմանավորված է հենց Տեր-Պետրոսյանի, ավելի ճիշտ նրա վերջնական հեռացման մեջ համոզվածության գործոնով: Իր հեռանալով Տեր-Պետրոսյանը Քոչարյանին փոքր-ինչ ազատ շնչելու հնարավորություն է տալիս: Արդեն իսկ պարզ է, որ Սերժ Սարգսյանի դեմ ԲՀԿ-ի չափավոր ճնշումները պայմանավորված էին հենց «երկու ղարաբաղցու» կուլիսային միասնության թիկունքում զգացվող Տեր-Պետրոսյանի շնչառությամբ:
Սակայն ինքնին այն փաստը, որ Քոչարյանը խուսափեց նախագահական աթոռի համար մղվող պայքարում ուղղակիորեն ներգրավվելուց և որ արդեն իսկ չափավոր շանտաժի փոխարեն փորձում է գործածել կոմպրոմիսի մեթոդաբանությունը, թույլ է տալիս եզրակացնել, որ ինքը սերժսարգսյանական իշխանության մեջ իրեն նախկինի պես բավականաչափ ամուր չի զգում՝ իշխանական կոնյուկտուրայում կորցնելով նախկին ազդեցիկ ռեսուրսները:
Այս իմաստով ամեն ինչ կարծես թե սկսում է կախված լինել ոչ թե իրենից, այլ Սերժ Սարգսյանից: Եթե նա որոշում է Քոչարյանին չդիտարկել որպես իշխանության ժառանգորդի, ապա Քոչարյանի վերադարձի հնարավորությունները չափազանց նվազում են, եթե չասենք՝ վերանում են ընդհանրապես: Միակ ճանապարհը, որով փոխանցումավազքով առաջնորդվելու իր առաջարկի վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանից մերժում ստանալու պարագայում կարող է նման փորձ կատարել, մնում է ԲՀԿ-ում արմատական փոփոխություններ կատարելու և իշխանություներից նրա կախվածությունը չեզոքացնելու միջոցով ուղղակիորեն գործընթացի մեջ մտնելը: Բայց դա արդեն դուրս է լինելու «երկու ղարաբաղցու» հայեցակարգից:
Սերժ Սարգսյանի համար «անխոցելի» և միջազգային հանրության կողմից միանշանակորեն ընդունվելիք ընտրությունների անցկացումն անհրաժեշտ է նաև այս իմաստով: 2013-ի ընտրությունները նրա համար, այն էլ էական ու բովանդակային մրցակցության բացակայության պայմաններում, լրջագույն հնարավորություն է՝ վերջապես ստեղծելու իր և միայն իր մոնոլիտ իշխանությունը: Այնպիսի իշխանություն, որտեղ անգամ օլիգարխիան, կորցնելով իշխանության վրա ներգործելու առ այսօր ունեցած ու անխնա շահագործած ռեսուրսը, ինքն է հայտնվում Սերժ Սարգսյանի գերիշխանությունից կախվածության մեջ:
Ըստ էության, նախագահական այս ընտրություններով ի հայտ է գալիս զարգացումների և քաղաքական դաշտի վերաձևման երկու հնարավոր սցենար. քաղաքականություն առանց Քոչարյանի և քաղաքականություն Քոչարյանով: Երկրորդի պարագայում քաղաքական համակարգն անխուսափելիորեն կրկին սկսելու է կատարել Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի շահերի սպասարկման գործառույթը: Առաջինով որոշակի հնարավորություններ են պահպանվելու նոր քաղաքական համակարգ ձևավորելու համար, եթե իհարկե, քաղաքական ուժերը դեռևս վերջնականապես չեն կորցրել ռեաբիլիտացվելու ներուժը:
Այս պարագայում ընտրություններից հետո քաղաքական դաշտում անխուսափելիորեն ինքնահաստատվելու հրամայականի առջև հայտնված քիչ թե շատ գերիշխող ուժերի հիմնական մարտահրավերը մնալու է Սերժ Սարգսյանի՝ քաղաքական դաշտն անապատացնելու քաղաքականության հաղաթահարումը: Մինչդեռ նախագահական ընտրությունները ծաղրածուներին, քաղաքական թոշակառուներին, հավեժ պարտվողներին ու ինքնահաստատման բարդույթից չձերբազատվողներին թողնելով, ընտրությունների ընթացքի վերահսկման գործառույթից փաստացի հրաժարվելով՝ այդ ուժերը չափազանց կարևոր հենման կետ կորցրին:

From the Bermuda Triangle to Chaos?
When the Prosperous Armenia Party, ARF-Dashnaktsutyun and Armenian National Congress announced that they would not participate in the presidential election with their own candidates or support any other candidate, it became obvious that the first and second presidents of Armenia, Levon Ter-Petrosyan and Robert Kocharian, are leaving the stage for a while.
President Serzh Sargsyan, who climbed ahead when competing with both of them, used the absolute power of the magic wand of political means and generating change. Hence, the "presidential Bermuda Triangle" that was regulating social and political developments for five years collapsed, and Sargsyan's only "ray" replaced the "triangle," at least for this presidential election.
Actually, this is a completely new, highly chaotic reality, as Serzh Sargsyan's ray seeks to rearrange the political field, not according to the classic "government-opposition" scheme, rather one of "government and others." For now, it is difficult to say how long this situation will continue and how it will influence the political system.
Everything depends on whether both former presidents will continue their backstage competition for power after the elections, or will they finally free the political forces that had been supporting their interests, giving them an opportunity to become relatively independent players.
Levon Ter-Petrosyan's statement about not participating in the presidential elections was more than unequivocal. He is almost completely out of the game, referring to the incompatibility of his age with the presidential campaign. This is a well-defined explanation, which leaves no place for maneuvers and turning back.
Ter-Petrosyan had two main problems. First of all, he couldn't ensure his self-imposed isolation in a smooth, secure way so as not to damage the integrity of his Armenian National Congress. And now he has to watch its self-destruction, trying to give the impression that he is powerless in preventing this inevitable process happening independent of his own will.
Second, he didn't succeed in appointing someone as his successor because he couldn't abandon his status of conciliator in the Congress. On the one hand he didn't want to, while on the other, he wasn't given that opportunity. It was extremely difficult to reveal such a successor in that atmosphere. Thus, we can conclude that Ter-Petrosyan is leaving active politics permanently.
Regarding Robert Kocharian, nothing is all that clear. In his last interview he alludes that he left the game only for strategic reasons and he hasn't lost the war, only the battle. Hence, something fundamentally changed in Kocharian's strategy; he is actually avoiding further confrontation with the current president to offer a so-called relay method of transferring power -- the phenomenon of the "two citizens of Karabakh."
Of course, this change was determined by the certitude of Ter-Petrosyan's final departure. By leaving, Ter-Petrosyan gives Kocharian the chance to be a little freer. It is obvious that Prosperous Armenia's moderate pressure on Sargsyan was influenced by Ter-Petrosyan's breath felt behind the backstage union of the "two citizens of Karabakh."
But the fact that Kocharian avoided being directly involved in the presidential elections and tries to compromise instead of blackmailing allows us to conclude that he doesn't feel as strong as he used to under Sargsyan's rule, while losing his former influential resources in the government.
In this sense, everything seems to be dependent on Sargsyan, not him. If Sargsyan decides not to consider Kocharian as his successor to power, then chances for his return are slim, if not completely finished. The only way he can attempt such a comeback if Sargsyan rejects his relay baton is by becoming directly involved in implementing radical changes in Prosperous Armenia and neutralizing its dependency on the government. But that would be outside the "two citizens of Karabakh" concept.
It is important for Sargsyan that the 2013 presidential elections be conducted "invulnerably," without significant competition, since it is a great chance for him to finally establish his own monolithic power. Even the oligarchy would be dependent on Serzh Sargsyan's hegemony.
Actually, two possible scenarios are likely after the elections: politics either with or without Kocharian. In the first scenario, the political system would inevitably start functioning to serve the interests of Sargsyan and Kocharian. Or else, there would be a chance to form a new political system, assuming the political forces didn't lose their potential to finally regenerate.
After the elections, the main challenge of the government, faced with the issue of self-assurance, will still be overcoming Sargsyan's policy of turning the political field into a desert. Meanwhile, by relinquishing the elections to clowns, political retirees, eternal losers, and people with low self-esteem who refuse to monitor the elections, those forces lost an extremely important fulcrum.