Թուրքիան պահանջում է ոչ թուրքական հնությունները՝ օտարերկրյա թանգարաններին վախեցնելու միջոցով
Վերջերս թուրքական կառավարությունն ագրեսիվ արշավ է սկսել՝ ճնշում գործադրելով եվրոպական և ամերիկյան բազմաթիվ թանգարանների վրա՝ օսմանյան ժամանակաշրջանում երկրից դուրս բերված հնությունները վերադարձնելու համար:
Թեև հասկանալի է, որ երկրները ցանկանում են վերականգնել իրենց ժառանգության մաս կազմող հնագույն մասունքները, սակայն Թուրքիայի դեպքում առկա են որոշակի շեղումներ, որոնք հատուկ ուշադրության են արժանի:
Եթե այս թանկարժեք հնությունները Թուրքիայից դուրս բերվեին վերջին ժամանակներում առանց համապատասխան թույլտվության, ապա, թերևս կարելի կլիներ պնդել, որ թուրքական կառավարությունը իրավունք ուներ տեր կանգնելու դրանց, եթե անգամ դրանք պատկանում են հնագույն քաղաքակրթություններին, որոնք նախորդել են օսմանյան թուրքերի կողմից աշխարհի այս շրջանի նվաճմանը:
Զավեշտալի է, որ այս հնությունները պահանջող երկիրը պատմության խոշորագույն ավազակներից ու գողերից մեկն է, որ թալանել է այլ ազգերի մշակութային ժառանգությունը՝ հայերին, ասորիներին և հույներին պատկանող եկեղեցիներն ու վանքերը, հուշարձաններն ու դպրոցները: Պետք է մաքուր ձեռքեր ունենալ՝ ուրիշներին գողության մեջ մեղադրելու հանդգնություն ունենալու համար:
Ամենացնցողն այն է, որ թուրքական կառավարությունը պատրաստվում է հայց ներկայացնել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ընդդեմ Բրիտանական թանգարանի՝ հիմք ընդունելով Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիայի առաջին արձանագրության 1-ին հոդվածը, որտեղ ամրագրված է՝ «Յուրաքանչյուր ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձ ունի իր գույքից անարգել օգտվելու իրավունք»:
Համաձայն «International Business Times» (IBT) թերթում հրապարակված Չեյլան Յեգինuուի հոդվածի՝ մարդու իրավունքների օրենքների կիրարկմամբ հնություններ վերադարձնելը մի նոր հայեցակարգ է, որ երբեք չի օգտագործվել ոչ մի այլ երկրի կողմից: Անհավատալի է, որ աշխարհում մարդու իրավունքների ամենամեծ խախտողներից մեկը պատրաստվում է դատի տալ Բրիտանական թանգարանին՝ իբր Թուրքիայի քաղաքացիների իրավունքերը խախտելու համար:
Թուրքիան պատրաստվում է հունվարի 30-ին սույն հայցով դիմել դատարան՝ «աշխարհի յոթ հրաշալիքներից մեկը»՝ Հալիկարնասի դամբարանը հետ պահանջելու համար: Սակայն Բրիտանական թանգարանը պնդում է, որ նա ապօրինի չի յուրացրել այդ հնագույն մասունքը: Թանգարանի մամուլի եւ հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Օլիվիա Ռիկմանը «IBT»-ին հայտնել է, որ թանգարանի հավաքածուներում Հալիկարնասի դամբարանի քանդակները ձեռք են բերվել 1846, 1857 և 1859 թվականներին: Ռիկմանը հավելել է, որ «այս նմուշները ձեռք են բերվել բրիտանական երկու նախաձեռնությունների ընթացքում, երկուսն էլ «ֆիրմաններով» [օսմանյան իշխանությունների կողմից տրված իրավական թույլտվություններ], որոնք թույլ են տվել տեղանքում պեղումներ կատարել ու գտածո իրերը (1857 և 1859 թթ.) և Բոդրումի ամրոցը (1846 թ.) տեղափոխել Բրիտանական թանգարան»:
«IBT»-ը մեջբերում է Անգլիայի Ուորիկի համալսարանի մշակութային ժառանգության իրավունքի մասնագետ Շարլոտ Վուդհեդի խոսքերը՝ նշելով, որ նա տեղյակ չի եղել, որ երբևիցե մարդու իրավունքների մասին օրենսդրություն կիրառված լինի նման առարկաների վերադարձման համար: «Եթե հայցը ներկայացվի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, հետաքրքիր կլինի տեսնել, թե ինչի հիման վրա է այն վիճարկվելու, նաև՝ ինչպիսին է լինելու արդյունքը»,- նշել է Վուդհեդը:
Թուրքիան նաև օգտագործել է արվեստի գործերի արտահանումն արգելող օսմանյան մի օրենք, որպեսզի սեփականության իրավունքով հետ պահանջի արվեստի հնագույն գործերն աշխարհի խոշորագույն թանգարաններից, ինչպիսիք են Փարիզի Լուվրը, Լոս Անջելոսի Գետին, Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանը, Քլիվլենդի արվեստի թանգարանը և Հարվարդի Դումբարտեն Օուկսը: Եթե Թուրքիան կարող է պահանջել օսմանյան դարաշրջանի ունեցվածքը, ապա այն պետք է պատասխանատվություն կրի նաև օսմանյան դարաշրջանի պարտավորությունների համար, ինչպիսիք են թալանը, տարածքային բռնազավթումը և ցեղասպանությունը:
Նման վիճելի դատական հայցեր ներկայացնելով, Թուրքիան իրականում նպատակ ունի վախեցնել օտարերկրյա թանգարաններին՝ պահանջվող արվեստի գործերը վերադարձնելու համար: Եթե թանգարանները չենթարկվեն թուրքական ճնշումներին և հրաժարվեն վերադարձնել այդ ցուցանմուշները, հետաքրքիր է, արդյոք թուրքական կառավարությունը կշարունակի իր սպառնալից հայցը: Թուրքիայի համար մեծ վտանգ է ներկայացնում այն, որ նրա պահանջները դատարանների կողմից մերժվելու դեպքում, որևէ թանգարան երբեք չի համաձայնի վերադարձնել պահանջվող հնություններից որևէ մեկը:
Այնուամենայնիվ, եթե մի օտարերկրյա թանգարան ցանկություն հայտնի որևէ հնագույն մասունք վերադարձնել Թուրքիային, ապա պետք է պայման դնի թուրքական կառավարության առջև՝ պաշտոնապես բացահայտելու այդ օբյեկտների իսկական ծագումը, օրինակ՝ խեթական, հռոմեական, հունական, հայկական կամ ասորական: Սա պայմանավորված է նրանով, որ Թուրքիան վերացրել է հայկական հնագույն եկեղեցիների և հուշարձանների ծագումը վկայող բոլոր հիշատակումները դրանց մուտքի վրա ամրացված արձանագրություններից:
Աշխարհի խոշորագույն թանգարաններից հնությունները վերադարձնելու թուրքական ջանքերը եզակի հնարավորություն են ընձեռում հայերին՝ հրապարակել Թուրքիայի կողմից հազարավոր հայկական եկեղեցիների, վանքերի, դպրոցների, գերեզմանատների և ամրոցների չարաշահման և բացահայտ ոչնչացման մասին:
Հայերը պետք է դիմեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ առարկելով արվեստի որևէ գործ Թուրքիային վերադարձնելու դեմ, մինչև որ թուրքական կառավարությունը օրենսդրորեն չպարտավորվի պահպանել և բացահայտել նրա տարածքում գտնվող հայկական հուշարձանների մնացորդների ծագումը: Հաջորդ քայլով պետք է պահանջել, որ Թուրքիան Պոլսո Հայոց պատրիարքարանին վերադարձնի ավելի քան 2000 հայկական եկեղեցիները:

The Turkish government has recently embarked on an aggressive campaign, pressuring a large number of European and American museums to return antiquities that were taken out of the country during Ottoman times.
While it is understandable that nations would want to recover ancient relics that were part of their patrimony, in the Turkish case there are certain anomalies that merit closer scrutiny.
If these valuable relics were taken out of Turkey in recent times without proper authorization, one could argue that the Turkish government is perhaps entitled to them, even though they emanate from ancient civilizations that predate the conquest of that part of the world by Ottoman Turks.
It is ironic that the country claiming these antiquities is one of the history’s biggest looters and pilferers of other nations’ cultural heritage such as churches, monasteries, monuments, and schools belonging to Armenians, Assyrians, and Greeks. One must have clean hands before having the audacity of accusing others of theft.
Most shocking of all, the Turkish government is preparing a lawsuit against the British Museum in the European Court of Human Rights based on Article 1 of the First Protocol of the European Convention on Human Rights which states: "Every natural or legal person is entitled to the peaceful enjoyment of his possessions."
According to an article by Ceylan Yeginsu in the International Business Times (IBT), using human rights laws to recover antiquities is a novel concept never before used by any country. It is incredible that one of the biggest violators of human rights in the world is getting ready to sue the British Museum ostensibly for violating the rights of Turkish citizens.
Turkey is planning to file this lawsuit on January 30 to reclaim the Mausoleum of Halicarnassus, "one of the Seven Wonders of the ancient world." The British Museum, however, argues that it had not misappropriated this ancient relic. Olivia Rickman, press and PR manager of the Museum, told IBT that the sculptures from the Mausoleum of Halicarnassus in the Museum’s collection were acquired in 1846, 1857 and 1859. Rickman further states that "these pieces were acquired during the course of two British initiatives, both with firmans [legal permits issued by the Ottoman authorities] that granted permission for the excavation of the site and removal of the material from the site (1857 and 1859) and Bodrum Castle (1846) to the British Museum."
IBT quoted Charlotte Woodhead, an expert in cultural heritage law at the University of Warwick in England, stating that she was not aware of human rights legislation ever being used before to reclaim such objects. "If a claim is brought before the European Court of Human Rights, it will be interesting to see on what basis it is argued and also to see what the outcome is," Woodhead stated.
Turkey has also used an Ottoman law banning the export of artifacts in order to claim ownership of ancient artifacts from major museums around the globe, such as the Louvre in Paris, the Getty in Los Angeles, New York’s Metropolitan Museum of Art, the Cleveland Museum of Art, and Harvard’s Dumbarton Oaks. If Turkey can claim Ottoman-era assets, then it must be held responsible for Ottoman-era liabilities such as plunder, territorial conquest, and genocide!
By filing such questionable lawsuits, Turkey’s real intent is to intimidate foreign museums into returning the claimed artifacts. If the museums do not cave in to Turkish pressure and refuse to turn over these items, it would be interesting to see if the Turkish government would still go ahead with its threatened lawsuits. The big risk for Turkey is that if the courts reject its claims, no museum would ever agree to return any of the demanded antiquities.
However, should a foreign museum wish to return an ancient relic to Turkey, it should make it conditional on the Turkish government officially identifying the true origin of the object, such as Hittite, Roman, Greek, Armenian or Assyrian. This is necessitated by the fact that Turkey has omitted all references to the origin of ancient Armenian churches and monuments from inscriptions presently affixed to the entrance of these sites.
Turkish efforts to reclaim antiquities from the world’s great museums provide a unique opportunity for Armenians to publicize the Turkey’s misuse and outright destruction of thousands of Armenian churches, monasteries, schools, cemeteries and castles.
Armenians should petition the European Court of Human Rights, objecting to the return of any artifacts to Turkey, unless its government makes a legally binding pledge to preserve and identify all remaining Armenian monuments on its territory. The next step would be to demand that Turkey return the more than 2,000 churches to the Armenian Patriarchate of Istanbul.