Էդգար Վարդանյան. Սերժ Սարգսյանի թիմը մնացած բոլոր թեկնածուների համար ստեղծում է անլուրջի և թեթևսոլիկի կերպար
«Ի տարբերություն իր նախորդի՝ Սարգսյանը և իր թիմը սև PR գրեթե չեն գործածում, սակայն ԶԼՄ-ների և հիմնականում հեռուստատեսության միջոցով նրանք մնացած բոլոր թեկնածուների համար նրբորեն ստեղծում են անլուրջ, ժողովրդի լեզվով ասած, թեթևսոլիկի կերպար»,- այսօրվա մամուլի ասուլիսում ասաց Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ՌԱՀՀԿ) փորձագետ, քաղաքական վերլուծաբան Էդգար Վարդանյանը:
Անդրադառնալով «Հետքի» այն հարցին, թե եթե իշխանությունը չստեղծեր մյուս թեկնածուների անլուրջ, թեթևսոլիկի կերպար, այդ թեկնածուներն ի՞նչ ներուժ կունենային, և միայն իշխանության ստեղծած կերպա՞րն է այդ թեկնածուներին վնասում՝ Էդգար Վարդանյանն ասաց, որ հասարակությունն ինքը պետք է գնահատի՝ որքանով են թեկնածուները լուրջ կամ անլուրջ:
«Պետությունը չպետք է միջամտի, հասարակությանը մանիպուլյացիաների ենթարկի և իր սեփական պատկերացումները փաթաթի հասարակության վզին: Ես համոզված եմ, որ իրականում շատ լուրջ մարդիկ կան այնտեղ: Բնականաբար, ես կարծում եմ, որ հասարակությունը չէր գա այն եզրահանգման, որ բոլորը թեթևսոլիկ են»,- ասաց Էդգար Վարդանյանը:
Նա չցանկացավ անուններով նշել, թե թեկնածուներից ով է լուրջ կամ անլուրջ:
Քաղաքական վերլուծաբանն այս պահի դրությամբ քիչ հավանական է համարում, որ գործող նախագահ, թեկնածու Սերժ Սարգսյանը նորից չի զբաղեցնի նախագահի պաշտոնը: Բայց միաժամանակ նշում է, որ քաղաքականության մեջ ամեն ինչ հնարավոր է:
«Եթե կան թեկուզև չնչին նախադրյալներ, եթե կան թեկուզև փոքր դիմադրության օջախներ, ուրեմն կա հավանականություն, որ այդ ամենը ժամանակի ընթացքում, թեկուզև կարճ ժամանակի ընթացքում, կդառնա լուրջ սպառնալիք ներկայիս իշխանությունների համար, և այս դեպքում ամեն ինչ հնարավոր կլինի»,- ասաց Էդգար Վարդանյանը:
Նա հնարավոր է համարում, որ Սերժ Սարգսյանին հաղթի որևէ ընդդիմադիր թեկնածու այն դեպքում, եթե հասարակությանը կարողանա ինքնակազմակերպել, ուժ դառնալ ու որոշել սատարել մեկ կամ մի քանի թեկնածուի, և 1-ին փուլով Սերժ Սարգսյանը չկարողանա հաղթել, իսկ 2-րդ փուլի ժամանակ թեկնածուները համախմբվեն ընդդիմադիր թեկնածուի շուրջ, և վերջինը հաղթի:
Քաղաքական վերլուծաբանի խոսքով՝ հայաստանյան քաղաքական ուժերն իրենց ներկայիս վարքագծով չեն կարող ժողովրդին ինքնակազմակերպել. նրանք պետք է փոխեն իրենց վարքագիծը, և երկրորդ՝ խաղի մեջ պետք է մտնի և այս օրակարգով միավորվի ամբողջ հասարակությունը՝ բոլոր պայքարող հասարակական ուժերը, նախաձեռնությունները:

Эдгар Варданян: “Команда Сержа Саргсяна придает всем остальным кандидатам несерьезный и легкомысленный облик”
“В отличие от своего предшественника Серж Саргсян и его команда почти не пользуються черным PR, однако посредством СМИ и основных телекомпаний они очень ненавязчиво придают всем остальным кандидатам несерьезный, или, иными словами, легкомысленный облик”,- заявил на сегодняшней пресс-конференции эксперт Армянского центра национальных и стратегических исследований, аналитик Эдгар Варданян.
На вопрос “Hetq”, какой потенциал имели бы остальные кандидаты, если бы власть не создала для них несерьезный, легкомысленный облик, Варданян сказал, что общество само должно дать оценку тому, насколько серьезны или несерьезны кандидаты.
“Государство не должно вмешиваться, подвергать общество манипуляциям и навязывать ему собственные представления. Я убежден, что на самом деле общество не пришло бы к выводу о том, что все кандидаты легкомысленны”,- отметил эксперт АЦНСИ.
По мнению аналитика, в настоящий момент маловероятно, что действующий президент Серж Саргсян не будет переизбран. Вместе с тем он отметил, что в политике все возможно.
“При наличии даже ничтожных предпосылок и малейших очагов сопротивления существует вероятность того, что все этого может серьезной угрозой для нынешней власти, причем даже за короткое время”,- сказал Эдгар Варданян.
По его словам, нынешние действия политических сил Армении свидетельствуют о том, что они не смогут организовать народ. Им необходимо изменить свое поведение. Кроме того, все общество – все ведущие борьбу общественные силы и инициативы – должны вступить в игру и объединиться вокруг этой повестки, подчеркнул эксперт.