«Բա մե հատմ գազանանոց չունենա՞նք, որ սաղ չերթան Երևանի գազանանոց»
Արդեն երկու տարի է՝ Գյումրու Կենտրոնական այգում (Գորկու այգում) մի տնակի չափով վանդակում գոյատևում են էգ և արու առյուծները: Վանդակի նեղ պայմանները վերջին ամիսներին առյուծները ստիպված են կիսել իրենց երեք ձագերի հետ: Վայրի կենդանիները, բնակվելով ոչ կենդանական պայմաններում, կորցրել են իրենց բոլոր բնազդները. ամբողջ օրը նույն տեղում նստած զարմացած նայում են անցող-դարձողներին:
Կանաչ տնակի պահակները՝ մի ծեր կին և տղամարդ, չէին ուզում խոսել, ասելով որ կապ չունեն այս կենդանիների հետ, ուղղակի նայում են իրենց:
Հետո պարզեցի, որ առյուծների հետ կապ ունեն «Օազիս» ռեստորանային համալիրի աշխատողները: Գյումրիում բոլորը գիտեն, որ ռեստորանը նախկին քաղքապետ Վարդան Ղուկասյանի ընտանիքն է պատկանում: Ռեստորանի աշխատողներից մեկը` Մանվել Կարապետյանը, որոշեց պատասխանել բոլոր հարցերին կենդանիներին խնամող Գագիկի փոխարեն, որը տեղում չէր: Իրականում կենդանիները պատկանում են Գևորգ Ղուկասյանին՝ նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի եղբորը: Մանվելի կարծիքով՝ տարածքը ընդհանրապես նեղություն չի տալիս, և կենդանիները իրենց շատ լավ են զգում: Նրանց կերակրում ու վանդակները մաքրում է Գագիկը: Կենդանիների վանդակը տաքացվում է ծղոտով: Վանդակը բաժանված է երկու մասի. մի հատվածում ապրում են էգ առյուծն ու ձագը, մյուսում՝ արու առյուծը:
Մանվելի խոսքով՝ առյուծները այդ վանդակներում երկար չեն մնա, նախագծերի մեջ կա, որ հենց այգու տարածքում գազանանոց կբացվի, որտեղ էլ կտեղափոխվեն առյուծները:
Դեռևս երևակայելի գազանանոց են տեղափոխվելու նաև Սախարովի հրապարակում տեղակայված նույն վիճակում գտնվող գազանանոցի այլ բնակիչներ: Այս գազանանոցը ևս սեփականություն է և պատկանում է Ստեփան Վարդանյանին, որը 20 տարուց ավելի զբաղվում է այս գործով: Հարություն Վարդանյանը՝ տնօրենի որդին, ասում է, որ ուզում են, որ գազանանոցը մշտական բնույթ կրի, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է ստանալ քաղաքապետարանի օժանդակությունը, որին դեռևս չեն դիմել: Եթե օժանդակություն չստանան, ապա գազանանոցը կդարձնեն շրջիկ, և կշրջեն Հայաստանի մարզերով` եկամուտ ստանալու ակնկալիքով:
Կենդանաբանական այգու պահակը շատ վրդովված ասում է. «Վերջը երկրորդ քաղաքն է, բա մե հատմ գազանանոց չունենա՞նք, որ սաղ չերթան Երևանի գազանանոց»: Գյումրիում եկամուտ այնքան չեն ստանում, որ կարողանան հոգալ կենդանիների կարիքները, ամբողջի մասին հոգում են սեփականատերերը՝ իրենց անձնական միջոցներով: Այցելուներ շատ չկան. գինը բավականին մատչելի է՝ 500 դրամ, սակայն քիչ տեսակի կենդանիներ կան: Կենդանիները բերվել են Երևանի գազանանոցից, և շուտով շարքերը կհամալրվեն այլ կենդանատեսակներով, եթե իհարկե ունենան մշտական տարածք, և կարողանան հովանավորներ գտնել՝ կենդանաբանական այգին պահելու համար:

«Почему мы не должны были иметь свой зоопарк, чтобы не ездить в Ереван»
Уже два года в Центральном парке Гюмри (парк Горького) установлена небольшая клетка, в которой ютятся два льва – самец и самка. В последние месяцы львам приходится делить клетку с тремя своими детенышами. Содержащиеся в непривычных для себя условиях дикие звери утратили все природные инстинкты и, сидя весь день на одном и том же месте, с удивлением взирают на прохожих.
Работающие здесь двое пожилых людей – мужчина и женщина – не хотели говорить на эту тему, утверждая, что просто ухаживают за животными и не имеют к ним никакого отношения.
Позже выяснилось, что отношение к львам имеют работники ресторанного комплекса «Оазис». В Гюмри все знают, что ресторан принадлежит семье бывшего мэра Вардана Гукасяна. Один из работников «Оазиса», Манвел Карапетян, решил ответить на все вопросы о львах вместо ухаживающего за ними Гагика, который в тот момент отсутствовал.
В действительности львы принадлежат брату бывшего мэра Геворку Гукасяну. По словам Манвела, тесная клетка не причиняет неудобств животным, и здесь они чувствуют себя хорошо. Клетка утеплена соломой и поделена на две секции: в одной живет львица с детенышами, в другой – лев.
Манвел сказал, что как только на территории парка откроется новый зоологический сад, львов сразу переведут туда. Обитателями гипотетического зоопарка станут и другие звери, содержащиеся в аналогичных условиях на площади Сахарова. Этот зверинец принадлежит Степану Варданяну, который занимается этим дело больше 20 лет. По словам его сына, Арутюна Варданяна, для создания зоопарка нужна помощь мэрии, куда они пока не обращались. Если помощь не будет оказана, то зоопарк станет передвижным и будет колесить по всем областям Армении , чтобы приносить прибыль.
В беседе с нами сторож зоопарка возмущенно сказал: «Это все же второй по величине город. Почему мы не должны были иметь свой зоопарк, чтобы не ездить в Ереван».
Все расходы на животных владельцы оплачивают из собственного кармана. Посетителей очень мало, стоимость билета довольно низкая – 500 драмов. Животных привезли из ереванского зоопарка, и очень скоро их ряды пополнятся новыми видами, если, конечно, удатся получить постоянную территорию для создания зоопарка и найти спонсоров.