Դատապարտյալը բանտից բջջային հեռախոսով ծանոթացել է Սիսիանի բնակչուհուն ու նրանից հափշտակել 327 000 դրամ
ՀՀ ԿԱ ոստիկանության ՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությունում ավարտվել է Ա. Բախտիարյանի կողմից համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Քրեական գործով դատավարական ղեկավարում իրականացնող ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող և կիբերհանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
Սյունիքի մարզի Շվանիձոր գյուղի բնակիչ Ա. Բախտիարյանը, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 176-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով դատապարտված լինելով ազատազրկման 3 տարի 3 ամիս ժամկետով, ՀՀ ԱՆ «Կոշ» քրեակատարողական հիմնարկում պատիժը կրելու ընթացքում իր կողմից ապօրինի օգտագործվող բջջային հեռախոսով ծանոթացել է Սիսիան քաղաքի բնակչուհի Ն. Մ.-ի հետ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ա. Բախտիարյանը բջջային հեռախոսով մուտք է գործել համացանցի «odnoklassniki.ru» սոցիալական կայք, ստեղծել է «Հարութ Առաքելյան» անվամբ անհատական էջը՝ ներկայանալով որպես «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկի «Նյուվադի» տեղամասի դատապարտյալ:
Այնուհետև կայքէջի և հեռախոսազրույցների միջոցով Ն.Մ.-ի հետ շփման ընթացքում խաբեության, վստահությունը չարաշահելու եղանակով, համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ 2012թ. մարտի 26-ին և 27-ին նրանից հափշտակել է 327 000 դրամ գումար:
Մասնավորապես, Ա. Բախտիարյանը, ներկայանալով «Հարութ Առաքելյան» կեղծանվամբ, Ն. Մ.-ի հետ ստեղծել է կեղծ մտերմիկ հարաբերություններ և չարաշահելով նրա վստահությունը՝ պահանջել է բջջային հեռախոսի լիցքավորման 20 քարտ՝ ՔԿՀ ղեկավարներին տալու պատրվակով:
Ն. Մ.-ն, գնելով 1000 դրամ արժողությամբ 20 հատ լիցքավորման քարտ, դրանց տվյալները «odnoklassniki.ru» կայքի՝ իր անհատական էջով հաղորդագրության միջոցով ուղարկել է Ա. Բախտիարյանին:
Պարզվել է նաև, որ Ա. Բախտիարյանը քրեակատարողական հիմնարկից վաղաժամկետ ազատվելու հարցը լուծելու պատրվակով, վստահությունը չարաշահելով, գումարը վերադարձնելու պայմանով Ն. Մ.-ից պահանջել է 1000 ԱՄՆ դոլար, որից Ա. Բախտիարյանին է փոխանցվել մի մասը՝ 170 000 դրամը:
Բացի դրանից՝ Ա. Բախտիարյանը պահանջել, որ Ն. Մ.-ն իր նշած հեռախոսահամարների հաշվին փոխանցի 137 000 դրամ գումար:
Իր մտադրությունն իրագործելուց հետո Ա. Բախտիարյանը կայքի իր անհատական էջից հանել է Ն. Մ.-ի տվյալները և անջատել հեռախոսահամարները:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Ա. Բախտիարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան: Այս մասին հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը:

Resident of Shvanidzor Accused of Theft Committed by Means of a Computer
The preliminary investigation initiated on theft committed by means of computer by A. Bachtiaryan was completed in the Investigation Division of Especially Important Cases of the General Investigation Department of the Police adjunct to the Government of the Republic of Armenia.
The deputy head of the Department for Cases Investigated by National Security Bodies and Cybercrimes of the RA Prosecutor General's Office who implemented procedural control over the criminal case confirmed the bill of indictment.
The resident of village Shvanidzor, Syuniq region A. Bachtiaryan who was sentenced to imprisonment for 3 years and 3 months according to the Point 3 of the Part 2 of the Article 176 of the RA Criminal Code got acquainted with the resident of town Sisian N.M. through the phones used illegally by him while serving his term in penitentiary "Kosh" of the RA Ministry of Justice.
By the preliminary investigation it was found out that A. Bachtiaryan had entered the social site odnoklassniki.ru through mobile phones, had created a personal page in the name of "Harut Araqelyan" representing himself as a defendant of "Nyuvadi" section of penitentiary "Goris".
Then during the communication with N. M. via the site-page and phones on March 26 and 27, 2012 through fraud, by abusing her trust he had swindled 327.000 AMD from her by means of computer.
Particularly, A. Bachtiaryan representing himself as "Harut Araqelyan" had created false intimate relations with N.M. and abusing her trust had demanded from her 20 charge cards for mobile phone to give them to the heads of penitentiary.
N. M. buying 20 charge cards each 1000 AMD had massaged their data via her personal page in site "odnoklassniki.ru".
It was also found out that in order to solve the problem of his early release from prison by abusing N. M.'s trust, with condition of returning the money A. Bachtiaryan, had demanded 1000 USD from her. Only a part of it 170.000 AMD was given to A. Bachtiaryan.
Besides, A. Bachtiaryan had also demanded from N. M. to transfer 137.000 AMD to the phone numbers indicated by him.
After realizing his intention A. Bachtiaryan had removed N. M.'s data from his personal page of the site and switched off the phones.
On the base of the obtained evidence A. Bachtiaryan was accused according to the Part 1 of the Article 181of the Criminal Code of the Republic of Armenia. Prosecutor General's Office of RoA reports that the criminal case with the bill of indictment was sent to the Court of First Instance of Aragatsotn region.