Տեղատարափ անձրևներ Չինաստանում. զոհվել է 25 մարդ
Չինաստանի հարավում տեղացած հորդառատ անձրևներից առաջացած ջրհեղեղի հետևանքով զոհվել է 25 մարդ, ևս 25-ը հոգի անհետ կորել է:
Ըստ Չինաստանի քաղաքացիական հարցերով նախարարության` ջրհեղեղի պատճառով տարհանվել է 671.200 մարդ, տուժել է Յանցզի գետի միջին և ստորին հատվածներում գտնվող 10 գավառ ու քաղաք:
Զեջիյանգ գավառում, որտեղ ջրի մակարդակը գերազանցել է 1955թ. գրանցված պատմական ռեկորդային չափը, պաշտոնյաները հայտարարել են աղատի ահազանգի ամենաբարձր աստիճան: Ավելի քան 2000 զինվոր է մոբիլիզացվել` այս վայրում իրավիճակին արագ արձագանքելու համար:
CNN-ը հայտնում է, որ այս ամսվա ընթացքում սա տեղատարափ անձրևների երրորդ դեպքն է տարածաշրջանում:
Ըստ պաշտոնական տվյալների` նախորդ անգամ հորդառատ անձրևներ այս վայրում տեղացել էին հունիսի 9-ին` առաջացնելով ջրհեղեղներ և սողանքներ, ինչի հետևանքով զոհվել էր 77 մարդ, անհետ կորել 31-ը:
Քաղաքացիական հարցերով նախարարության հաշվարկներով` այս վերջին ջրհեղեղը հասցրել է մոտ 2 մլրդ դոլարի վնաս, ինչն ավելի մեծ է, քան նախորդ երկու ջրհեղեղի հասցրած վնասը` միասին վերցված:

Torrential Rains Hit China, Killing 25
A round of torrential rains has flooded a region of southern China, killing 25 people and leaving 25 missing.
The flood has forced the evacuation of about 671,200 people and has affected 10 provinces and municipalities in the middle and lower reaches of the Yangtze River, according to China's Ministry of Civil Affairs.
In Zhejiang province, where the water level has exceeded the historic record set in 1955, officials have raised the disaster alert to the highest level. More than 2,000 soldiers mobilized for the emergency response in the area.
CNN reports that this is the third round of heavy rains in the region this month.
The last round hit the area June 9, triggering floods and mudslides that left 77 dead and 31 people missing, authorities said.
The Ministry of Civil Affairs estimated losses stemming from the latest flood at nearly 2 billion dollars, more than the previous two floods combined.