Վիշեգրադի երկրների եվրաինտեգրման փորձը՝ Հարավային Կովկասի երկրների համար
Երեկ Քաղաքացիական ազգային նախաձեռնության դահլիճում ՔԱՆ ներկայացուցիչներ Հովսեփ Խուրշուդյանը և Հրայր Մանուկյանը ներկայացրին «Արևելյան գործընկերության ձևաչափի շրջանակներում Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացի արդյունքները 2010-2012թթ.» զեկույցը, որը նախապատրաստել է կազմակերպությունը Տնտեսական և սոցիալական հետազոտությունների կովկասյան ինստիտուտի հետ համագործակցաբար, Վիշեգրադյան միջազգային հիմնադրամի աջակցությամբ:
Ինչպես նշեց համազեկուցողներից Հովսեփ Խուրշուդյանը, Հայաստանում եվրոպական ինտեգրացիայի հարցում գոյություն ունի լայն կոնսենսուս, ինչի շնորհիվ այդ գործընթացը ընթանում է առաջանցիկ տեմպով:
Ոչ միայն իշխանությունը և ընդդիմությունը ներկայացնող ուժերը, այլև քաղաքացիական հասարակությունը այս կամ այն ձևաչափով ներգրավված են նշված գործընթացում: Խորհրդարանական ուժերի դեպքում դա Եվրոնեսթ միջխորհրդարանական ձևաչափն է, իսկ քաղաքացիական հասարակության դեպքում՝ Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմը:
Ներկայացնելով զեկույցը՝ Հրայր Մանուկյանը թվարկեց այն հիմնական պահանջները, որոնք Եվրամիությունը դնում է ԵՄ-Հայաստան խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրի կնքման բանակցությունների հիմքում:
Դրանցից կարելի է առանձնացնել Եվրասիական միության շրջանակներում առաջարկվող մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության անհամատեղելիությունը, որի մասին ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների շուրթերից հնչել է հստակ ուղերձ:
Կան նաև մի շարք չափանիշներ, որոնց հասնելու համար Հայաստանը պետք է շտապ իրականացնի ընդգրկուն բարեփոխումներ, որոնց դեպքում անչափ օգտակար կարող է լինել Վիշեգրադյան քառյակի՝ Լեհաստանի, Չեխիայի, Սլովակիայի, Հունգարիայի փորձը:
Մեր երկրի դեպքում ավելանում է նաև ս.թ. փետրվարի 13-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների ընթացքում օրինականության և միջազգային չափանիշների պահպանման խիստ անհրաժեշտությունը:

Опыт евроинтеграции стран Вышеградской четверки для стран Южного Кавказа
Вчера в зале общественной организации Национальная гражданская инициатива (НГИ) ее представители Овсеп Хуршудян и Грайр Манукян представили отчет «Результаты процесса евроинтеграции Армении в рамках формата Восточного партнерства в 2010-2012гг.», подготовленный в сотрудничестве с Кавказским институтом экономических и социальных исследований при поддержке Вышеградского международного фонда.
Как отметил содокладчик Овсеп Хуршудян, по вопросу Евроинтеграции Армении в стране существует широкий консенсус, благодаря чему этот процесс идет опережающими темпами.
Не только власть и оппозиция, но и гражданское общество в том или ином формате вовлечены в данном процессе. В случае парламентских партий – это межпарламентский формат ЕВРОНЕСТ, а в случае гражданского общества – Национальная платформа Армении Форума гражданского общества Восточного партнерства.
Представляя отчет, другой содокладчик Грайр Манукян перечислил те основные требования, которые являются краеугольным камнем переговоров ЕС-Армения по вхождению последней в Глубокую и всестороннюю зону свободной торговли (ГВЗСТ).
Из них можно выделить несовместимость с ГВЗСТ возможности вступления Армении в таможенный союз, предлагаемый в рамках Евразийского союза. Об этом из уст высокопоставленных представителей ЕС неоднократно звучало четкое послание.
Существует также ряд стандартов, для достижения которых Армения должна безотлагательно произвести всесторонние реформы. В этом деле весьма полезным может быть опыт стран Вышеградской четверки – Польши, Чехии, Словакии, Венгрии.
В случае нашей страны к упомянутым стандартам добавляется необходимость проведения предстоящих 18 февраля с.г. президентских выборов в рамках законности и в строгом соответствии с международными критериями.