Րաֆֆի Հովհաննիսյանը մարզային այցելությունները սկսեց Մեծամորից
Այսօր նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում Մեծամորի համայնք կատարած այցելությամբ ՀՀ նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը սկսեց մարզային հանդիպումների շարքը:
Թեեւ հանդիպումը նախատեսված էր անցկացնել Մեծամորի մշակույթի պալատում, սակայն հավաքված մարդկանց թիվն այնքան մեծ էր որ որոշվեց հանդիպումն անցկացնել բացոթյա, հանրահավաքի ձեւով` մշակույթի պալատին հարող հրապարակում: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հանդես եկավ ելույթով՝ խիստ քննադատության ենթարկելով գործող իշխանություններին եւ ՀՀ նախագահի թեկնածու, գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանին: «Եթե այսպես շարունակվի, ավելանա գործազրկությունը, խորանա աղքատությունը` Հայաստանում մարդ չի մնա. սա մի կործանարար գործընթաց է, որը պետք է միասին, ազգովի կասեցնենք փետրվարի 18-ին»:
Ապա, խոսելով համայնքային խնդիրներից, նա նշեց. «Արմավիրի մարզը եւ, մասնավորաբար, Մեծամորի քաղաքային համայնքը լավ հնարավորություններ ունի խթանելու գյուղատնտեսական հատվածի զարգացումը, մեծացնելու գյուղմթերքների արտադրության ծավալները: «Անհրաժեշտ է սուբսիդավորել ոռոգման ջրի գինը 70-80%, որոշ դեպքերում, օրինակ` նոր հողերի յուրացման, բարձրարժեք գյուղատնտեսության վարման, նոր այգիների հիմնան դեպքում անգամ 90%: Անընդունելի է, երբ ջրառատ Հայաստանում գյուղացին չի կարողանում լիարժեքորեն օգտվել այդ բնական բարիքից եւ այն անօգուտ հոսում է երկրի սահմաններից դուրս»,- շեշտեց նախագահի թեկնածուն:
Այնուհետեւ անդրադառնալով Մեծամորի ատոմակայանի խնդիրներին, նա նշեց, որ ատոմակայանի անձնակազմը, այդ թվում՝ տեխնիկական աշխատակիցները, պետք է հավասարապես օգտվեն վնասակար արտադրության համար նախատեսված արտոնություններից, ավելին` այդ արտոնությունները պետք է լինեն շատ ավելի բարձր, քան հիմա են:
Հովհաննիսյանը նաեւ հիշեցրեց, որ «Ժառանգությունն» անընդհատ պետբյուջեում առաջարկ է ներկայացնում Մեծամորի ավագ դպրոցի վերանորոգման վերաբերյալ, սակայն կառավարությունը նույն հետեւողականությամբ մերժում է: Մինչդեռ, թեկնածուի, խոսքով, թե´ Մեծամորի, թե´ երկրի մյուս մարզերի դպրոցները շուտափույթ վերանորոգման եւ անհրաժեշտ կահավորմամբ, սարքավորումներով ու դիդակտիկ նյութերով հագեցման կարիք ունեն:
Վերջում պատասխանելով ընտրողների հարցերին, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նրանց կոչ արեց փետրվարի 18-ին ակտիվորեն մասնակցել նախագահի ընտրություններին եւ ազատ ու անկաշկանդ քվեարկել նախընտրելի թեկնածուի օգտին:

Raffi Hovannisian Visits Metsamor, Takes Campaign to the Regions
Raffi K. Hovannisian kicked off his campaign tour of the provinces today with a visit to the town of Metsamor, where the scheduled town hall meeting had to be moved outdoors to accommodate the hundreds of supporters who had turned out to listen to the presidential candidate.
Hovannisian took the stage to offer his vision on sustainable development of rural and urban communities, strengthening of local self-governance, and improving legislation, and in doing so strongly criticized the ruling authorities for ignoring the needs of the people.
“We cannot continue on this path of unemployment, poverty, and exodus,” Hovannisian declared. “On February 18, we must put an end to this national embarrassment.”
Hovannisian pointed out that the Armavir region, and particularly Metsamor, offer vast opportunities to develop the agricultural sector and increase production. “We must begin by subsidizing the price of irrigation water by 70 to 80 percent, and in certain cases—development of new lands, production of high value agricultural goods, and setting up new gardens—up to 90 percent. As of now, this precious resource flows uselessly out of the country’s borders,” he said.
Hovannisian further called for a significant increase in salary and benefits for the staff of the Metsamor nuclear plant, who have been delayed compensation under the current regime and deserve pay commensurate with the high risk of their jobs.
Hovannisian explained that his Heritage Party made several budget proposals targeted at Metsamor high school renovations, all of which the government denied. Schools in Metsamor and other communities are in strong need of repair, furniture, and academic materials.
The event closed on a lively exchange with the voters, during which Raffi Hovannisian urged them to actively participate in the upcoming elections, and to vote freely and without fear for their preferred candidate.