Աղքատության դեմքը Գյումրու նախկին գործարանային հանրակացարաններում
Գյումրու կենտրոնական մասում՝ Շիրակի մարզպետարանի և քաղաքային ոստիկանության հարևանությամբ, Լենինականի երբեմնի գերհզոր թեթև արդյունաբերական ձեռնարկությունների կիսախարխուլ հանրակացարանները դեռևս կիսով չափ բնակեցված են:
Այդ շինություններում բնակվող ընտանիքները հիմնականում նրանք են, ովքեր բնակվելու այլ վայր չունեն, չեն համարվում երկրաշարժի հետևանքով անօթևաններ և այդ իսկ պատճառով պետության կողմից բնակարանային փոխհատուցման ենթակա չեն: Նրանցից շատերը սոցիալապես ծայրահեղ ծանր պայմաններում են, իսկ այդ կիսախարխուլ շենքերում բացակայում են կոմունալ-կենցաղային ամենատարրական պայմանները և անգամ կեսկատակ-կեսլուրջ կարելի է ասել, որ այդ նախկին հանրակացարաններ կոչվածների հետ համեմատած՝ Գյումրու տնակները շքեղ առանձնատներ են թվում:
Այսօր «Շիրակ կենտրոնի» աշխատակիցները ավստրալահայ Արամ Միքայելյանի կողմից տրամադրված գումարով գնված վառելափայտ տրամադրելու նպատակով այցելեցին Գյումրու Նժդեհի 22 հանարակացարանում պատսպարված, 4 անչափահաս երեխաներ խնամող Սրապյանների ընտանիքին:

Лицо бедности в бывших заводских общежитиях
В центре Гюмри, рядом со зданиями администрации Ширакской области и городской полиции находятся полуразрушенные общежития предприятий некогда мощной легкой промышленности Ленинакана. Здесь все еще живут люди.
Большинству семей, поселившихся в этих строениях, больше негде жить, но они не подлежат получению жилищной компенсации от государства. Многие из них живут в крайне тяжелых социальных условиях, а в полуразваленных зданиях, где они ютятся, отсутствуют элементарные бытовые условия. Можно даже сказать, что по сравнению с бывшими общежитиями домики-вагончики – просто дворцы.
Сегодня сотрудники центра «Ширак» посетили имеющую четырех несовершеннолетних детей семью Срапянов, которая живет в общежитии по адресу ул.Нжде, 22, чтобы передать им дрова, купленные на деньги армянского благотворителя из Австрии Арама Микаеляна.