Ազգային ժողովի հայրերն ու որդիները
Ամիսներ առաջ Ազգային ժողովի հասարակայնության եւ լրատվության վարչությանը խնդրեցինք տրամադրել ԱԺ պատգամավորների օգնականների ցանկը: Նկատեցինք, որ պատգամավորների զգալի մասը վճարովի հիմունքներով հենց իրենց երեխաներին են տեղավորել աշխատանքի:
Պարզաբանման նպատակով մի քանի գործարար պատգամավորներից հետաքրքրվեցի, թե ինչու են հենց իրենց երեխաներին վերցրել հաստիքով աշխատանքի, իսկ հասարակական հիմունքներով աշխատում են այլ երիտասարդներ:
Պատգամավորներից մի քանիսը, խեղճացած տեսք ընդունելով, խնդրեցին, որ իրենց երեխաների անունները չգրենք, մինչեւ օգնականների տեղափոխություն կանեն: Ամենեւին նպատակ չունեինք, որ պատգամավորներն իրենց զավակներին ազատեն աշխատանքից:
Սակայն, պատգամավորներն ավելի ճկուն գտնվեցին, քան կարելի էր ենթադրել: Նրանք իրենց երեխաներին ոչ թե հասարակական կարգով աշխատանքի ընդունեցին, ինչպես խոստանում էին, այլ գործընկեր պատգամավորների մոտ` դարձյալ վճարովի հիմունքներով: Օրինակ` ԲՀԿ-ական Արշակ Մխիթարյանը (Բրիլյանտի Արշակ) իր զավակին որպես օգնական տեղավորել է ընկերոջ` Գրիգորի Մարգարյանի (Բելաջիոյի Գրիշ) մոտ:
Վճարովի հիմունքներով աշխատող պատգամավորների օգնականներն ամսական պետբյուջեից ստանում են 90 հազար դրամ աշխատավարձ: Չեմ կարծում, որ պատգամավորներն ունեն այդ գումարի կարիքը եւ ընտանիք պահելու համար են զավակներին տեղավորել այդ աշխատանքին:
Հանրապետական Ռաֆիկ Գրիգորյանն իր օգնական որդուն տեղավորել է հանրապետական գործընկերոջ` ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանի մոտ` որպես խորհրդական եւ օգնական: Ռաֆիկ Գրիգորյանը սիրում է օգտվել պետական բյուջեի ընձեռած բոլոր հնարավորություններից:
Մեկ այլ հրապարակմամբ անդրադարձել էինք, որ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքի» համաձայն` Երեւան քաղաքում բնակարան չունեցող պատգամավորին տրվում է Երեւան քաղաքում բնակարանի վարձին համարժեք փոխհատուցում: Այն կազմում է 45.000 դրամ, եւ Ռաֆիկ Գրիգորյանն ամեն ամիս ստանում է նաեւ այդ գումարը: Ճիշտ է, այդ գումարով Երեւանում դժվար թե բնակարան վարձի, բայց պատգամավորը չի հրաժարվում այդ օգնությունից: Հակառակը, նույնիսկ դժգոհում է, որ այն իրեն չի բավականացնում:
Նույն ճարպկությամբ Արեգ Ղուկասյանը (ԼՂՀ նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի եղբայրը) որդուն օգնականի հաստիքով աշխատանքի է ընդունել Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանի մոտ: Արեգ Ղուկասյանը նույնպես ԱԺ-ի այն պատգամավորներից է, ով «չոր աշխատավարձով» չի ապրում եւ իր ստացած աշխատավարձի հույսին չէ: 2009 թ. պատգամավորի եկամուտը կազմել է 354 մլն 482 հազար դրամ: Նրան են պատկանում մի շարք ձեռնարկություններ, այդ թվում` Երեւանի աղի հանքը:
Մեկ այլ ՀՀԿ-ական` Գագիկ Մելիքյանը, ով վերջերս մամուլի ակումբներից մեկում հրավիրած ասուլիսից առաջ աչքի ընկավ իր առատաձեռնությամբ եւ հյուրասիրությամբ`  կոնյակ եւ «բոմբոներկա» հյուրասիրելով լրագրողներին, իր ընտանեկան բյուջեն լցնում է նաեւ օգնական դստեր օգնությամբ: Վերջինս իր հայրիկի միակ օգնականն է: Գագիկ Մելիքյանի գույքի եւ եկամուտների 2009 թ. հայտարարագրից երեւում է, որ նա աշխատավարձի հույսին է: Նրա տարվա եկամուտը կազմել է 3 մլն 609 հազ. դրամ:
Կարինե Աճեմյանը նույնպես իր դստերն է աշխատանքի ընդունել որպես օգնական: Պատգամավորը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ օրենքով դա արգելված չէ, հետո էլ ավելացրեց, թե դուստրը շատ պատրաստված եւ գրագետ է եւ շատ հարցերում է իրեն օգնում:
«Աղջկաս եմ որպես օգնական վերցրել, քանի որ նա ինձ շատ է օգնում, նույնիսկ երեկոյան ժամերին է աշխատում: Փորձի առումով այս աշխատանքն իր համար էլ է շատ օգտակար: Այնպես որ, չեմ փոշմանել, որ հենց նրան եմ ընտրել»,- ավելացրեց Կ. Աճեմյանը: Ըստ պատգամավորի` իր դուստրը քաղաքականությամբ զբաղվելու ցանկություն չունի. «Կարծում եմ` երիտասարդների միտքն ավելի պայծառ պիտի լինի»:
Նույն կերպ վարվել է Վազգեն Կարախանյանը` դստերն իբրեւ օգնական աշխատանքի ընդունելով: Այս պատգամավորը նույնպես հավելյալ եկամուտներ չունի: Ըստ նրա հայտարարագրի` 2009-ին ունեցել է ընդամենը 3 մլն 556 հազար դրամ եկամուտ:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանն էլ որդուն է ձեւակերպել օգնականի հաստիքում: Նա նույնպես պատգամավոր հայրիկի միակ օգնականն է:
Պետական բյուջեից ամսական 90 հազար դրամ ստանալու խնդիր են լուծում նաեւ այնպիսի պատգամավորներ, որոնք այդ գումարի կարիքն ամենեւին չունեն, նրանց երեխաներն ԱԺ-ում աշխատում են «պրիստիժի» համար: Օրինակ` Յուվեցի Կարո մականունով հայտնի Կարո Կարապետյանն ունի 2 օգնական: Նրանցից մեկը պատգամավորի աղջիկն է: Վերջինս գրանցված է հաստիքով, իսկ մյուսը` Լիանա Նազարյանը, պատգամավորի համար աշխատում է հասարակական հիմունքներով:
Նույն սկզբունքով էլ դստերը աշխատանքի է ընդունել պատգամավոր Մանվել Բադեյանը: Դժվար է հավատալ, որ «Եվրոստան Ույուտ» ընկերության սեփականատերը, ով 2009 թ. երեք շենք-շինություն է գնել եւ հայտարարագրել 17 մլն 545 հազար դրամ, ունի այդ 90 հազար դրամի կարիքը, սակայն նա գնացել է այդ քայլին եւ հասարակական կարգով որպես օգնական վերցրել Է. Գյոզալյանին:
Բնական է, որ հասարակական հիմունքներով աշխատող օգնականները նույնպես վարձատրվում են պատգամավորների կողմից: Խնդիրն ավելի շատ բարոյական հարթությունում է: Նրանց հետ աշխատող պատգամավորների զավակները համարվում են Ազգային ժողովի աշխատակիցներ, եւ նրանց աշխատանքը հաշվվում է իբրեւ ստաժ, իսկ հասարակական հիմունքով աշխատողների մասին հետագայում ոչ ոք չի էլ հիշի:
Պատգամավորներից միայն Վիկտոր Դալլաքյանն է հասարակական կարգով իր որդուն` Երվանդ Դալլաքյանին օգնական վերցրել:
Բոլորի միջեւ հավասարության նշան չդնելով` հավելենք, որ ԱԺ-ում աշխատում են նաեւ պատգամավորների այնպիսի զավակներ, որոնք, իրոք, տիրապետում են իրենց աշխատանքին:

Отцы и дети в Национальном Собрании
Несколько месяцев назад мы попросили управление по информации и связям с общественностью Национального Собрания Армении предоставить список помощников депутатов. Выяснилось, что значительная часть законодателей устроила на платную работу своих детей.
С целью получения объяснений мы поинтересовались у нескольких депутатов-предпринимателей, почему на штатную работу они взяли своих детей, а на общественных началах работают другие молодые люди.
Некоторые парламентарии сразу сникли и попросили не сообщать имена своих сыновей и дочерей, пока не поменяют местами помощников. Мы вовсе не преследовали цель добиться того, чтобы депутаты сняли своих детей с работы.
Однако законодатели проявили большую гибкость, чем можно было ожидать – они устроили своих детей на работу не на общественных началах, как обещали, а на платной основе у своих коллег-депутатов. Например, член парламентской фракции "Процветающая Армения" Аршак Мхитарян (Бриллианти Аршак) устроил сына помощником к своему другу Григору Маргаряну (Белладжиои Гриш).
Работающие на платной основе помощники депутатов получают из госбюджета зарплату в размере 90 тысяч месяц. Не думаю, что депутаты нуждаются в этой сумме и устроили своих детей на эту работу, чтобы содержать семью.
Сын республиканца Рафика Григоряна, являвшегося его помощником, теперь работает консультантом и помощником у вице-спикера НС Самвела Никояна. Рафик Григорян любит пользоваться всеми возможностями, которые предоставляет госбюджет.
В одной из предыдущих публикаций мы писали о том, что, согласно закону «Регламент Национального Собрания», депутат, не имеющий квартиру в Ереване, получает компенсацию, эквивалентную плате за аренду квартиры в столице. Эта сумма составляет 45.000 драмов, которые Рафик Григорян получает каждый месяц. Правда, на эти деньги он вряд ли сможет снять квартиру в Ереване, но парламентарий не отказывается от этой помощи, наоборот, даже жалуется, что ее не хватает.
С не меньшей ловкостью Арег Гукасян (брат бывшего президента Нагорно-Карабахской Республики Аркадия Гукасяна) устроил своего сына на штатную работу помощника у председателя постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым и бюджетным вопросам Гагика Минасяна. Арег Гукасян тоже принадлежит к числу тех депутатов, которые не живут «на одну зарплату». В 2009 г. его доходы составили 354 млн 482 тыс. драмов. Ему принадлежит ряд предприятий, в том числе ереванский солерудник.
Другой депутат-республиканец, Гагик Меликян, который недавно на пресс-конференции отличился тем, что щедро угостил журналистов коньяком и «бонбоньеркой», пополняет свой семейный бюджет с помощью дочери, являющейся одновременно единственной помощницей папы. Из декларации об имуществе и доходах за 2009 г. следует, что г-н Меликян живет только на зарплату. В этом году его доход составил 3 млн 609 тыс. драмов.
В качестве помощника приняла свою дочь на работу и депутат Карине Ачемян. Последняя в беседе с корреспондентом «Hetq»-а сказала, что законом это не запрещено, а потом добавила, что дочь очень подготовлена, грамотна и помогает ей во многих вопросах.
Аналогичным образом поступил Вазген Караханян, помощником которого является его дочь. Этот депутат тоже не имеет дополнительных доходов – в 2009 он задекларировал 3 млн 556 тыс. драмов.
У секретаря фракции «Процветающая Армения» Арама Сафаряна тоже один помощник в лице сына, который оформлен в штат.
Вопрос обеспечения зарплаты в размере 90 тысяч драмов решают даже те депутаты, которые не нуждаются в этих деньгах. Их дети работают в НС ради «престижа». Например, известный Каро Карапетян по кличке Ювеци Каро имеет двух помощников. Одним из них является дочь депутата. Последняя работает на штатной основе, а другая помощница, Лиана Назарян, - на общественных началах.
Трудно поверить, что владелец компании "Евростан уют", который в 2009 году купил три здания и задекларировал 17 млн 545 тыс. драмов, нуждается в 90 тысячах. Однако он пошел на этот шаг и в качестве помощника на общественных началах взял Гезаляна.
Депутаты, разумеется, платят своим общественным помощникам. Но здесь проблема скорее нравственная. Работающие с депутатами их дети считаются сотрудниками Национального Собрания, а их работа засчитывается как стаж. А о помощниках, работающих на платной основе, в дальнейшем никто не вспомнит.
Виктор Даллакян оказался единственным депутатом, кто взял на работу своего сына, Ерванда Даллакяна, помощником на общественных началах.
Не ставя знак равенства между всеми, добавим, что в НС работают и такие дети депутатов, которые действительно компетентны в своей работе.