«Միամիտ սփյուռքահայ չեմ, բայց գժվում եմ Հայաստանի համար». Հայկ Բոյաջյան
«Սիրում եմ, որ փողոցում քայլում եմ, կանչում են` Հայկ, շրջվում եմ, տեսնում եմ՝ ուրիշ Հայկի հետ են խոսում: Ուրախանում եմ. ուրեմն իմ երկրում եմ, և օտար անուն չի լսվում: Իմ ժողովուրդն է, իմ հողն է… հարազատ եմ զգում: Մենք ուրիշ երկրի մեջ ենք ծնվել, բայց միշտ հյուր ենք եղել: Էստեղ ինչ էլ լինի, սիրում եմ, որովհետև սա իմն է»,- ասում է ամերիկահայ Հայկ Բոյաջյանը: 1,5 տարի է, ինչ ԱՄՆ-ի Լոս-Անջելես քաղաքից տեղափոխվել է Երևան: Քիչ ժամանակ չէ, ինչ այստեղ է ապրում, բայց չի ափսոսում, որ եկել է, ասում է` «գժվում է Հայաստանի» համար:
Ծնողներն ու եղբայրը Լոս-Անջելեսում են: «Երբ ես հայտարարեցի, որ Հայաստան եմ տեղափոխվում, բոլորը զարմացան Լոս Անջելեսում,- պատմում է Հայկը,- իմ հայաստանցի ընկերներն ասացին` խենթ ես, ինչ ես, մարդակեր ժողովուրդ են, քեզ հում-հում կուտեն: Ընկերներիս մի քանիսն էլ ասացին, թե Հայաստանը մեծ գյուղ է, որտեղ բնավ զարգացում չկա: Զարմացան էնպես, կարծես Աֆրիկայի խուլ ջունգլիների մեջ էի որոշել ապրել»:
Աշխատանք գտնելը Հայաստանում դժվար չէ, եթե լավ ես փնտրում և ունես կրթություն
| Հայկը սիրում է լուսանկարել Հայաստանը |
Հայաստան տեղափոխվելու առաջին օրերին Հայկը ապրել է ընկերներից մեկի տանը ու սկսել է «ագրեսիվ ձևով» աշխատանք փնտրել: Երեք շաբաթից հետո ընդունվել է երևանյան հայտնի ռեստորանային ցանցերից մեկում որպես մարքեթինգի ղեկավար: «Բախտս բերեց, ոչ ծանոթություն, ոչ բան: Ծանոթներիցս մեկն ասաց, որ ռեստորանային մի համալիրում պահանջվում է մարքեթինգի ղեկավար: Ռեզյումես ուղարկեցի: Հաջորդ օրը զանգեցին, ասացին, որ շատ կուզենային ինձ հետ հանդիպել»: Հարցազրույցից հետո ընդունվել է աշխատանքի: Ութ-ինը ամիս ռեստորանում աշխատելուց հետո որոշել է զբաղվել այնպիսի ընկերության մարքեթինգով, որի շահույթը «կծառայի բարեգործական նպատակների»: Հիմա աշխատում է Հայաստանի մանուկների հիմնադրամում (COAF): «Նույն մարքեթինգը կարող էի անել նաև Ամերիկայում, էստեղ լինելուս նպատակը հիմնականում իմ աշխատանքով ներդրում անելն է: Հիմա ուրախ եմ, որ այդ մուրազիս հասնում եմ»,- ասում է նա:
Հայկը մարքեթինգի և միջազգային հարաբերությունների մասնագետ է, բարձրագույն կրթությունը ստացել է Լոս Անջելեսում: Ընկերությունում նրա աշխատանքը հիմնականում կապեր հաստատելն է սփյուռքահայ ներդրողների և տեղացի բիզնեսմենների հետ: Այս աշխատանքը Հայկին թույլ է տալիս պատասխանել ամեն օր ընկերների նույն «հոգնեցուցիչ» հարցին, թե ինչու է Ամերիկան թողել, ու եկել «էս անտեր» երկիրը:
«Դա ինձ շատ ցավ է պատճառում: Չեմ մեղադրում այն մարդկանց, որ ուզում են արտագաղթել, որովհետև գիտեմ, որ պայմանները, ցավոք, շատ վատ են Հայաստանում, բայց դժվար է ինձ համար հասկանալը, թե ինչու է դիմացինը այդքան զարմացած, որ ես այս կրթությամբ, և երիտասարդ տարիքում եկել եմ հայրենիքում իմ ներդրումը անեմ»,- ասում է նա: Ավելացնում է, որ որպես սփյուռքահայ միամիտ չէ, գիտի որ Հայաստանում «կաշառակերություն, խաբեություն կա», բայց կարծում է՝ դա նորմալ է սոցիալապես անապահով բոլոր երկրների համար:
Դժվար է հայաստանցիների հետ մտերմանալը
«Մի անգամ պաղպաղակի խանութ մտանք ես ու ընկերուհիս,- պատմում է Հայկը,- ընկերուհիս հարցրեց շոկոլադե պաղպաղակ ունեն, թե ոչ. վաճառողը ջղային տոնով պատասխանեց՝ չէ՛: Ընկերուհիս ասաց՝ կներեք, բայց ինչու եք այդքան զայրացած պատասխանում, չեք կարող ասել, կներեք, չունենք, վաղը կամ երկու ժամից կունենանք, կամ ուրիշ բան փորձեք, չէ՞ որ դա բիզնես է, չէ՞: Ինչի՞ էր էդքան ջղային, չհասկացանք»:
Հայաստանում սոցալական հարաբերությունները շատ դժվար են դասավորվում, երկար է տևում ինչ-որ մեկի հետ մտերմանալը` ասում է Հայկը. «Չգիտեմ` կարող է ամաչում են կամ գուցե ռուսական, սովետական ազդեցություն է: Բայց հենց էդ պատը իջավ, շատ հասնող ժողովուրդ են»: Ասում է` սովետական համակարգի ազդեցությունը սոցիալական հարաբերություններում շատ առիթներով է նկատում, որովհետև դրսից է եկել և երբեք այդ մշակույթի մեջ չի ապրել:
«Երբ մեկին հարցնում ես՝ ոնց ես, ասում է՝ ոչինչ, ահավոր է: «Ոչինչ»-ը ի՞նչ է նշանակում: Կամ լավ ես, կամ վատ ես: «Ոչինչ»-ը ոչնչություն է: Եթե ասում ես՝ ոչինչ, ուրեմն ոչ լավ ես, ոչ վատ ես, այսինքն՝ դու էլ չես հասկանում՝ ինչ ես: Չգիտեմ, մի քիչ դժվար է հասկանալը, երբ դու լավատես ես, պոզիտիվ էներգիա ունես: Ինձ բացատրել են, որ սովետի ժամանակ շատերը ոչինչ էին պատասխանում, որովհետև եթե ասեիր՝ լավ եմ, կասեին բայց ինչի էս էդքան լավ դու (ծիծաղում է- Մ. Մ.)»:
Հայաստանում պաշտոնը մեկ օրում փոխում է մարդուն
«Նախկին աշխատածս տեղը՝ ռեստորանում, հիշում եմ, շատ դեպքեր են եղել, որ մատուցողը լավ էր աշխատում, պաշտոնը փոխում էինք, դարձնում էինք մենեջեր, ու ինքը սկսում էր կարծել, թե ինչքան ավելի կոպիտ վարվի, այնքան դուխով է, և հարգանքի արժանի, մեկ օրում փոխվում էր»,- պատմում է Հայկը՝ ավելացնելով, Ամերիկայում հակառակն է. պիտի սիրաշահես աշխատողին, դա գործատուի շահերից է բխում, կոպտությունը հեռավորություն է ստեղծում, աշխատողը «անում է իր մինիմումը»: «Էստեղ եթե ղեկավար ես, ուրեմն պաշտոնդ թույլ է տալիս ուզած ձևով խոսել աշխատակազմի հետ: Դա անհամություն է մտցնում հարաբերությունների մեջ,- ասում է Հայկը,- աշխատողը ասում է` լավ, բայց լավ չի աշխատում: Իսկ եթե ղեկավարիդ սիրում ես, լրիվ փոխվում է աշխատանքային միջավայրդ. ավելի արդյունավետ է դառնում աշխատանքդ»:
Չենք ծնվել միայն ամուսնանալու համար
Հայկին հարցրի՝ քանի տարեկան է: Պատասխանեց, բայց ասաց, որ չի սիրում, երբ իրեն հարցնում են տարիքը: «Ես միշտ տարիքս թաքցնում եմ, որովհետև էստեղի համար ես աննորմալ եմ, որ էս տարիքում ամուսնացած չեմ: Ո՜նց թե. ժամանկս եկել է (ծիծաղում է-Մ.Մ.)»: Աշխատանքը թույլ է տալիս, որ Հայկը հաճախ լինի տարբեր մարզերում, գյուղերում ու նկատել է, որ հայերն իրենց երեխաներին 16 տարեկանում էլ են ամուսնացնում. «Զարմանում եմ, որ երիտասարդ տղային տանը ասում են, որ պիտի ամուսնանաս, բայց էդ երիտասարդը դեռ ոչ մի բանից տեղյակ չէ, ինքը դեռ երեխա է, ոչ կարգին կրթություն ունի, ոչ ապրուստ ունի, ոչ գործ, ու տեսնում ես, որ ընտանիք է կազմում: Մենք չենք ծնվել միայն ամուսնանալու համար»:
| Հայկը` եղբոր հետ Հայաստանում |
Նկատել է, որ ընտանիք կազմելը հայ երիտասարդների հիմնական նպատակն է՝ հարազատների ճնշմամբ, իսկ Ամերիկայում «էդպես չէ»: Նրան դուր է գալիս երևանյան նոր սերունդը՝ «ռոլիկներով, ականջակալներով, լրիվ իրենց աշխարհի մեջ»: «Ինձ համար շատ հետաքրքիր է, թե այդ սերունդը տասը տարուց հետո ինչ է դառնալու, որովհետև իրենց մտածելակերպը լրիվ ուրիշ է»,- ասում է նա:
Հայերն իրենց երեխաներին «վիզը ծուռ» են մեծացնում
Վերջերս COAF-ի միջոցով Հայկը ծրագրի մասնակից հայաստանցի երեխաներին Նյու Յորք է տարել: Նկատել է, որ երեխաները ուրախանում են, բայց չգիտեն արտահայտվել: «Զարմացած, ժպիտը՝ դժվար, ռեակցիա չկա , հարցնում ես՝ դուրդ գալիս է, հազիվ հա են պատասխանում: Որովհետև էնպես են մեծանում մեր էրեխեքը, որ սա ամոթ է, դա մի ցույց տուր, էս արա, էն արա, մի խոսի, դու գնա, նստի էնտեղ: Չի կարելի. Էդ էրեխեն վիզը ծուռ է մեծանում: Մեզ էդպես չեն դաստիարակել Ամերիկայում: Իհարկե, հարգանքով, կիրթ, բայց ազատ էինք: Չգիտեմ էստեղ շատ ճնշում կա ու դա փոքր տարիքից է սկսվում»,-ասում է Հայկը: Նույն անազատությունը նկատել է նաև մեծերի մեջ, երբ նրանք ամեն քայլափոխի ինչ-որ բան անելիս մտածում են՝ ինչ կմտածի հարևանը, խնամին, աշխատակիցը. «Լրիվ մի կյանք ապրում են ուրիշի հրահանգներով ու ակնկալություններով: Բարոյական թող լինի, բայց ուզածդ արա»:
Հ.Գ. Հայկը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում հասցնում է զբաղվել նաև Հայաստանի «մարքեթինգով»: Ասում է՝ հենց մի մարզ է գնում, լուսանկարում է, նկարը տեղադրում է «Ֆեյսբուք»-ում, որ սփյուռքահայերը տեսնեն, ուզենան գալ Հայաստան: Գրեթե բոլոր մարզերում եղել է: Նախորդ ամառ այդպես առաջին անգամ Հայաստան է բերել մորն ու եղբորը: Հիմա էլ ընկերների է սպասում:

«Я не наивный зарубежный армянин, но я схожу с ума по Армении» - Айк Бояджян
«Мне очень нравится, когда я иду по улице и вдруг слышу свое имя – Айк! Оборачиваюсь и вижу, что разговаривают с другим Айком. Меня это очень радует – значит, я в своей стране, где чужие имена не звучат. Это мой народ, моя земля, здесь для меня все родное... Мы родились в другой стране, где всегда чувствовали себя в гостях. Здесь я люблю все, потому что это мое»,- говорит армянин из Америки Айк Бояджян. Полтора года назад он переехал из Лос-Анджелеса в Ереван и не жалеет, говорит, что «сходит с ума по Армении».
Родители и брат Айка остались в Лос-Анджелесе. «Когда я сообщил, что переезжаю в Армению, в Лос-Анджелесе все удивились,- рассказывает Айк. – Мои друзья из Армении сказали мне: ты что, с ума сошел, там же тебя съедят. Некоторые заявили, что Армения – большая деревня, где нет развития. Можно подумать, я собрался ехать в Африку, в глухие джунгли».
В Армении найти работу нетрудно, если ищешь хорошо и имеешь образование
В первые дни после приезда в Армению Айк жил у одного из своих друзей. И тогда же он начал «агрессивно» искать работу. Спустя три недели его приняли на работу в один из ереванских ресторанных комплексов в качестве руководителя маркетинга. «Мне повезло, я нашел работу без протекции. Знакомый сообщил мне, что в одном ресторанном комплексе нужен руководитель маркетинга. Я отправил резюме, и на следующий день мне позвонили и сказали, что хотят встретиться со мной». После интервью меня приняли на работу. Проработав восемь месяцев, Айк решил заняться маркетингом в такой компании, где бы прибыль направлялась на благотворительные цели. Сейчас он работает в Детском фонде Армении (COAF).
Айк – специалист по маркетингу и международным отношениям, высшее образование получил в Лос-Анджелесе. В компании в его обязанности входит установление связей с зарубежными армянскими инвесторами и местными бизнесменами. Эта работа дает Айку возможность отвечать на уже надоевший вопрос друзей, почему он оставил Америку и приехал в эту «никому не нужную страну».
«Мне это причиняет боль. Я не обвиняю людей, которые хотят эмигрировать, потому что знаю, что в Армении, к сожалению, очень плохие условия. Но мне трудно понять, почему других удивляет то, что я, имея такое образование и будучи молодым, приехал в Армению вносить свой вклад»,- говорит Айк. По его словам, он не наивный зарубежный армянин и знает, что в Армении есть взяточничество, обман, но он считает, что для социально отсталых стран это нормально.
Сближаться с местными армянами очень трудно
«Однажды мы с подругой зашли в магазин купить мороженое,- вспоминает Айк. – Моя подруга спросила, есть ли шоколадное мороженое. В ответ продавщица раздраженно ответила, что его нет. Тогда подруга сказала: «Извините, почему вы отвечаете так раздраженно? Нельзя ли было просто сказать, что шоколадного мороженого нет, оно будет завтра, через два часа или еще что-нибудь?» Это же бизнес. Мы так и не поняли, чем было вызвана эта раздражительность».
В Армении социальные отношения складываются очень трудно, процесс сближения с кем-либо длится очень долго, отмечает Айк и добавляет: «Возможно, люди стесняются или сказывается влияние советской системы. Но как только эта преграда преодолевается, становится понятно, что люди здесь очень отзывчивые». По словам Айка, влияние советской системы на социальные отношения он замечает очень часто, потому что сам никогда не жил в условиях этой культуры.
«Когда кого-нибудь спрашиваешь: «как ты?», он отвечает: ничего. Это страшно. Что значит «ничего», должно быть или хорошо, или плохо. Мне объяснили, что в советское время многие так отвечали потому, что боялись сказать хорошо. Тогда бы их спросили: а почему тебе хорошо?»,- говорит Айк и смеется.
В Армении должность за один день меняет человека
«На моей прежней работе, в ресторане, много было случаев, когда официанта за хорошую работу повышали в должности, делали менеджером, и ему начинало казаться, чем более грубо он будет себя вести, тем больше его будут уважать. Человек менялся за один день»,- рассказывает Айк. Он говорит, что в Америке наоборот – нужно добиваться расположения работника, так как это вытекает из интересов работодателя.
Мы родились не только для того, чтобы жениться
На мой вопрос, сколько ему лет, Айк ответил, что не любит, когда его спрашивают о возрасте. «Я всегда скрываю свой возраст, потому что здесь ненормально, что в таком возрасте я еще не женат»,- говорит мой собеседник. По роду службы он часто бывает в различных областях и селах и заметил, что армяне женят своих сыновей даже в 16 лет. «Я удивляюсь, когда молодому парню говорят: ты должен жениться. Он же еще ребенок, нормального образования не получил, не может достаточно зарабатывать, но уже создает семью. Мы родились не только для того, чтобы жениться»,- считает Айк.
| Айк вместе с братом в Армении |
Он заметил, что в Армении основной целью молодежи является создание семьи. В Америке «не так». Айку нравится новое поколение армян – на роликах, с наушниками в ушах... «Мне очень интересно, какими они будут через десять лет, ведь у них совсем другой образ мышления»,- отмечает Айк.
Армяне воспитывают своих детей закомплексованными
Недавно Айк повез армянских детей, включенных в программу COAF, в Нью-Йорк. Там он заметил, что дети радуются, но не знают, как выразить свою радость. «С трудом улыбаются, не реагируют. Спрашиваю: тебе нравится? Еле отвечает «да». Наши дети воспитываются так, что нельзя показывать свои чувства, это стыдно. В результате дети вырастают закомплексованными. В Америке воспитывают по-другому. Мы росли образованными, знали, как проявлять уважение, но в то же время мы были свободны. Здесь же с детских лет оказывают сильное давление»,- считает Айк. Несвободу он заметил и у взрослых, которые постоянно думают о том, что скажут родственники, коллеги... «Свою жизнь они проживают по чужой указке»,- говорит Айк.
P.S. В социальной сети Фейсбук Айк успевает занимаеться также «маркетингом» Армении. Говорит, что как только едет в какую-нибудь область, то сразу делает снимки, которые размещает в Фейсбуке, чтобы армяне в диаспоре увидели и захотели приехать сюда. Айк побывал во всех областях Армении. Прошлым летом он впервые привез сюда мать и брата, а сейчас ждет в гости друзей.