Լարիսա Մինասյան. «Հայաստանը 2 ընտրությունների մեջ ընկած այս 5 տարին մտավ քաղաքական ճգնաժամով»
«Ո՞ւր գնալու և ինչո՞ւ այդտեղ գնալու համար» կատարվող ընտրությունն ավելի կարևոր է, քան այն, թե «ինչպե՞ս է լինելու ընտրությունը»: Այսօր կազմակերպած քննարկման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի» գործադիր տնօրեն Լարիսա Մինասյանը:
Նա ժողովրդավարական ընտրությունը ոչ ժողովրդավարականից շատ կարճ ձևով տարբերակելու համար մեջբերեց 3 ամիս առաջ ԱՄՆ-ում և Չինաստանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ վերլուծաբաններից մեկի տված գնահատականը:
ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հնարավոր չէր կանխագուշակել, թե ով է հաղթելու, բայց ով էլ հաղթեր՝ հայտնի էր, թե ինչ է լինելու երկրին, քանի որ ամեն մեկը հրապարակել էր իր ծրագիրը: Չինաստանի նախագահական ընտրություններում հաստատ կարելի էր ասել, թե ով է հաղթելու, բայց հայտնի չէր, թե ինչ է լինելու այդ երկրի ապագան՝ որպես ծրագիր, որպես մտադրություն:
«Ընտրությունները, մանավանդ Հայաստանի նախագահական ընտրությունները, և ընտրությունները որևիցե ժողովրդավարական երկրում շատ ավելի մեծ իրադարձություն են, քան միայն ընտրական պրոցեսը, քան միայն ընտրական համակարգը, դրանք քննություն են ամբողջ քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական համակարգի: Հայաստանը 2 ընտրությունների մեջ ընկած այս 5 տարին մտավ քաղաքական ճգնաժամով»,- ասաց Լարիսա Մինասյանը:
Այսօրվա քննարկումը կազմակերպել էին Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմը և «Գործընկերության հանուն բաց հասարակության» նախաձեռնությունը:

Лариса Минасян: "В этот 5-летний период между двумя выборами Армения вступила в состоянии политического кризиса"
Проведение выборов с целью выяснить, куда идти и почему идти именно туда, гораздо важнее того, как будут проведены выборы.Такое мнение высказала на организованном сегодня обсуждении учредительный директор фонда "Открытое общество-Армения" Лариса Минасян. Чтобы объяснить, чем демократические выборы отличаются от недемократических, Минасян привела оценку, которую дал один из аналитиков состоявшимся 3 месяца назад выборам в США и Китае.
На выборах президента Соединенных Штатов невозможно было предсказать, кто одержит победу. Было лишь известно, что ожидает страну, поскольку каждый кандидат обнародовал свою программу. В случае с президентскими выборами в Китае можно было точно сказать, кто победит, но было неизвестно, что станет со страной в будущем в плане программы, намерения кандидатов.
По сравнению с любой демократической страной в Армении выборы, а тем более президентские, это нечто большее, чем просто избирательный процесс. Это экзамен для политической, экономической, социальной систем, сказала Лариса Минасян. Онак также отметила, что "в этот 5-летний период между двумя выборами Армения вступила в состоянии политического кризиса".
Сегодняшнее обсуждение организовали Национальная платформа Армении Форума гражданского общества Восточного партнерства и инициатива "Партнерство во имя открытого общества".