Ինչպե՞ս են կուտակվել արդարադատության փոխնախարարի դրամական միջոցները
Արամ Օրբելյանը արդարադատության նախարարի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնում է 2011 թ. հունվարի 20-ից: Մինչ այդ աշխատել է մասնավոր ընկերություններում: Արամ Օրբելյանը թեեւ 29 տարեկան է, սակայն հասցրել է զգալի գումարներ տնտեսել:
Ըստ գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի՝ նա 2011 թ. ունեցել է 5 մլն 450 հազար դրամ, որից 1 մլն 745 հազարը շահաբաժնից ստացված եկամուտն է, իսկ մնացածը` տարբեր աշխատավարձերը:
Փոխնախարարը 2011 թ. սկզբին ունեցել է 65մլն դրամ, տարեվերջին` 24 մլն դրամ: Ավելացել են Արամ Օրբելյանի արտարժույթով պահվող դրամական միջոցները` 5 հազար 500 եվրո` 5000-ի փոխարեն եւ 27 հազար դոլար` 2011 թ. սկզբի 20 հազարի փոխարեն:
«Գումարները տարիների ընթացքում կուտակված գումարներ են եւ ձեւավորվել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեում աշխատելու ժամանակ ստացված եկամուտներից, փաստաբանական գործունեության ժամանակ ստացված եկամուտներից, Մոսկվայում՝ ասպիրանտուրայում սովորելու ժամանակ իրականացված ձեռնարկատիրական գործունեության եկամուտներից, որոշ այլ ոչ էական եկամուտներից, օրինակ` ավանդների տոկոսներ, ծնողների նվիրատվություն, Մոսկվայում բնակվելու ժամանակ հորեղբայրներիս կողմից տրված նվիրատվություններից եւ այլն: Ինչ վերաբերվում է 2011 թ. ընթացքում որպես շահութաբաժին ստացված եկամուտին, դա ստացել եմ «Կոնցեռն-Դիալոգ» ՓԲԸ-ում բաժնեմասերի դիմաց»,- «Հետքին» պարզաբանեց Արամ Օրբելյանը:
2006-2007 թթ. աշխատել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակությունում՝ որպես տարածաշրջանային իրավախորհրդատուի օգնական, հետո՝ որպես իրավախորհրդատու: 2009-2011 թթ. աշխատել է «Կոնցեռն-Դիալոգ» ՓԲԸ (Փաստաբանական ընկերություն) սկզբում որպես իրավաբան, հետո՝ որպես ավագ իրավաբան և տնօրենի տեղակալ:
Ինչ վերաբերում է 65 միլիոնից գումարի նվազումը մինչեւ 24 մլն, Արամ Օրբելյանն ասաց, որ նվազումը պայմանավորված է բացառապես բնակարանի գնմամբ, որն արժեցել է մոտ 39 մլն դրամ:

Как замминистр юстиции накопил свои денежные средства
Арам Орбелян занимает пост заместителя министра юстиции РА с 20 января 2011 г. До этого он работал в частной компании. Несмотря на то, что Орбеляну всего 29 лет, он успел накопить значительное состояние.
Согласно декларации об имуществе и доходах замминистра юстиции, в 2011 г. он получил доход в размере 5 млн 450 тыс. драмов, из которых 1 млн 745 тыс. составил доход от акций, остальную сумму – различные зарплаты.
В начале 2011 г. Арам Орбелян имел 65 млн, в конце года – 24 млн драмов. А вот его сбережения в валюте возросли: к концу 2011 года они составили 5500 евро и 27 тыс. долларов вместе 5000 евро и 20 тыс. долларов в начале года.
"Эти суммы образовались в течение нескольких лет за счет доходов, полученных во время работы в Международном Комитете Красного Креста, от адвокатской деятельности, предпринимательства, которым я занимался в годы учебы в аспирантуре в Москве, а также за счет процентов по вкладам и денег, подаренных моими родителями и проживавшими в Москве братьями отца. Что касается полученного в 2011 г. дохода от акций, то это акции ЗАО "Концерн-Диалог",- пояснил в беседе с "Hetq" Арам Орбелян.
В 2006-2007 гг. замминистра юстиции работал сперва помощником регионального юрисконсульта, а затем и юрисконсультом делегации МККК. В 2009-2011 гг. Орбелян сперва был юристом ЗАО "Концерн-Диалог", после чего занял посты старшего юриста и заместителя директора этой адвокатской компании.
Что касается сокращения его денежных средств с 65 млн до 24 млн драмов, то, по словам Арама Орбеляна, это обусловлено исключительно покупкой квартиры, стоившей около 39 млн драмов.