Կկառուցվի՞ թմբուկ Կառավարական շենքի բակում
Երևանի քաղաքաշինական խորհրդի նիստի օրակարգում քննարկվել է ՀՀ Կառավարական շենքի բակում Ալ.Թամանյանի նախագծով նախատեսված թմբուկը կառուցելու հարցը:
Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը ներկայացրել է թմբուկի կառուցման անհրաժեշտության քաղաքաշինական հիմնավորումները:
Մասնագիտական ակտիվ քննարկումներ են ծավալվել և ներկայացված հանրային մեծ հետաքրքրություն ունեցող հարցի վերաբերյալ իրենց կարծիքներն ու տեսակետներն են արտահայտել խորհրդի գրեթե բոլոր անդամները:
Արդյունքում խորհրդի ներկա գտնվող 24 անդամներից 21-ը քվեարկությամբ կողմ է արտահայտվել թմբուկ կառուցելու ծրագրին և այդ կառույցը վարչական նշանակությամբ օգտագործելու առաջարկին (1 դեմ, 3 ձեռնպահ):
Առաջարկվել է նախագծի վերջնական տարբերակի մշակումից հետո այն ներկայացնել խորհրդի համաձայնեցմանը:
Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ` քաղաքաշինական խորհրդի նիստը վարել է Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը:

Будет ли построен купол во дворе здания правительства?
На заседании градостроительного совета Еревана был обсужден вопрос о строительстве во дворе здания правительства купола, предусмотренного проектом Александра Таманяна.
Главный архитектор столицы Нарек Саргсян представил градостроительное обоснование необходимости строительства купола.
Вокруг вопроса, вызывающего большой общественный интерес, развернулось активное профессиональное обсуждение, в котором свои мнения высказали почти все члены совета.
В результате голосования 21 из 24 участвовавших в заседании членов совета высказался за строительство купола и предложение об использовании этого сооружения в административных целях.
Было предложено после разработки окончательного варианта проекта представить его на согласование совета.
Заседание градостроительного совета вел мэр Еревана Карен Карапетян, сообщает управление по связям с общественностью столичной мэрии.