Հարցվածների միայն 46%-ն է ծանոթ գործող կենսաթոշակային համակարգին
Այսօր ԱՄՆ ՄԶԳ կենսաթոշակային և աշխատաշուկայի բարեփոխումների ծրագիրը (ԿԱԲԾ) «ԱՄ Փարթնըրզ Քոնսալթինգ Քամփնի» խորհրդատվական ընկերության հետ համատեղ ներկայացրեց Հայաստանում կենսաթոշակային բարեփոխումների մասին հանրության իրազեկվածության ելակետային հետազոտության արդյունքները: Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ կառավարության, հասարակական և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Հայաստանում գործող բաշխողական կենսաթոշակային համակարգը ֆինանսապես անկայուն է, որտեղ բացակայում է հիմնավոր կապը համակարգին կատարած վճարումների և ապագա կենսաթոշակային եկամտի միջև: Սա լուրջ հակախթան է գործող համակարգին քաղաքացիների միանալու համար: Այս խնդրի լուծման նպատակով Հայաստանի կառավարությունը ձեռնամուխ է եղել կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխմանը` ներդնելով կամավոր և պարտադիր կուտակային բաղադրիչները, որպեսզի համակարգը դառնա ֆինանսապես կայուն և ապահովի եկամուտների համապատասխան մակարդակ` կենսաթոշակի անցնելիս:
Բարեփոխման գործընթացը պահանջում է շարքային քաղաքացիների և տնտեսվարող սուբյեկտների մտածելակերպի, վերաբերմունքի և վարքագծի արմատական փոփոխություններ, որին ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է հասնել հանրային իրազեկման և կրթության քարոզարշավի միջոցով:
ՀՀ կառավարության ջանքերին աջակցելու նպատակով ԱՄՆ ՄԶԳ ԿԱԲԾ-ն պայմանագիր է կնքել «ԱՄ Փարթնըրզ Քոնսալթինգ Քամփնի» խորհրդատվական ընկերության հետ, որը մշակել և ՀՀ 16 և բարձր տարիքի գյուղաբնակ և քաղաքաբնակ 992 քաղաքացու շրջանում անցկացրել է հետազոտություն: Վերջինս քաղաքականություն մշակողներին թույլ կտա առավել արդյունավետ և հասցեական կազմակերպել հանրային իրազեկման քարոզարշավը` միաժամանակ բարձրացնելով հասարակության ֆինանսական գրագիտության մակարդակը:
Հետազոտությունը պատասխանում է այնպիսի առանցքային հարցերի, ինչպիսիք են կենսաթոշակային ներկա համակարգի և առաջիկա բարեփոխումների վերաբերյալ հանրության տեղեկացվածությունը և վերաբերմունքը, կենսաթոշակների վերաբերյալ մտահոգությունն ու հարցվածների տեղեկատվության ստացման աղբյուրները:
Ըստ հետազոտության` հարցվածների միայն 46%-ն էր ծանոթ գործող կենսաթոշակային համակարգին և նրանցից ընդամենը 27%-ը գիտեր, որ գործող համակարգը բաշխողական է: Հարցվածների ընդամենը 0.9%-ը գիտեր գործատուի և աշխատողների կողմից կատարվող սոցվճարների ճիշտ չափը:
Հարցվածների 36%-ը լսել էր կենսաթոշակային բարեփոխումների մասին, իսկ 39%-ը պատրաստակամություն էր հայտնել միանալու կամավոր կուտակային կենսաթոշակային բաղադրիչին:
Որպես տեղեկատվության նախընտրելի աղբյուր` հեռուստատեսությունը ստացել էր ձայների մեծամասնությունը (90%-ից քիչ ավել), որին հաջորդում էին թերթերն ու ամսագրերը (19-21%), և վերջում` հարազատներն ու ծանոթները (հարցվածների 14-19%-ը):

Only 46% of Respondents are Familiar with the Current Pension System
Today the USAID Pension and Labor Market Reform (PALM) Project, jointly with AM Partners Consulting Company, presented the results of a baseline survey on public awareness of pension reform in Armenia. Representatives of the Government of Armenia, international and non-governmental organizations attended the presentation.
Armenia's existing pay-as-you-go (PAYG) pension system is financially unsustainable, lacking a solid link between contributions made to the system and the future pension income. This has served as a significant disincentive for citizens to join the system. To address this concern, the Government of Armenia has committed to reform the country's pension system by introducing both voluntary and mandatory pension options in order to make the system financially sustainable and ensure an appropriate level of income at retirement.
The reform process will require change in the mentality, attitude and behavior of common citizens and economic entities, which the Armenian government plans to address through a public awareness and education campaign.
To assist the Government of Armenia's efforts, the USAID PALM project contracted AM Partners Consulting Company to design and conduct a nationwide survey among 992 citizens of Armenia aged 16 and above residing in both urban and rural areas. The survey will enable policymakers to organize a more effective and targeted public awareness campaign while enhancing the financial literacy of the society.
The survey covered key questions such as the people's knowledge of and attitudes toward the current pension system and upcoming reforms, anxiety regarding pensions, and the respondent's information sources.
According to the survey, only 46% of respondents were familiar with the current pension system and just 27% of these knew the current system was PAYG. Only 0.9% of the respondents knew the size of social contributions made by employers and employees.
36% of respondents had heard about pension reforms, and 39% of respondents said they were ready to join the voluntary funded pension scheme.
In terms of preferred sources of information, TV received the majority vote (a little over 90%), followed by newspapers and magazines (19-21%), and lastly, relatives and acquaintances (14-19% of respondents).
And where, pray tell, is the government going to invest the funds of those who volunteer their hard earned money? Who in the Armenian government is even professionally capable of making such sound judgements?