Ադիբեկյան. «Մի ստվար զանգված կարող է կարեկցանքից ելնելով իր ձայնը տալ Պարույր Հայրիկյանին»
«Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական ընկերության տնօրեն, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ այս պահին հարցումներ են անցկացվում պարզելու համար, թե Պարույր Հայրիկյանի դեմ իրականացված մահափորձը ինչ ազդեցություն կարող է թողնել թեկնածուների ձայների բաշխման գործում:
«Այս պահին կարող եմ ասել, որ նախկին հարցումների հետ համեմատ էական փոփոխություն չկա: Նման բաները մեկ օրում չեն լինում, առնվազն մեկ շաբաթ է պետք հանրային կարծիքի փոփոխության համար: Դա է պատճառը, որ մասնագետներն էլ հստակ կարծիք չեն կարողանում հայտնել, թե ինչ է կատարվել իրականում եւ ինչ հետեւանքներ կունենա»,- ասաց սոցիոլոգը:
Ահարոն Ադիբեկյանի դիտարկմամբ` այս պահին Պարույր Հայրիկյանն ու Հրանտ Բագրատյանը 3-րդ տեղում են` Սերժ Սարգսյանից ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանից հետո, եւ Հայրիկյանի դեմ իրականացվածը կարող է վերջինին հնարավորություն տալ բարձրանալ երկրորդ հորիզոնական, սակայն ոչ ավելին:
Ահարոն Ադիբեկյանը նշեց, որ եթե նույնիսկ 2 շաբաթով ընտրությունները հետաձգվեն, միեւնույն է. էական փոփոխություններ չեն լինի թեկնածուների դասավորվածության առումով:
«Ընտրողների մի ստվար զանգված կարող է կարեկցանքից ելնելով իր ձայնը տալ Պարույր Հայրիկյանին, ասելով, որ տառապած անձ է եւ այլն, բայց դա բավարար չէ հաղթանակի համար»,- ավելացրեց սոցիոլոգը:

А.Адибекян: «Большая часть избирателей может из сочувствия отдать свои голоса за Паруйра Айрикяна»
В настоящий момент проводятся соцопросы с целью выяснения, как попытка покушения на кандидата в президенты РА Паруйра Айрикяна повлияет на распределение голосов между всеми кандидатами. Об этом в беседе с «Hetq» сказал директор Cоциологического центра «Социометр» Агарон Адибекян.
«Сейчас я могу сказать, что существенных изменений по сравнению с предыдущими опросами нет. Подобные вещи за один день не происходят. Для изменения общественного мнения требуется как минимум неделя. Именно по этой причине специалисты не могут высказать четкое мнение относительно того, что происходит на самом деле и какие последствия это будет иметь»,- отметил Адибекян.
По его словам, в данный момент Паруйр Айрикян и Грант Багратян находятся на третьем месте после Сержа Саргсяна и Раффи Ованнисяна. Совершенное на Айрикяна покушение может дать ему возможность подняться на вторую горизонталь, но не более.
Социолог также сказал, что даже если день президентских выборов будет перенесен, никаких существенных изменений в плане расклада кандидатов не будет.
«Большая часть избирателей может из сочувствия отдать свои голоса за Айрикяна, но для победы этого будет недостаточно»,- добавил Агарон Адибекян.