Կատարվածը ներազդել է ներքաղաքական վիճակի վրա. Արման Մելիքյան
«Պարույր Հայրիկյանի դեմ կատարված մահափորձը խիստ մտահոգիչ է եւ բարեբախտություն է, որ իր կյանքին հիմա անմիջական վտանգ չի սպառնում: Կատարվածն արդեն իսկ ներազդել է ներքաղաքական վիճակի վրա, սակայն դեռ վաղ է եզրակացություններ անելը. անհրաժեշտ է սպասել հետաքննության արդյունքներին»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց ՀՀ նախագահի թեկնածու Արման Մելիքյանը:
Նրա ասելով` դեռ հունվարի 21-ին է հայտարարել, որ կասեցնում է իր քարոզարշավը նախընտրական ծրագրի քաղաքական, տնտեսական եւ սոցիալական բաղադրյալները հանրությանը ներկայցնելու մասով, սակայն հետեւողականորեն զբաղվելու է ընտրությունների օրինականությունն ու իրավաչափությունը երաշխավորող նախադրյալների ապահովմամբ:
«Այս ուղղությամբ մեր աշխատանքը շարունակվելու է նաեւ այժմ, քանի որ այն անձնավորված բնույթ չունի եւ բխում է բոլորի` հանրության, իշխանությունների եւ թեկնածուների ընդհանուր շահերից»,- ասում է Արման Մելիքյանը:
Թեկնածուն դժվարանում է այս պահին սպառիչ պատասխան տալ, թե Հայրիկյանին կատարվածը ընտրությունները խափանելո՞ւ նպատակ էր հետապնդվում, թե՞ այլ դրդապատճառներ կային:
«Շատ բան կախված կլինի նաեւ պարոն Հայրիկյանի ինքնազգացողությունից ու տրամադրվածությունից»,- ավելացրեց Ա. Մելիքյանը:

Произошедшее повлияло на внутриполитическую ситуацию – Арман Меликян
«Покушение на Паруйра Айрикяна вызывает серьезную обеспокоенность, и то, что его жизни опасность не угрожает, просто счастье. Произошедшее уже повлияло на внутриполитическую ситуацию, однако еще рано делать выводы, необходимо дождаться результатов расследования»,- сказал сегодня в беседе с «Hetq» кандидат в президенты РА Арман Меликян.
По словам Меликяна, он еще 21 января заявил, что приостанавливает свою предвыборную кампанию по части представления общественности политической, экономической и социальной составляющих своей предвыборной программы, но будет последовательно заниматься обеспечением предпосылок, гарантирующих законность и правомочность выборов.
«Наша работа в этом направлении продолжается и сейчас, поскольку не имеет персонифицированного характера и вытекает из интересов и общества, и властей, и кандидатов»,- отметил Арман Меликян.
Он затруднился дать исчерпывающий ответ на вопрос о том, преследовало ли покушение на Айрикяна цель сорвать президентские выборы или существовали другие мотивы.
«Многое будет зависеть также от самочувствия и настроя Айрикяна»,- сказал кандидат в президенты, добавив, что в настоящий момент чувствует себя гражданином, независимо от того, защищена Армения или нет.