Հայաստանի ոստիկանության ՁՊՎ-ում բարեփոխումների անհրաժեշտություն կա
Հայաստանի ոստիկանության ձերբակալվածներին պահելու վայրերը (ՁՊՎ) ազգային օրենսդրության և մարդու իրավունքների միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանեցնելու ջանքերն առաջ են ընթանում, սակայն ազգային օրենսդրական դաշտի և պրակտիկայի հետագա բարելավման անհրաժեշտություն կա` ըստ ԵԱՀԿ աջակցությամբ այսօր հրապարակված զեկույցի:
Զեկույցը ներկայացնում է ոստիկանական ՁՊՎ-ներում 2010 թ. հասարարական մոնիտորինգի արդյունքները` իրականացված ՀՀ ոստիկանության պետի 2006 թ. հրամանով ստեղծված դիտորդական խմբի կողմից: Զեկույցը գնահատում է պահման և սանիտարական պայմանները, բժշկական ծառայությունները և արտաքին աշխարհի հետ հաղորդակցվելու իրավունքի իրականացման հնարավորությունը:
«Պետական ​​ համակարգի հասարակական մոնիտորինգը երաշխավորում է ավելի բարձր թափանցիկություն և հաշվետվողականություն: Մենք ողջունում ենք ոստիկանության և քաղաքացիական հասարակության շարունակական համագործակցությունը դիտորդական խմբի գործունեության միջոցով և հավատացած ենք, որ զեկույցում ամփոփված առաջարկությունները կծառայեն որպես տեղեկատվության աղբյուր և կոգևորեն կառավարությանը` համակարգը բարելավելու ջանքերում»,- ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի մարդու իրավունքների պատասխանատու Վլադիմիր Չունտուլովը:
Տասը հասարակական կազմակերպություն ներկայացնող խումբը ուրվագծեց խնդիրները և նշեց որոշ բարելավումներ, ինչպես, օրինակ` ոստիկանության որոշ ՁՊՎ-ների վերանորոգման և ջեռուցման աշխատանքներում: Այն նաև առաջարկեց անդրադառնալ այնպիսի խնդիրների, ինչպիսիք են կադրերի պակասը, ինչը կարող է հանգեցնել ձերբակալված անձանց իրավունքների խախտման:
Տեղերում բուժաշխատողների բացակայությունը, անբավարար սնունդը և վիճակը` խոնավության, օդափոխության և լուսավորության առումով, նույնպես ներկայացված խնդիրների շարքում էին:
Բացի դրանից` խումբը խորհուրդ է տալիս ներկայիս 33 ՁՊՎ-ի փոխարեն կառուցել 13 նորակառույց ՁՊՎ` միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան:
Զեկույցի եզրակացությունները քննարկեցին ներկայացուցիչներ ՀՀ ոստիկանությունից, Ազգային ժողովից, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններից և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից` նշանակված որպես Ազգային կանխարգելիչ մեխանիզմ ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրության (OPCAT) շրջանակներում:
Զեկույցը պատրաստվել և հրատարակվել է Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան և Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության նախաձեռնության աջակցությամբ:
Ars
Ես հենց կարդացի որ ոստիկանությունը իր աշխատանքների իրականացման ինչ-որ մասով միանգամից հասկաց որ էլի զազրախոսությունա, լսեք վկային ծեծելով եք սպանում ասում եք, որ իրան պատուհանիցա քցել ու չեք կարողանում դա ապացուցել էլ ինչ լոլո եք կարդում բա դուք փոխվող եք այյյյ................................................. լավ տղեքին եք սպանում, տուն եք քանդում այ..................................................................

Efforts to bring Armenian police detention centres in line with national legislation and international human rights standards are progressing, but further improvement of national legislative framework and practice is needed, says an OSCE-supported report released today.
The report presents the results of public monitoring throughout 2010 of police detention centres by the Public Observers Group established by a decree of the Head of Armenian Police in 2006. The report assesses living and sanitary conditions in detention centres, medical services and the possibilities to exercise the right to maintain contacts with the outside world.
"Public monitoring of a state-based system guarantees transparency and increased accountability," said Vladimir Tchountoulov, Human Rights Officer at the OSCE Office in Yerevan. "We welcome the ongoing co-operation between the police and the civil society through the Public Observers Group and believe that the recommendations of the report will serve as a source of information and inspiration for the government in its efforts to improve the system."
The group representing ten non-governmental organizations outlined problems and noted some improvements, such as some repairs and heating of some police detention centres. It also offered recommendations on addressing such problems as understaffing, which can potentially lead to violation of detainees' rights.
The absence of medical staff, insufficient food rations and poor condition of the premises in terms of humidity, ventilation and lighting were also among issues addressed.
In addition, the group recommends that instead of current 33 centres, 13 newly-built police detention centres corresponding to international standards are created.
Representatives from the Armenian police, National Assembly, civil society organizations and the Office of the Ombudsman designated as National Preventive Mechanism under the Optional Protocol to the UN Convention against Torture (OPCAT) discussed the conclusions of this report.
The report was prepared and published with the support of the Open Society Foundations - Armenia and Partnership for Open Society Initiative.