Ալեքսանդր Իսկանդարյան. «Հայրիկյանին ուղղված կրակոցը ընտրության արդյունքը փոխելու նպատակ չուներ»
Նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանին տեղի ունեցած միջադեպը չի փոխի նախագահի ընտրությունների ընթացքը: Այսօր՝ Մոսկվա-Երևան տեսակամուրջի ընթացքում, այսպիսի կարծիք հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Հնարավոր է, որ Հայրիկյանի հանդեպ վերաբերմունքը փոխվի, քանի որ նրա հանդեպ ուշադրությունը ավելի է մեծացել։ Կարծում եմ, որ դա կարող է անդրադառնալ այն քվեների քանակի վրա, որոնք տրվում են թեկնածուներին, սակայն արդյունքը դրանից չի փոխվի»,- ասաց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
Նրա կարծիքով' Հայրիկյանը նախընտրական մրցապայքարի գլխավոր ուժերից մեկը չէր, նույնիսկ գտվում է երկրորդ և երրորդ տեղում, հետևաբար մահափորձ կազմակերպելը ոչ ոքի ձեռնտու չէր կարող լինել:
«Դա թեկնածու Հայրիկյանին ուղղված կրակոց չէր, և այդ կրակոցը ընտրության արդյունքը փոխելու նպատակ չուներ։ Դա կրակոց էր վարկանիշի, ազգային խորհրդանիշի ուղղությամբ. Հայրիկյանն անկախության խորհրդանիշ է»,- ասաց Իսկանդարյանը։
Իսկ Մոսկվայում գտնվող փորձագետներ Իգոր Բորիսովը, Անդրեյ Արեշևը և Ալեքսանդր Սկակովը նշեցին, որ մահափորձը առավել ևս ձեռնտու չէր մեծ տերություններին:

Caucasus Institute Director: Hayrikian Shooting Will Not Alter Election Process
Caucasus Institute Director Alexander Iskandaryan said the shooting of Paruyr Hayrikian would not alter the course of the upcoming presidential election in Armenia.
Iskandaryan told reporters in Moscow that the incident might change public opinion regarding Hayrikian’s candidacy and get him more votes. Nevertheless, it won’t change the final outcome of the election, Iskandaryan said.
The analyst said that at best Hayrikian was a second or third place favourite and that no one would benefit from assassinating him.
Iskandaryan argued that the shooting wasn’t aimed at Hayrikian the candidate but at Hayrkian the national symbol of independence.
The other speakers, Igor Borisov, Andrei Areshev and Alexander Skakov, agreed that the attempted assassination of Hayrikian was in no way beneficial to the big powers.