Ալեքսանդր Իսկանդարյան. «Հայրիկյանին ուղղված կրակոցը ընտրության արդյունքը փոխելու նպատակ չուներ»
Նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանին տեղի ունեցած միջադեպը չի փոխի նախագահի ընտրությունների ընթացքը: Այսօր՝ Մոսկվա-Երևան տեսակամուրջի ընթացքում, այսպիսի կարծիք հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Հնարավոր է, որ Հայրիկյանի հանդեպ վերաբերմունքը փոխվի, քանի որ նրա հանդեպ ուշադրությունը ավելի է մեծացել։ Կարծում եմ, որ դա կարող է անդրադառնալ այն քվեների քանակի վրա, որոնք տրվում են թեկնածուներին, սակայն արդյունքը դրանից չի փոխվի»,- ասաց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
Նրա կարծիքով' Հայրիկյանը նախընտրական մրցապայքարի գլխավոր ուժերից մեկը չէր, նույնիսկ գտվում է երկրորդ և երրորդ տեղում, հետևաբար մահափորձ կազմակերպելը ոչ ոքի ձեռնտու չէր կարող լինել:
«Դա թեկնածու Հայրիկյանին ուղղված կրակոց չէր, և այդ կրակոցը ընտրության արդյունքը փոխելու նպատակ չուներ։ Դա կրակոց էր վարկանիշի, ազգային խորհրդանիշի ուղղությամբ. Հայրիկյանն անկախության խորհրդանիշ է»,- ասաց Իսկանդարյանը։
Իսկ Մոսկվայում գտնվող փորձագետներ Իգոր Բորիսովը, Անդրեյ Արեշևը և Ալեքսանդր Սկակովը նշեցին, որ մահափորձը առավել ևս ձեռնտու չէր մեծ տերություններին:

Александр Искандарян: "Выстрел в Айрикяна не имел целью изменить результаты выборов"
Инцидент с кандидатом в президенты РА Паруйром Айрикяном не изменит ход президентских выборов. Такое мнение в ходе сегодняшнего телемоста Москва-Ереван высказал директор Института Кавказа Александр Искандарян.
"Возможно, отношение к Айрикяну изменится, поскольку внимание к нему повысилось. Думаю, это может повлиять на количество тех голосов, которые отдаются за кандидатов, но результат от этого не изменится",- отметил Искандарян.
По его мнению, Айрикян не является одной из главных сил в предвыборной борьбе, он находится на втором-третьем местах, следовательно организация покушения на него никому не могла быть выгодна.
"Этот выстрел не был направлен против Айрикяна, и этот выстрел не имел целью изменить результаты выборов. Это был выстрел в национальный символ. Айрикян – символ независимости",- сказал Александр Искандарян.
А находившиеся в Москве эксперты Игорь Борисов , Андрей Арешев и Александр Скаков отметили, что покушение тем более не было выгодно большим державам.