Վահրամ Մարտիրոսյան. Հայրիկյանի վերջին որոշումը մեծ հարված հասցրեց ընտրության ընթացքին
Նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձից հետո վարկանիշի առումով Հայաստանը գրեթե ոչինչ չի կորցրել, քանի որ Հայրիկյանը ֆավորիտների ցանկում չէր: Այսօրվա մամուլի ասուլիսում այսպիսի կարծիք հայտնեց գրող Վահրամ Մարտիրոսյանը:
Միաժամանակ նա ասաց, որ Հայրիկյանի վերջին որոշումը՝ չդիմել Սահմանադրական դատարան, մեծ հարված հասցրեց ընտրության ընթացքին:
Գրողի կարծիքով՝ նախագահի երեք թեկնածուները՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, Հրանտ Բագրատյանն ու Պարույր Հայրիկյանը, ժամանակ չէին ունեցել ընտրություններին լավ պատրաստվելու համար: Ընտրությունների հետաձգման դեպքում այս երեք թեկնածուները կկարողանային շարունակել քարոզարշավը ևս երկու շաբաթ, հանրությանը ներկայացնել իրենց ծրագրերը: Այս երկու շաբաթը հնարավորություն կտար երեք թեկնածուներին շտկելու անհավասարությունը:
Վահրամ Մարտիրոսյանը հիշեցրեց, որ Հայրիկյանի խոսքով՝ իր վարկանիշն ամեն օր բարձրանում էր կես տոկոսով, այսինքն՝ թեկնածուին անհրաժեշտ էր առնվազն 30 օր՝ ապահովելու իր 15% քվեն: Վահրամ Մարտիրոսյանի կարծիքով այս ամենից սուր գործարքի հոտ էր գալիս:
«Որ ներկայիս նախագահը 500.000 ձայն կհավաքեր, առանց զեղծարարության, առանց ընտրակաշառքի, ակնհայտ է: Պարույր Հայրիկյանին սպանելու նպատակ չի եղել, նպատակը հենց այն էր, ինչ տեղի ունեցավ: Մեր երկրի խնդիրն այն է, որ մենք 3 միլիոն թագավոր ենք և 3 միլիոն կուսակցական, որոնց մեջ կան իհարկե արժանավորները, սակայն երբ ներկապնակը այդքան գունավոր է, ձուկ բռնելն ավելի է հեշտանում»,- ասաց մամուլի ասուլիսի մյուս բանախոսը՝ Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Արմեն Մազմանյանը:

Ваграм Мартиросян: "Последнее решение Айрикяна нанесло большой удар по ходу выборов"
После покушения на кандидата в президенты РА Паруйра Айрикяна Армения почти ничего не потеряла в плане имиджа, поскольку Айрикян не входил в число фаворитов. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил писатель Ваграм Мартиросян.
В то же время он отметил, что последнее решение Айрикяна не обращаться в Конституционный суд с просьбой о переносе даты президентских выборов нанесло большой удар по ходу выборов.
По мнению писателя, у трех кандидатов в президенты – Раффи Ованнисяна, Гранта Багратяна и Паруйра Айрикяна – не было времени на то, чтобы как следует подготовиться к выборам. В случае переноса дня голосования эти три кандидата смогли бы продолжить предвыборную агитацию еще две недели, в течение которых представили бы общественности свои программы. Этот срок дал бы им возможность устранить неравенство.
Ваграм Мартиросян напомнил слова Айрикяна о том, что его рейтинг каждый день повышается на полпроцента, то есть кандидату необходимо было как минимум 30 дней на то, чтобы обеспечить себе 15% голосов. Все это, по мнению Мартиросяна, попахивает сделкой.
А вот мнение другого участника пресс-конференции, ректора Ереванского государственнного института театра и кино Армена Мазманяна: "То, что нынешний президент без фальсификаций, без избирательных взяток наберет 500.000 голосов, очевидно. Цели убить Паруйра Айрикяна не было. Цель состояла лишь в том, что произошло. Проблема нашей страны в том, что у нас 3 миллиона царей и 3 миллиона партийных, среди которых, разумеется, есть достойные, но когда палитра до такой степени разнообразна, поймать рыбу намного легче".