Գեղարքունիքում ցուցակագրում են ընտրությանը հաստատապես գնացողներին
Գեղարքունիքի մարզում, մասնավորապես Մարտունի քաղաքում և հարակից գյուղերում պետական մարմիններում աշխատողները այս օրերին ցուցակագրում են ոչ թե իշխանության թեկնածուին ձայն տվողներին, ինչպես անում էին նախկինում, այլ՝ ընտրության պոտենցիալ մասնակիցներին:
Աշխատողներից պահանջում են ներկայացնել իրենց այն հարազատների, ծանոթների անունները և անձնագրային տվյալները՝ տեղամասերով, ովքեր հաստատ մասնակցելու են ընտրություններին:
Մարտունեցի մի բնակչուհի «Հետքին» դժգոհեց, որ պետական մարմնում է աշխատում, և իրեն ևս հանձնարարված է ընտրությանը մասնակցողների տվյալներ ներկայացնել:
Նշենք, որ այդ գործին «լծված են» քաղաքապետարանի, գյուղապետարանի հիվանդանոցների, պոլիկլինիկաների, քոլեջների և մարզային տարբեր տեսչությունների աշխատակիցները, որոնք «պարտավոր են» իրենց ընտանիքներով մասնակցել ընտրություններին:
Մեր տեղեկություններով՝ կիրակի օրը Մարտունի քաղաքի մշակույթի պալատի դահլիճում ընտրողների հետ հանդիպման է գնացել ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը: Նրա ելույթը լսելու համար նախատեսվածից քիչ մարդ է ներկա եղել: Ա. Բաղդասարյանը կոչ է արել ակտիվ մասնակցել ընտրություններին և ընտրել Սերժ Սարգսյանին:
Մարտունու քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավար Խաչիկ Խլղաթյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ առաջին անգամ է լսում ընտրողներին ցուցակագրելու մասին, և տարածված լուրն իրականությանը չի համապատասխանում:
«Ո՞նց կարող է նման բան լինել: Դա մարդու սահմանադրական իրավունքն է. ո՞վ կարող է պարտադրել, որ պիտի գնաս ընտրության: Այդպիսի բան ընդհանրապես հնարավո՞ր է աշխարհում: Ասողը երևի խելագար է եղել, որ նման բաներ է հայտարարել»,- ավելացրեց Խաչիկ Խլղաթյանը:

В Гегаркунике составляют списки избирателей, которые точно пойдут на выборы
В эти дни в Гегаркуникской области, в частности в городе Мартуни и соседних с ним селах, сотрудники государственных органов составляют списки потенциальных участников выборов, а не тех, кто проголосует за кандидата власти, как это делалось раньше.
От сотрудников требуют представить паспортные данные их родных и знакомых, которые точно пойдут на выборы.
Одна из жительниц Мартуни, работающая в государственной структуре, рассказала "Hetq", что ей также поручили представить данные участников выборов.
Отметим, что к этому делу подключены работники мэрии, сельских больниц, поликлиник, колледжей и различных областных инспекций, которые "обязаны вместе со своими семьями пойти на выборы".
По нашим сведениям, в воскресенье во Дворце культуры города Мартуни состоялась встреча избирателей с председателем партии "Оринац еркир" Артуром Багдасаряном. Послушать его выступление народу пришло меньше предусмотренного. А.Багдассарян призвал принять активное участие в выборах и проголосовать за Сержа Саргсяна.
В беседе с "Hetq" руководитель администрации мэрии Мартуни Хачик Хлгатян сказал, что впервые слышит о составлении списков избирателей. По его словам, распространяемые слухи не соответствуют действительности.
"Как можно говорить такие вещи. Это конституционное право человека, кто может заставить его пойти на выборы. Те, кто говорят подобные вещи, наверное, сумасшедшие",- добавил Хлгатян.