Վրաստանի հայկական դպրոցներում նախատեսվում է ներդնել ուսուցման բազմալեզու մոդել
Վրաստանի հայկական դպրոցներում նախատեսվում է ներդնել ուսուցման բազմալեզու մոդելը, որը փորձնական փուլ է անցնում շուրջ 40 դպրոցում: Այս մասին ասել է Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Ալուդա Գոգլիչիձեն այսօր՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում փոխնախարար Մանուկ Մկրտչյանի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ:
Կողմերն անդրադարձել են Վրաստանում հայկական դպրոցների գործունեությանն առնչվող մի շարք խնդիրների, այդ թվում Հայաստանում կազմակերպվող համահայկական դպրոցական օլիմպիադաներին վրացահայ երեխաների մասնակցության հնարավորությանը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2011 թ. առաջին օլիմպիադան տեղի է ունեցել Երևանում՝ Ալուդա Գոգլիչիձեն առաջարկել է երկրորդն անցկացնել Վրաստանում:
Կողմերը քննարկել են հայ-վրացական համատեղ կրթական ծրագրերը, մասնավորապես անդրադարձ է եղել «ֆիզիկա», «մաթեմատիկա», «ինֆորմատիկա» առարկաներից երկրորդ համատեղ օլիմպիադայի կազմակերպմանը:

В армянских школах Грузии предусматривается внедрить модель многоязычного обучения
В армянских школах Грузии предусматривается внедрить модель многоязычного обучения, которая в настоящее время проходит апробацию примерно в 40 общеобразовательных заведениях. Об этом сообщил заместитель министра образования и науки Грузии Алуда Гогличидзе на состоявшейся сегодня рабочей встрече со своим армянским коллегой Мануком Мкртчяном.
Стороны рассмотрели вопросы деятельности армянских школ Грузии, в частности, возможность участия армянских школьников из этой страны в общеармянских школьных олимипиадах.
Учитывая то обстоятельство, что первая олимпиада состоялась в 2011 г. в Ереване, Алуда Гогличидзе предложил вторую провести в Грузии.
Собеседники также обсудили совместные армяно-грузинские образовательные программы, коснувшись, в частности, организации второй совместной олимпиады по физике, математике и информатике.