ՀԿԵ-ում անցկացվել է գնացքների երթևեկության անվտանգությանը նվիրված գիտատեխնիկական խորհուրդը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ում փետրվարի 5-ին կայացած «Երթևեկության անվտանգությունը. շեշտը՝ որակի վրա» գիտատեխնիկական խորհրդի ընթացքում քննարկվեցին երկաթուղու անվտանգության հարցերը: Ինչպես ընդգծեց «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը, գնացքների երթևեկության անվտանգության ապահովումը հանդիսանում է Ընկերության առանցքային խնդիրը:
- Դա ոչ թե մեր գործունեության կարգախոս է, այլ կարևորագույն պահանջը,- հայտարարեց Վիկտոր Ռեբեցը:
Խորհրդի շրջանակներում քննարկվել է երթևեկության անվտանգության ապահովման ոլորտում տիրող իրավիճակը և անվտանգության մակարդակի բարձրացման համար գործարկվող միջոցները, աշխատակիցների որակավորման և ուսուցման, երկաթուղային ենթակառուցվածքի վերանորոգման հարցերը, ինչպես նաև ներկայացվել է ենթակառուցվածքի ախտորոշման նորագույն միջոցների կիրառման մասին տեղեկատվություն:
Տարբեր կառուցվածքային ստորաբաժանումներում անցել են շարժակազմի վերանորոգման նորագույն միջոցների կիրառման, գծի ախտորաշման և զննման, երկաթուղային տրանսպորտում միջադեպերի ժամանակ տարբեր ծառայությունների փոխգործակցության հարցերին նվիրված կլոր սեղաններ:
Խորհրդի աշխատանքներին մասնակցել են «ՀԿԵ» ՓԲԸ տարբեր ծառայությունների, տնօրինությունների և տորաբաժանումների, Հայաստանի Հանրապետության Տրանսպորտի և կապի, Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների, Վրացական երկաթուղու, ՀԿԵ-ին տեխնիկա և սարքավորումներ մատակարարող հայկական և ռուսական մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Գնացքների երթևեկության անվտանգությունը հանդիսանում է երկաթուղու շահագործման, ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների իրականացման հիմնական պայմանը: Երկաթուղում անցկացվող բոլոր կազմակերպչական և տեխնիկական միջոցառումները պետք է պատասխանեն գնացքների անվտանգ և անխափան երթևեկության պայմանին: Երթևեկության անտանգությունն ապահովվում է բոլոր երկաթուղային կառույցների, գծի, շարժակազմի, սարքավորումների, կապի, կենտրոնացման և արգելափակման միջոցների անխափան աշխատանքի միջոցով:
Հայաստանում վերջին տարիների ընթացքում դիտարկվող գնացքների շարժի ակտիվացումը, գնացքների արագությումնների և քաշի բարձրացումը խիստ պահանջներ են ներկայացնում անվտանգության ապահովման միջոցառումների որակին և հուսալիությանը, աշխատակազմի որակյալ գործունեությանը:

На ЮКЖД проведен научно-технический совет по безопасности движения поездов
Вопросы безопасности на железной дороге обсудили на состоявшемся 5 февраля в ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» научно-техническом совете «Безопасность движения – ставка на качество». Как подчеркнул генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Виктор Ребец, обеспечение безопасности движения поездов является ключевой задачей Компании. «Это не лозунг нашей деятельности, а важнейшее требование», - заявил Виктор Ребец.
В рамках работы совета была обсуждена ситуация в сфере обеспечения безопасности движения и предпринимаемые для повышения ее уровня меры, вопросы квалификации и обучения сотрудников, ремонта железнодорожной инфраструктуры, представлена информация о применении новейших средств диагностики инфраструктуры.
В течение дня в различных структурных подразделениях ЮКЖД состоялись круглые столы по вопросам применения новых технологий ремонта подвижного состава, проведения диагностики пути и комиссионных осмотров, взаимодействия служб при происшествиях на железнодорожном транспорте.
В работе совета приняли участие представители различных служб, дирекций и структурных подразделений ЮКЖД, представители Министерства транспорта и связи, МЧС Армении, Грузинской железной дороги, а также отечественных и российских компаний, поставляющих ЮКЖД технику и оборудование.
Безопасность движения поездов является основным условием эксплуатации железной дороги, осуществления пассажирских и грузовых перевозок. Все организационные и технические мероприятия на железнодорожном транспорте должны отвечать требованиям безопасного и бесперебойного движения поездов. Безопасность движения обеспечивается содержанием в постоянной исправности всех железнодорожных сооружений, пути, подвижного состава, оборудования и механизмов, устройств связи, централизации и блокировки.
Прослеживающаяся в последние годы в Армении тенденция повышения интенсивности движения поездов, увеличения их скорости и массы предъявляет жесткие требования к качеству и надежности средств обеспечения безопасности движения, квалифицированной деятельности персонала.