Խոզերը սնվում են պոչանքներով
Փետրվարի 5-ին Ախթալայի բնակիչները «Հետքին» կրկին ահազանգեցին Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի արտադրական պոչանքները Դեբեդ գետ թափվելու մասին: Մեր մեր այցելության պահին Ախթալա գետակի հոսքերը խիտ պոչանքային էին: Գետակի և Դեբեդի հատման տեղանք մտնելիս պոմպակայանի աշխատողը փորձեց խոչընդոտել գետի պոչանքային հոսքերը նկարելու մեր աշխատանքը: «Ինձ ասել են՝ չթողնես անցնի գետի մոտ»,- ասաց նա:
Փաստորեն ԼՀԿ-ի տնօրինության կողմից արտադրական պոչանքները Ախթալա գետակ, այնտեղից էլ Դեբեդ գետ լցնելը պղնձի խտանյութի արտադրական պրոցես է դարձել: Այդ օրը պարզեցինք նաեւ, որ Ախթալայի Բարիտ թաղամասի թիվ 1 շենքի բնակիչները տարիներ շարունակ Ախթալա գետակի աջ և ձախ երկայնքով սփռված իրենց խոզանոցներում պահում են մեծ քանակությամբ խոզեր, որոնք խմում են գետակով հոսող պոչանքները: Խոզատերերը խոզաբները մաքրում են նույնպես գետակի պոչանքաջրերով: Մեր այցելության պահին խոզերը գոմերում փակված էին: Բնակիչները փորձեցին հերքել պոչանքների հետ իրենց խոզերի առնչությունները:
Սակայն ինչպես Բարիտ թաղամասի թիվ 1 շենքի երեխաները, այնպես էլ հենց խոզերը բացահայտեցին իրականությունը: Ախթալեցի Աշոտը պատմեց, որ խոզերը ամբողջ օրը Ախթալա գետակում են և «խվոստ» են խմում: Պոչանքաջրեր խմելու մասին էին խոսում նաև խոզերի «պոչանքագույն» դունչն ու քթածակերը: Խոզաբներից նկատեցինք նաև պոչանքաջրերի հոսքերի հետքերը: «Պոչանքագույն» էին նաև խոզերի խմելու ջրի ամանները:
Ի՞նչ ազդեցություն կարող են ունենալ լեռնահարստացման կոմբինատի արտադրական թունավոր պոչանքները խոզերի վրա: «Մի բան հաստատ կարող եմ ասել, որ պոչանքերով սնվող անասունների, այդ թվում՝ խոզերի մսի մեջ կուտակվում են պոչանքների մեջ գտնվող ծանր մետաղները, իսկ միսը ուտելու դեպքում դրանք փոխանցվում են մարդկանց»,- մեր զրույցում ասաց «Կանաչների միություն» ՀԿ-ի նախագահ Հակոբ Սանասարյանը:
Մեր հարցումներից պարզվեց, որ Ախթալայի Բարիտ թաղամասի խոզատերերը իրենց խոզերի միսը մորթելուց հետո հանձնում են Ալավերդու մսավաճառներին, ինչպես նաև Ախթալայի ենթաշրջանի ճանապարհաեզրերին գտնվող ճաշարաններին ու ռեստորաններին: Ախթալայում մեծ է պոչանքներով սնվող անասունների թիվը: Մորթի ենթարկվող անասունների մսի անվտանգությունը երբևէ լաբորատոր հետազոտությունների չի ենթարկվում: Մեր բոլոր փորձերը պարզաբանումներ ստանալու Ախթալայի ԼՀԿ-ի պոչանքների մասին անարդյունք էին: ԼՀԿ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Օրբելի Թարմինյանը չի պատասխանում հեռախոսազանգերին:
Այդ արտահոսքերը կանխելու համար անգործունեություն է դրսևորում նաև Ախթալայի քաղաքապետարանը: Ախթալայում ստեղծված բնապահպանական աղետալի իրավիճակի մասին «Հետքը» տեղեկացրեց Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանին: Մարզպետը խոստացավ պարզել Ախթալայի ԼՀԿ-ի արտադրական պոչանքների անթույլատրելի հոսքերի պատճառները:

В Ахтале свиньи питаются ядовитыми отходами
5 февраля "Hetq" вновь получил от жителей Ахталы сигнал о том, что производственные хвосты Ахталинского горно-обогатительного комбината сливаются в реку Дебед. В момент нашего посещения вода в речке Ахтала содержала большое количество отходов . Работник расположенной в этом месте насосной станции не позволил нам снять текущие в Дебед хвостовые потоки.
В тот день выяснилось также, что на протяжении многих лет жители дома номер 1 в квартале Барит города Ахталы держат в своих свинарниках, расположенных по обе стороны речки Ахталы, большое количество свиней, которые пьют из речки, зараженной ядовитыми отходами. Сами жители во время нашей встречи пытались отрицать этот факт.
Однако действительность выявили как проживающие в указанном доме дети, так и свиньи. Маленький житель Ахталы по имени Ашот рассказал нам, что свиньи весь день проводят в речке Ахтала и "пьют хвосты". О том, что это именно так, свидетельстовали окрашенные в цвет отходов морды хрюшек. А какое воздействие оказывают на животных ядовитые производственные отходы горно-обогатительного комбината? "Одно могу сказать точно: в мясе животных, в том числе свиней, которые пьют зараженную хвостами воду, накапливаются тяжелые металлы, а в случае потребления в пищу такого мяса они передаются также человеку",- сказал в беседе с нами председатель общественной организации "Союз зеленых" Акоп Санасарян.
В ходе наших расспросов выяснилось, что владельцы свиней сдают мясо мясникам города Алаверди, а также в столовые и рестораны, расположенные вдоль дороги в Ахталинском районе. В Ахтале много животных, которые пьют зараженную хвостами воду, однако их мясо никогда не подвергалась лабораторному исследованию. Все наши попытки полчить разъяснения относительно хвостов Ахталинского горно-обогатительного комбината оказались тщетными – заместитель гендиректора ГОК Орбели Тарминян на наши звонки не отвечал.
Бездействие в вопросе прекращения слива ядовитых отходов в речку Ахтала проявляет и мэрия города. О сложившейся в Ахтале катастрофической экологической ситуации "Hetq" сообщил губернатору Лорийской области Артуру Налбандяну. Последний пообещал выяснить причины недопустимых потоков производственных хвостов Ахталинского ГОК.