Նախախորհրդարան. «Վարչախմբի ապազգային և հանցավոր վարքագիծը վերաճում է հայրենադավության»
Հայ ժողովրդի իշխանությունը յուրացրած կառավարող վարչախմբի ապազգային և հանցավոր վարքագիծը վերաճում է հայրենադավության:
Ազգային շահերի հաշվին անձնական և կլանային շահերի բավարարման նպատակով երկրի գաղութացման, նրա բնական ռեսուրսների ու մարդկային ներուժի գիշատչական քայքայման ու ու սպառման քաղաքականությունն իր տրամաբանական արտացոլումն է գտնում նաև արտաքին քաղաքականության ոլորտում:
Օտար ուժերին Հայրենիքը մաս-մաս հանձնելու միջոցով ներքին լեգիտիմության օրեցօր նվազող բացը լրացնելու քաղաքականությունը հետզհետե արտահայտվում է ավելի ու ավելի վտանգավոր ձևերով: Երկրի ռազմավարական օբյեկտներն ու հիմնական միջոցները օտար կապիտալին հանձնելու և Հայաստանը հանքահումքային կցորդի վերածելու, օտարալեզու դպրոցներ հիմնելու, հայ-թուրքական արձանագրություններ ստորագրելու, Արցախի հարցում պարտվողական դիրքորոշում որդեգրելու քայլերին հաջորդեց Սյունիքի արոտավայրերը իրանցիներին վարձակալության հանձնելու գործարքը: Ներկայացված շղթայի մեջ սրան հաջորդող տրամաբանական քայլը պետության ինքնիշխանության կամավոր զիջումն է:
Այս գործարքի վերաբերյալ ամեն մի ողջամիտ հայ մարդու առաջնային մտահոգության առարկան Հայրենիքից վերջնականապես զրկվելու վտանգն է: Հողերի էրոզիայի և անապատացման, անասնաճարակների և մարդու առողջությանը սպառնացող վտանգների, տեղի հայ բնակչության ապրուստի միջոցների նվազեցման հեռանկարը կամ դիտարկվող գործարքի ակնհայտ ապօրինի առումները նույնպես մտահոգիչ են, սակայն տվյալ պարագայում երկրորդական են դառնում:
Ազգուրաց վարչախումբն ու նրա պարագլուխը չարաչար սխալվում են, եթե կարծում են, որ ամբողջովին բթացրել են մեր ժողովրդի ինքնապաշտպանական բնազդը և նրան զրկել են Հայրենիքին սպառնացող վտանգը զգալու ունակությունից: Պատմությունը ցույց է տվել, որ նման պարագաներում հայությունը համախմբվում է և հակահարված է տալիս:
Նախախորհրդարանը վարչախմբից պահանջում է դադարեցնել հայրենադավության այս գործարքը, իսկ ժողովրդին կոչ է անում զգոն և հետևողական լինել Հայրենիքը օտարին հանձնելու գործընթացը խափանելու գործում:

Предпарламент: "Антинациональное и преступное поведение режима перерастает в предательство Родины"
Антинациональное и преступное поведение правящего режима, присвоившего власть армянского народа, перерастает в предательство Родины.
Колонизация страны с целью удовлетворения личных и клановых интересов за счет национальных интересов, политика по хищническому истощению ее природны ресурсов и человеческого потенциала находит свое логическое отражение и в сфере внешней политики.
Политика пополнения убывающей с каждым днем внутренней легитимности посредством передачи по частям Родины иностранным силам постепенно приобретает все более и более опасные формы. За шагами по сдаче стратегических объектов и основных средств страны иностранному капиталу и превращению Армении в сырьевой придаток, основанию иноязычных школ, подписанию армяно-турецких протоколов, переходу на капитулянтскую позицию в вопросе Арцаха последовала сделка по сдаче в аренду иранцам пастбищ Сюника. В представленной цепочке последующим логическим шагом станет добровольный отказ от суверенитета государства.
В связи с этой сделкой предметом тревоги каждого здравомыслящего армянина является угроза окончательно лишиться Родины. Тревогу вызывают также эрозия и опустынивание земель, эпидемии среди животных и угрожающие здоровью человека опасности, перспектива сокращения средств существования местного населения, явно незаконный характер заключенной сделки, которые в данном случае становятся второстепенными.
Отрекшийся от народа режим и его главарь глубоко ошибаются, если думают, что полностью притупили инстинкт самозащиты народа и лишили его способности чувствовать угрожающую Родине опасность. История показывает, что в подобных ситуациях армянство объединяется и наносит ответный удар.
Предпарламент требует от режима расторгнуть эту сделку, являющуюся предательством Родины, а народ призывает быть бдительным и последовательным в деле срыва процесса по передаче Родины иностранным силам.