Արմեն Բադալյան. «Հավանաբար քիլերին ֆայլա բազարից էին գտել»
Զարմանալին այն է, որ Պարույր Հայրիկյանի դեմ կատարվածը որակվեց որպես մահափորձ. դա հանցագործություն էր: «Դրանով փորձ արվեց, որ այս քարոզարշավը խաղաղ ֆոն չստանա, առանց այն էլ ընտրությունները մրցապայքարի տեսք էլ չունեին»,- այսօրվա մամուլի ասուլիսին նման միտք հայտնեց քաղաքական և ընտրական տեխնոլոգիաների փորձագետ Արմեն Բադալյանը:
«Ոչ ոք մարդասպանի կողքը չի եղել, որ ասի` ուզում էր սպաներ, թե վիրավորեր: Սկսեցին շահարկել «պետականության դեմ ուղղված մահափորձ» արտահայտությունը: Պետականության խորհրդանիշը դրոշն է, օրհներգը, զինանշանը, բայց մարդը չէ, իսկ Հայիկյանը անկախության խորհրդանիշը չէ»,- նշեց Արմեն Բադալյանը:
Փորձագետը նաև խոսեց այն մասին, որ միանգամից շրջանառության մեջ դրվեց ռուսական իմպերիալիզմի հատուկ ծառայությունների մասին վարկածը:
«Այնպես է ստացվում, որ Հայրիկյանի դեպքում, փաստորեն, ռուսական իմպերալիզմի հատուկ ծառայությունները հավանաբար քիլերին ֆայլա բազարից էին գտել, որ 25 սմ-ից վրիպեց»,- ասաց Արմեն Բադալյանը:
Այն հարցին, թե որքանով բարձրացավ Հայրիկյանի վարկանիշը միջադեպից հետո, փորձագետը պատասխանեց, որ, միևնույնն է, ազնիվ քվեակություն չի լինելու, և մասնակցության թիվը նկարվելու է Բաղրամյան 26-ում:
«Մենք ստանում ենք տեղեկություններ, որ շրջաններում մարդկանց տներ են մտնում եւ գումար առաջարկում, որ գնացեք ընտրության, ում ուզում եք ընտրեք, միայն թե գնացեք»,- ասաց Արմեն Բադալյանը:
Անդրադառնալով մյուս թեկնածուներին` Արմեն Բադալյանն ասաց, որ PR տեխնոլոգիաները պետք է բխեն հասարակության արժեհամակարգից: Երբ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը գնում է մազերը վարսավիրանոցում կտրելու կամ ձեռքով բարևում է քաղաքացիներին, դա լուրջ չի ընկալվում, քանի որ մենք ունենք ասիական մտածելակերպ: Նրա կարծիքով, սխալ է նաև  Հրանտ Բագրատյանի` գյուղ առ գյուղ ընկած Հարվարդի համալսարանի տնտեսագիտություն բացատրելը: Իսկ Հայրիկյանն էլ, ըստ նրա, գերագնահատում է իրեն: Փորձագետը սխալ է համարում նաև Ադրեաս Ղուկասյանի հացադուլը, քանի որ վստահ է, որ այն արդյունք չի ունենալու:
Արմեն Բադալյան. «Հավանաբար քիլերին ֆայլա բազարից էին գտել» ՔԻԼԵՐ ?? Սա ի՞նչ է: Այսինքն - մարդասպան????

Армен Бадалян: "Киллера, наверное, нашли на файлабазаре"
Удивляет то, что инцидент с Паруйром Айрикяном был квалифицирован как покушение, между тем это было преступление. Такое мнение высказал на сегодняшней пресс-конференции эксперт по политическим и избирательным технологиям Армен Бадалян. "Тем самым, - отметил он, -  была предпринята попытка нарушить мирный фон этой предвыборной кампании, которая и без того не носит конкурентный характер".
По словам Бадаляна, рядом с убийцей не было никого, кто мог бы сказать, хотел он убить или просто ранить. "Начали спекулировать выражением "покушение на государственность". Государственными символами являются флаг, гимн, герб, но не человек. А Айрикян – не символ независимости",- подчеркнул Армен Бадалян.
Он коснулся и того, что сразу же в обращение была введена версия спецслужб российского империализма.
"Получается, что в случаем с Айрикяном спецслужбы российского империализма, по всей видимости, нашли киллера на файла-базаре, если тот промахнулся с 25-ти сантиметров",- отметил эксперт.
На вопрос, насколько вырос рейтинг Айрикяна после этого инцидента, Бадалян ответил: "Все равно честного голосования не будет, процент явки "нарисуют" на Баграмяна, 26".
Эксперт также отметил: "Мы получаем сведения о том, что в районах ходят по домам и предлагают деньги – мол, идите на выборы, голосуйте за кого хотите, только идите".
Касаясь других кандидатов, Армен Бадалян сказал, что PR-технологии должны вытекать из ценностной системы общества. То, что Раффи Ованнисян едет в районную парикмахерскую постричь волосы или здоровается за руку с гражданами, это не воспринимается серьезно, поскольку мышление у нас азиатское. Неправильно поступает и Грант Багратяне, который в селах объясняет экономику Гарвардского университета. А Айрикян переоценивает себя. Ошибочным Армен Бадалян назвал и решение Андреаса Гукасяна провести голодовку, поскольку уверен, что это не даст результата.