Է. Շարմազանով. «Առաջին նախագահը լինելու է միայն «բրենդ»»
«Քաղաքական դաշտը կարիք ունի բնական զարգացումների, այլ ոչ թե արհեստական զարգացումների: ՀԱԿ-ը շարժումից վերածվում է կուսակցության, թե դա ինչ կտա ժողովրդավարությանը եւ քաղաքական դաշտին, կարծում եմ` ժամանակը ցույց կտա: Փաստն այն է, որ այսօր ՀԱԿ-ը չունի այն ազդեցությունը, ինչն ունեցել է տարիներ շարունակ, եւ դրա մասին խոսում է նաեւ առաջին նախագահը»,-ԱԺ-ում հավատարմագրված լրագրողների հետ զրույցում` ՀԱԿ-ը դաշինքից կուսակցության վերածվելու Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությանն անդրադարձավ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նշենք, որ ՀԱԿ առաջնորդ, Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հարցազրույց է տվել «Չորրորդ ինքնիշխանություն» թերթին` նշելով, որ ժամանակն է ՀԱԿ-ը դաշինքից վերածելու մեկ միասնական կուսակցության:
«Ես մի բան հասկացա. թե' ՀԱԿ շարժման, թե’ ՀԱԿ կուսակցության «բրենդը» պետք է լինի Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, եւ այդ իմաստով չեմ կարծում, որ շարժումը կուսակցության վերածելը իրենց շատ բան կտա»,-ասաց Է. Շարմազանովը:
Ըստ ԱԺ փոխնախագահի` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը լինելու է միայն «բրենդ», այլ ոչ գործող անձ, իսկ իրական գործող անձինք կլինեն նրա ժառանգորդները, ովքեր 1-2-ն են մնացել:
«Ամեն դեպքում առաջին նախագահն ամեն ինչ անում է, որ իր ժառանգորդներին, կամ ժառանգորդին, կամ ապագա ժառանգորդին, կամ էլ իր կրտսեր գործընկերներին ինչ- որ քաղաքական որոշակի ժառանգություն թողնել ապագա խորհրդարանական ընտրությունների համար, բայց չեմ կարծում, որ առաջին նախագահը ակտիվ քաղաքական պայքարի մեջ կմնա, մանավանդ, որ այլեւս 68 տարեկան է, եւ ինքն է դա ասել»,-ավելացրեց Է. Շարմազանովը:

Э.Шармазанов: "Первый президент будет только брендом"
"Политическое поле нуждается в естественных, а не искусственных процессах. Армянский национальный конгресс преобразуется из движения в партию. Что это даст демократии и политическому полю, думаю, покажет время. Факто то, что сегодня АНК не имеет того влияния, которое имел в течение нескольких лет. И об этом говорит также первый президент",- сказал сегодня на встрече с аккредитованными в Национальном Собрании журналистами вице-спикер НС Эдуард Шармазанов, касаясь заявления Левона Тер-Петросяна о преобразовании АНК из блока в партию.
Отметим, что лидер АНК, первый президент Армении Левон Тер-Петросян дал интервью газете "Чоррорд инкнишханутюн", в котором отметил, что пора уже, чтобы АНК превратился из блока в единую партию.
"Я понял одно: брендом как движения АНК, так и партии АНК должен быть Левон Тер-Петросян, и в этом смысле я не думаю, что переход движения в партию многое им даст",- заявил Шармазанов.
По словам вице-спикера, Тер-Петросян будет всего лишь брендом, но не действующим лицом. Реальными действующими лицами станут его преемники, которых осталось 1-2 человека.
"В любом случае первый президент делает все, чтобы оставить своим преемникам или преемнику, или будущему преемнику, или младшим коллегам определенное политическое наследие для будущих парламентских выборов. Но я не думаю, что первый президент останется в активной политике, тем более, что ему уже 68 лет, и он сам об этом сказал",- добавил Эдуард Шармазанов.