Սարահարթը մարող բնակավայր է (վիդեո)
Լոռու մարզի Սարահարթ գյուղում դեռեւս 1988 թ. աղետալի երկրաշարժի հետեւանքները չեն վերացվել. հարեւան գոգարանցիների նման սարահարթցիներն էլ զրկված են մշակույթի տնից ու մանկապարտեզից: Մանկապարտեզը, ուր 43 երեխա է հաճախում, տեղավորված է դպրոցի շենքում:
Սարահարթի համայնքապետ Վասիլ Փիլոյանը հայտնեց, որ վերջին 4 տարիներին «Գլենդել Հիլզ» շինարարական կազմակերպությունը աղետի գոտու պետական ծրագրով Սարահարթում կառուցել է 83 անհատական բնակարան, որոնցից 11-ը եղել է 1 սենյականոց:
«Լրիվ բնակեցված են»,- ասաց համայնքապետը:
| Վասիլ Փիլոյանը |
«Երեք տարի է՝ բնակարանս սարքում են, բայց դեռ կիսատ է: Մերը 3 սենյակ պետք է սարքեին, բայց էս մեկն են սարքել: Պտի կիսեն սենյակը: Քանի անգամ Երեւան նախարարություն եմ գնացել»,- հայտնեց սարահարթցի Սանասար Սուքիասյանը: Վերջինս իր 6 անձից կազմված ընտանիքով արդեն 25 տարի ապրում է տնակում: «Անձրեւները տունս կթափեն, պանելները փթել են արդեն»,- դժգոհեց երկրաշարժից տուժած գյուղացին:
«Սարահարթում աղետի գոտու վերականգնման պետական ծրագրով արդեն շահագործվել է 39 անհատական տուն (8-ը եղել է անավարտ), եւս 18 անհատական բնակարան կառուցման ընթացքում է»,- «Հետք»-ին հայտնեցին «Գլենդել Հիլզ»-ի հանրության հետ կապերի եւ տեղեկատվության վարչությունից:
Համայնքապետ Վասիլ Փիլոյանը նաեւ հայտնեց, որ համայնքի 2009-2012 թթ. քառամյա զարգացման ծրագրով լուծվել են գյուղի գազիֆիկացման, փողոցների լուսավորության եւ աղբահանության խնդիրները: Այդուհանդերձ, 1530 բնակիչ ունեցող Սարահարթը մարող բնակավայր է:
Համայնքապետ Վասիլ Փիլոյանը, անդրադառնալով Սարահարթի 2013-2016 թթ. զարգացման քառամյա ծրագրում ներառված աշխատանքներին, հայտնեց. «Մենք որոշել ենք Փամբակ գետից պոմպերով ոռոգման ջուր բարձրացնել գյուղ, նաեւ մանկապարտեզ ենք կառուցելու, բայց մեկ է սարահարթցիները Ռուսաստանում գործ են ճարում ու ընտանիքներով գնում են»:
Սարահարթի գյուղամիջում թղթախաղով տարված տղամարդկանց հարցրի գյուղի զարգացման մասին:
«Ինչի՞ չի զարգացել, շնորհիվ Պուտինի կերթանք Ռուսաստանից մի երկու կոպեկ կբերենք, ստեղանց նալոգները կփակենք, փողի փոխանակման կետերին փող կուտանք, հարկ ու տուրքը կփակենք, կթողնենք կերթանք»,- ասաց Հենրիկ Բարեկյանը:
Սարահարթցիներն ասացին, որ տարվա 7 ամիսը «կարտ» կխաղան, 5 ամիսն էլ ռսի դուռը կմաքրեն, որ մի երկու կոպեկ բերեն, ապրեն:
«Մեզի պետք է խաղաղություն, մեզի պետք է աշխատանք: Ուրիշ բան մեզի պետք չէ, 400 տղամարդ գյուղից դուրս կուգան, որ աշխատեն, 400 կնիկ էլ տունը կնստե»,- ասաց Հ. Բարեկյանը:
«Ի՞նչքան պետք է սարահարթցիները Ռուսաստանով ապրեն»,- կրկին դիմում եմ նրանց:
«Սաղ երկիրն ա Ռուսաստանով ապրում, մեր գյուղի ապրելակերպը սաղ խոպանի վրա է»,- բացատրեց համայնքապետ Վասիլ Փիլոյանը: Վերջինս հայտնեց, որ գյուղի 500 հա վարելահողերից հազիվ 100 հա-ն է մշակվում: Գյուղացիներն էլ բացատրում են, թե հող մշակելն այնքան թանկ է, որ «լավ է գնաս փողոց ավլես, փող առնես, քան թե հողը մշակես»:
Սարահարթցիները արդյունավետ չեն համարում նաեւ անասնապահությամբ զբաղվելը: «Անասուն կպահենք ձրի կուտանք բազարի դալալներին: Հիմա էլ խոտի տուկը 2 հազար դրամով կառնինք»,- հայտնեց Անուշավան Գեւորգյանը:
Սանասար Սուքիասյանի կարծիքով, երկրին լավ պրեզիդենտ է պետք, որ կարողանա ժողովրդին յոլա տանել: Սոցիալական խնդիրների շուրջ ծավալված սարահարթցիների զրույցն աստիճանաբար թեժանում էր: Նրանց ընդհատելով հարցրի, թե ինչ են պահանջելու գյուղ եկող նախագահի թեկնածուներից:
«Այ մարդ, նախագահն արդեն ընտրված է, էդ սաղն էլ գիտեն: Ընտրությո՞ւնը որն է: Ձեւական է ընտրությունը, հա թող դատեն ինձի, արդեն ընտրությունը եղել, պրծել է: Պրեզիդենտը գա ինչ պետք է ընե, ընտրությունը եղած է: Էղած է արդեն, Բարիս ջան, դու քնած ես եղե»,- ասաց Սուրիկ Հովսեփյանը:
«Էսքան էղավ ի՞նչ հասկացանք, որ հիմա նորից ընտրություն եղնի: Այո, ես շատ դժգոհ եմ Սերժ Սարգսյանից, ի՞նչ է արել, որ»,- ասաց Բարիս Հարությունյանը:

Сараарт – умирающее село (видео)
В селе Сараарт Лорийской области до сих пор не устранены последствия катастрофического землетрясения 1988 г. Люди здесь лишены детского сада, дома культуры. Детсад, который посещают 43 ребенка, размещен в здании школы.
Глава администрации Сараарта Васил Пилоян сообщил, что за последние 4 года строительная компания "Глендел Хиллз" в рамках государственной программы восстановления зоны бедствия построила в селе 83 квартиры, 11 из которых – однокомнатные. Все квартиры заселены, сказал Пилоян, но при этом он не знал, в каком состоянии находится жилье, построенное и сданное в эксплуатацию в руководимой им общине.
| Васил Пилоян |
"Мою квартиру строят уже три года и никак не могут закончить. Для нас должны были построить трехкомнатную квартиру, но построили однокомнатную. Я несколько раз ездил в Ереван, в министерство",- рассказал житель Сараарта Санасар Сукиасян. Его семья из шести человек уже 25 лет живет во времянке.
"По государственной программе восстановления зоны бедствия в Сараарте уже сдано в эксплуатацию 39 квартир (строительство 8-ми осталось незавершенным). Еще 18 кавртир находятся в процессе строительства",- сообщили "Hetq" в пресс-службе компании "Глендел Хиллз".
Глава сараартской администрации также сказал, что программой развития общины на 2009-2012 гг. решены вопросы газификации, освещения улиц и вывоза мусора. Несмотря на это, Сараарт, где проживает 1530 человек, - умирающее село.
В центре села группа мужчин играла в карты. Я поинтересовались, что они думают о развитии Сараарта. "А зачем развивать. Благодаря Путину ездим в Россию, зарабатываем там несколько копеек, чтобы здесь заплатить налоги, пошлины, отдать деньги обменным пунктам, а потом уехать",- сказал Генрих Барекян.
По словам сараартцев, семь месяцев в году они играют в карты, а 5 месяцев убирают в России улицы, чтобы заработать на жизнь несколько копеек.
"Нам нужен мир, нам нужна работа, ничего другого мы не хотим. Из села на заработки уезжают 400 мужчин, а 400 женщин сидят дома",- отметил Г.Барекян.
"Сколько еще сараартцы должны жить благодаря России?" – спрашиваю своих собеседников. "Вся страна живет благодаря России. В нашем селе жизнь людей зависит от этих заработков",- пояснил Васил Пилоян. Он сообщил, что в селе имеется 500 га пахотных земель, из которых обрабатывается около 100 га. Крестьяне говорят, что обработка земли обходится так дорого, что лучше "подметать улицы и получать за это деньги".
В Сараарте не считают выгодным и заниматься животноводством. "Ухаживаем за скотиной, а потом по дешевке продаем мясо рыночным спекулянтам",- сказал Анушаван Геворкян.
По словам Санасара Сукиасяна, стране нужен хороший президент, который сможет улучшить положение народа. Беседа сараартцев о социальных проблемах становится все более оживленной. Я спросила, что они потребуют от кандидатов в президенты, которые приедут к ним в Сараарт.
"О чем ты говоришь, президент уже избран, это все знают. А выборы – это так, формальность. Пусть меня за это судят, но я заявляю, что выборы уже состоялись",- сказал Сурик Овсепян.
"Столько выборов провели, а что изменилось, чтобы сейчас снова проводить выборы. Да, я очень недоволен Сержем Саргсяном. А что он сделал?",- сказал Борис Арутюнян.