Սարահարթը մարող բնակավայր է (վիդեո)
Լոռու մարզի Սարահարթ գյուղում դեռեւս 1988 թ. աղետալի երկրաշարժի հետեւանքները չեն վերացվել. հարեւան գոգարանցիների նման սարահարթցիներն էլ զրկված են մշակույթի տնից ու մանկապարտեզից: Մանկապարտեզը, ուր 43 երեխա է հաճախում, տեղավորված է դպրոցի շենքում:
Սարահարթի համայնքապետ Վասիլ Փիլոյանը հայտնեց, որ վերջին 4 տարիներին «Գլենդել Հիլզ» շինարարական կազմակերպությունը աղետի գոտու պետական ծրագրով Սարահարթում կառուցել է 83 անհատական բնակարան, որոնցից 11-ը եղել է 1 սենյականոց:
«Լրիվ բնակեցված են»,- ասաց համայնքապետը:
| Վասիլ Փիլոյանը |
«Երեք տարի է՝ բնակարանս սարքում են, բայց դեռ կիսատ է: Մերը 3 սենյակ պետք է սարքեին, բայց էս մեկն են սարքել: Պտի կիսեն սենյակը: Քանի անգամ Երեւան նախարարություն եմ գնացել»,- հայտնեց սարահարթցի Սանասար Սուքիասյանը: Վերջինս իր 6 անձից կազմված ընտանիքով արդեն 25 տարի ապրում է տնակում: «Անձրեւները տունս կթափեն, պանելները փթել են արդեն»,- դժգոհեց երկրաշարժից տուժած գյուղացին:
«Սարահարթում աղետի գոտու վերականգնման պետական ծրագրով արդեն շահագործվել է 39 անհատական տուն (8-ը եղել է անավարտ), եւս 18 անհատական բնակարան կառուցման ընթացքում է»,- «Հետք»-ին հայտնեցին «Գլենդել Հիլզ»-ի հանրության հետ կապերի եւ տեղեկատվության վարչությունից:
Համայնքապետ Վասիլ Փիլոյանը նաեւ հայտնեց, որ համայնքի 2009-2012 թթ. քառամյա զարգացման ծրագրով լուծվել են գյուղի գազիֆիկացման, փողոցների լուսավորության եւ աղբահանության խնդիրները: Այդուհանդերձ, 1530 բնակիչ ունեցող Սարահարթը մարող բնակավայր է:
Համայնքապետ Վասիլ Փիլոյանը, անդրադառնալով Սարահարթի 2013-2016 թթ. զարգացման քառամյա ծրագրում ներառված աշխատանքներին, հայտնեց. «Մենք որոշել ենք Փամբակ գետից պոմպերով ոռոգման ջուր բարձրացնել գյուղ, նաեւ մանկապարտեզ ենք կառուցելու, բայց մեկ է սարահարթցիները Ռուսաստանում գործ են ճարում ու ընտանիքներով գնում են»:
Սարահարթի գյուղամիջում թղթախաղով տարված տղամարդկանց հարցրի գյուղի զարգացման մասին:
«Ինչի՞ չի զարգացել, շնորհիվ Պուտինի կերթանք Ռուսաստանից մի երկու կոպեկ կբերենք, ստեղանց նալոգները կփակենք, փողի փոխանակման կետերին փող կուտանք, հարկ ու տուրքը կփակենք, կթողնենք կերթանք»,- ասաց Հենրիկ Բարեկյանը:
Սարահարթցիներն ասացին, որ տարվա 7 ամիսը «կարտ» կխաղան, 5 ամիսն էլ ռսի դուռը կմաքրեն, որ մի երկու կոպեկ բերեն, ապրեն:
«Մեզի պետք է խաղաղություն, մեզի պետք է աշխատանք: Ուրիշ բան մեզի պետք չէ, 400 տղամարդ գյուղից դուրս կուգան, որ աշխատեն, 400 կնիկ էլ տունը կնստե»,- ասաց Հ. Բարեկյանը:
«Ի՞նչքան պետք է սարահարթցիները Ռուսաստանով ապրեն»,- կրկին դիմում եմ նրանց:
«Սաղ երկիրն ա Ռուսաստանով ապրում, մեր գյուղի ապրելակերպը սաղ խոպանի վրա է»,- բացատրեց համայնքապետ Վասիլ Փիլոյանը: Վերջինս հայտնեց, որ գյուղի 500 հա վարելահողերից հազիվ 100 հա-ն է մշակվում: Գյուղացիներն էլ բացատրում են, թե հող մշակելն այնքան թանկ է, որ «լավ է գնաս փողոց ավլես, փող առնես, քան թե հողը մշակես»:
Սարահարթցիները արդյունավետ չեն համարում նաեւ անասնապահությամբ զբաղվելը: «Անասուն կպահենք ձրի կուտանք բազարի դալալներին: Հիմա էլ խոտի տուկը 2 հազար դրամով կառնինք»,- հայտնեց Անուշավան Գեւորգյանը:
Սանասար Սուքիասյանի կարծիքով, երկրին լավ պրեզիդենտ է պետք, որ կարողանա ժողովրդին յոլա տանել: Սոցիալական խնդիրների շուրջ ծավալված սարահարթցիների զրույցն աստիճանաբար թեժանում էր: Նրանց ընդհատելով հարցրի, թե ինչ են պահանջելու գյուղ եկող նախագահի թեկնածուներից:
«Այ մարդ, նախագահն արդեն ընտրված է, էդ սաղն էլ գիտեն: Ընտրությո՞ւնը որն է: Ձեւական է ընտրությունը, հա թող դատեն ինձի, արդեն ընտրությունը եղել, պրծել է: Պրեզիդենտը գա ինչ պետք է ընե, ընտրությունը եղած է: Էղած է արդեն, Բարիս ջան, դու քնած ես եղե»,- ասաց Սուրիկ Հովսեփյանը:
«Էսքան էղավ ի՞նչ հասկացանք, որ հիմա նորից ընտրություն եղնի: Այո, ես շատ դժգոհ եմ Սերժ Սարգսյանից, ի՞նչ է արել, որ»,- ասաց Բարիս Հարությունյանը:

Pre-Election Blues in Sarahart: "We play cards for 7 months and clean Russian floors for the other 5"
The traces of the devastating 1988 earthquake are still evident in the Lori village of Sarahart.
Like the neighbours in Gogaran, residents of Sarahart have no cultural center or separate kindergarten. With 43 children in attendance, the latter is housed in the village school.
Village Mayor Vasil Piloyan said that in the past four years the Glendale Hills construction company has built 83 new apartments in Sarahart as part of a government housing program in the disaster zone.
Piloyan said they were all inhabited but we heard the following complaint from one apartment resident.
Vasil Piloyan
“They’ve been fixing my apartment for the past three years. It should have been a three room flat but was only one room. They have to divide the room in half,” said Sanasar Soukiasyan, whose family of six have been living in a dnak (trailer) for the past 25 years.
The Glendale Hills Public Affairs Department told Hetq that 39 private homes have been handed over within the government’s program and that another 18 apartments are being built.
Mayor Piloyan assured us that the outstanding garbage collecting, gasification and street lighting issues had all been addressed during the village’s 2009-2013 development plan.
Nevertheless, Sarahart is a dying community.
Piloyan said the within the scope of the next four year plan water would be pumped from the Pambak River for irrigation and that a kindergarten would be built.
“Despite all of this, Sarahart residents continue to find work in Russia and take their families with them,” Piloyan confessed.
I approached a group of men playing cards in the village square and asked them about development in the community.
Why hasn’t it developed? Thanks to Putin we go to Russia and bring back a few cents to pay the taxes. Then we leave again,” said Henrik Barekyan.
The men said that they play cards seven months out of the year and “clean the floors of the Russians” for the other five.
“We need peace and jobs, nothing else. 400 men folk leave the village and 400 women sit at home,” said Barekyan.
Another chimed in, “For how long must we live on Russian coattails?”
Mayor Piloyan agreed with the assessment and noted that only 100 of the community’s 500 tillable hectares were being cultivated. Residents said it was better to sweep the streets rather than work the land because it was too expensive.
Sanasar Soukiasyan argued that the country needed a president that could take care of the people.
When I asked what demands the villagers would make to visiting presidential candidates, their answer was one of resignation.
“The president has already been decided. Everyone knows it. What election? It’s all a big show,” exclaimed Sourik Hovsepyan.