Ինչպես է համացանցի տարածումը Հայաստանում փոխել առօրյա կյանքի կառուցվածքը
Այսօր` փետրվարի 11-ին, տեղի ունեցավ «Ազատ գոտի կամ էլ. Հայաստան» գրքի շնորհանդեսը, որը հրատարակել է «Լրագրողներ հանուն ապագայի» ՀԿ-ն: Գրքում զետեղված լրագրողական ուսումնասիրությունները վերաբերում են Հայաստանում վերջին 5 տարիներին քաղաքական և ընտրական գործընթացներում համացանցի ազդեցությանը, կայքերի անվտանգությանը սպառնացող ներքին և արտաքին մարտահրավերներին, ցանցային պատերազմներին, լրատվամիջոցների փոխակերպմանը և այլն: Այլ խոսքով` գիրքն այն մասին է, թե ինչպես է համացանցի տարածումը Հայաստանում փոխել առօրյա կյանքի կառուցվածքը:
«Լրագրողներ հանուն ապագայի» նախագահ Սուրեն Դեհերյանը, ով նաև գրքի խմբագիրն է, միջոցառմանը նշեց, որ անհրաժեշտ են պետական նախաձեռնություններ և շարունակական ներդրումներ վիրտուալ Հայաստանում ցանցային ծառայությունների ենթակառուցվածքը զարգացնելու համար:
«Այլևս համացանցն օգտագործել միայն էլեկտրոնային փոստի կամ սոցիալական ցանցում էջ ունենալու համար չի կարող բավարար համարվել: Անգամ համացանցի տարածումը ողջ հանրապետությունում, բավարար չէ էլեկտրոնային հասարակություն ունեցող երկիր համարվելու համար»,- ասում է Դեհերյանը և ավելացնում, որ «երկու կողմից փակ սահմաններ ունեցող Հայաստանի համար այս անսահման տարածությունը կարող է կայունություն, մրցունակություն և զարգացում ապահովել տարբեր ոլորտներում»:
Գրքում ներկայացված է նաև ԼՀԱ-ի հեղինակած «Առցանց լրագրողի վարքականոնը», որով հեղինակները նպատակ ունեն նպաստելու համացանցում հանրային տեղեկատվություն տարածողների մեդիա գրագիտության մակարդակի բարձրացմանը:
Միջոցառման ընթացքում կազմակերպության փորձագետները նաև իրենց դիտարկումները ներկայացրին նախագահական ընտրությունների նախընտրական փուլում համացանցի` որպես տեղեկատվության այլընտրանքային աղբյուրի կիրառման վերաբերյալ:
«Ազատ գոտի կամ էլ. Հայաստան» գիրքը հրատարակվել է «Իրազեկ ընտրող» ծրագրի շրջանակներում: Աջակիցներն են ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը և ԱՄՆ պետքարտուղարության Հասարակայնության հետ կապերի գրասենյակը, որոնց ներկայացուցիչները ևս մասնակցում էին միջոցառմանը:
Գիրքը կտարածվի անվճար հիմունքներով լրագրության, հեռահաղորդակցության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ուղղությամբ մասնագիտացող ուսանողների, դասախոսների, լրագրողների, ինչպես նաև ոլորտով հետաքրքրվող քաղաքացիների շրջանում: Գրքի էլեկտրոնային տարբերակը հնարավոր է ներբեռնել www.jnews.am/book-access-zone էջից:
«Լրագրողներ հանուն ապագայի» ՀԿ հիմնվել է 2007 թ.` նպատակ ունենալով խրախուսել և աջակցել տեղեկատվության բազմազանությանը, այլընտրանքային տեղեկատվության տարածմանը, ազատ խոսքի արտահայտմանը, ինչպես նաև անկողմնակալ լրատվամիջոցների զարգացմանը: 2012 թ. «Լրագրողներ հանուն ապագայի» կազմակերպությունը «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի» անկախ ժյուրիի կողմից ճանաչվել է տեղեկություն ստանալու իրավունքը լավագույնս օգտագործած հասարակական կազմակերպություն:
Նկարում` ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ժողովրդավարացման ծրագրի ղեկավար Օլիվեր ՄակՔոյ (ձախից) և Լրագրողներ հանուն ապագայի ՀԿ նախագահ Սուրեն Դեհերյան

The "Access Zone or e-Armenia" book’s presentation took place today, on February 11. The book has been published by the Journalists for the Future NGO. It is about the impact of the Internet on the political and electoral processes in Armenia in the recent years, the internal and external challenges threatening the security of websites, cyber wars, transformations of Armenian media, etc. Suren Deheryan, president of the Journalists for the Future NGO, as well as the book editor, is sure that governmental initiatives and continuous investments are needed to develop the infrastructure of the Web services in Armenia.
“It can no longer be considered enough to use the Internet for e-mail or for having a page in a social network. Even the spread of the Internet all over the country is not sufficient to be considered as a country with e-society,” says Deheryan and adds that, “this boundless space may provide stability, competitiveness and development of various sectors for Armenia with two closed borders.”
The book presents also the “Code of Ethics of Online Journalist” proposed by the Journalists for the Future NGO. Publication of the Code aims to promote the raise of media literacy among those who spread public information on the internet.
During the event JFF experts represented also their observations regarding the usage of the Internet as an alternative source of information at the pre-election phase of Presidential Elections of Armenia.
The “Access Zone or e-Armenia” book has been published by the Journalists for the Future NGO within the framework of the “Informed voter” project supported by the Organization for Security and Co-operation in Europe Office in Yerevan and the Department of State Public Affairs Section.
The book will be distributed among students specializing in journalism, telecommunication, information technologies, as well as among lecturers, journalists and citizens interested in this field. The online version of the book can be found here www.jnews.am/book-access-zone.
The “Journalists for the Future” NGO (JFF) was founded in 2007 aiming to promote and support the diversity of information, dissemination of alternative information, freedom of expression and speech, as well as the development of unbiased media.
In 2012 the "Journalists for the Future" NGO was recognized as the winner of the positive award for an NGO that best used the right for access to information by the Freedom of Information Center's (FOICA) independent jury.