ՀԿ-ներ. քաղաքական շրջանակները և խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները կրկին ԶԼՄ-ների վրա ճնշում են գործադրում
Այս տարեսկզբին հայաստանյան լրագրողական կազմակերպություններն արձանագրեցին, որ 2012 թվականին ԶԼՄ-ների դեմ դատական հայցերի քանակը զգալիորեն նվազել է։ Դա նկատեց նաեւ «Human Rights Watch» միջազգային կազմակերպությունը, որը օրեր առաջ հրապարակած զեկույցում նշել է, որ Հայաստանում լրատվամիջոցների դեմ քաղաքական շարժառիթներով նախաձեռնած`վիրավորանքի և զրպարտության հիմքերով դատական գործերը դադարել են էական խնդիր լինելուց։
Մինչդեռ վերջերս քաղաքական շրջանակների եւ խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները կրկին ԶԼՄ-ների վրա ճնշում գործադրելու ակտիվություն են ցուցաբերում՝ դրանց դեմ դատական հայցեր ներկայացնելով։ Եվ կրկին դրամական պահանջներն առավելագույն չափով են։ Միաժամանակ՝ լրատվամիջոցների գույքի ու դրամական միջոցների վրա արգելանք դնելու միջնորդություններ են ներկայացվում։ Ասվածի վառ օրինակներն են՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռ. Քոչարյանի եւ նրա որդու հայցն ընդդեմ «1in.am»-ի, ինչպես նաեւ՝ գործարար Խաչիկ Խաչատրյանի երկու հայցն ընդդեմ «Ժողովուրդ» օրաթերթի։
Ինչ վերաբերում է դատարաններին, ապա նրանց համար մոդայիկ է դարձել, հայցի ապահովման միջոցների պահանջները մասամբ բավարարելով, արգելանք դնել լրատվամիջոցի հիմնադրի գույքի վրա։ Ֆորմալ առումով, կարծես թե, անխոցելի այս որոշումներն արատավոր պրակտիկա են ձեւավորում, երբ հայցվորների համար գայթակղիչ պայմաններ են ստեղծվում լրատվամիջոցին ճնշելու՝ նախքան վճռի կայացումը։
Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, անընդունելի ենք համարում քաղաքական գործիչների եւ գործարարների նմանատիպ պայքարը լրատվամիջոցների դեմ եւ կոչ ենք անում նրանց առավել հանդուրժողականություն ցուցաբերելու եւ ծագող խնդիրները փորձել լուծելու արտադատական ճանապարհներով։
Կոչ ենք անում նաեւ դատարաններին՝ ավելի հավասարակշռված մոտեցում ցուցաբերելու եւ լրատվամիջոցների գույքի վրա արգելանք դնելու պահանջները բավարարելու միայն ծայրահեղ անհրաժեշտության պարագայում՝ հաշվի առնելով, որ նման մեխանիզմների կիրառումը հոգեբանական ճնշում է ԶԼՄ-ների աշխատակիցների նկատմամբ, ինչը կարող է հանգեցնել ինքնագրաքննության։
Եվս մեկ անգամ ՀՀ Ազգային ժողովի ուշադրությունն ենք հրավիրում այն խնդրին, որ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 1087.1 հոդվածով նախատեսված փոխհատուցում նշանակելու չափանիշների պակասը գայթակղիչ հանգամանք է դառնում շատ հայցվորների համար, ովքեր ցանկանում են հաշիվներ մաքրել ԶԼՄ-ների հետ։ Ուստի կոչ ենք անում քայլեր ձեռնարկել համապատասխան դրույթները հստակեցնելու ուղղությամբ։

«В последнее время активизировалось давление на СМИ со стороны представителей политических кругов и крупного бизнеса»
В начале этого года армянские журналистские организации констатировали, что в 2012 существенно сократились судебные иски против СМИ. На это обратила внимание и международная организация "Хьюман Райтс Уотч" (Human Rights Watch), которая в опубликованном недавно докладе отметила, что политически мотивированные диффамационные иски перестали быть серьезной проблемой в Армении.
Между тем в последнее время активизировалось давление на СМИ со стороны представителей политических кругов и крупного бизнеса, подающих против медиа иски и вновь с максимальными финансовыми требованиями. Одновременно с исками подаются ходатайства о наложении ареста на имущество и денежные средства СМИ. Ярким примером тому является иск второго президента РА Роберта Кочаряна и его сына против www.1in.am, равно как и два иска бизнесмена Хачика Хачатряна против газеты "Жоговурд".
Что касается судов, то для них стало "модой" частично удовлетворять ходатайства о мерах по обеспечению иска, накладывая арест на имущество учредителя СМИ. Эти, казалось бы, неуязвимые с формальной точки зрения решения формируют порочную практику: до вынесения судебного решения истцам создаются заманчивые условия для давления на СМИ.
Мы, нижеподписавшиеся, считаем неприемлемой подобную форму борьбы политиков и бизнесменов против СМИ и призываем их проявлять большую толерантность и стремиться разрешать возникшие проблемы во внесудебном порядке.
Призываем также суды проявлять более сбалансированный подход и удовлетворять ходатайства об аресте имущества СМИ лишь в случаях крайней необходимости - учитывая, что применение подобных механизмов оказывает психологическое давление на журналистов и может привести к самоцензуре.
Вновь обращаем внимание Национального Собрания РА на недостаток критериев определения размеров материальной компенсации, предусмотренных статьей 1087.1 Гражданского кодекса РА, что становится привлекательным обстоятельством для многих истцов, желающих свести счеты со СМИ. В связи с этим призываем предпринять шаги для конкретизация соответствующих законодательных положений.