ՀԿ-ներ. քաղաքական շրջանակները և խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները կրկին ԶԼՄ-ների վրա ճնշում են գործադրում
Այս տարեսկզբին հայաստանյան լրագրողական կազմակերպություններն արձանագրեցին, որ 2012 թվականին ԶԼՄ-ների դեմ դատական հայցերի քանակը զգալիորեն նվազել է։ Դա նկատեց նաեւ «Human Rights Watch» միջազգային կազմակերպությունը, որը օրեր առաջ հրապարակած զեկույցում նշել է, որ Հայաստանում լրատվամիջոցների դեմ քաղաքական շարժառիթներով նախաձեռնած`վիրավորանքի և զրպարտության հիմքերով դատական գործերը դադարել են էական խնդիր լինելուց։
Մինչդեռ վերջերս քաղաքական շրջանակների եւ խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները կրկին ԶԼՄ-ների վրա ճնշում գործադրելու ակտիվություն են ցուցաբերում՝ դրանց դեմ դատական հայցեր ներկայացնելով։ Եվ կրկին դրամական պահանջներն առավելագույն չափով են։ Միաժամանակ՝ լրատվամիջոցների գույքի ու դրամական միջոցների վրա արգելանք դնելու միջնորդություններ են ներկայացվում։ Ասվածի վառ օրինակներն են՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռ. Քոչարյանի եւ նրա որդու հայցն ընդդեմ «1in.am»-ի, ինչպես նաեւ՝ գործարար Խաչիկ Խաչատրյանի երկու հայցն ընդդեմ «Ժողովուրդ» օրաթերթի։
Ինչ վերաբերում է դատարաններին, ապա նրանց համար մոդայիկ է դարձել, հայցի ապահովման միջոցների պահանջները մասամբ բավարարելով, արգելանք դնել լրատվամիջոցի հիմնադրի գույքի վրա։ Ֆորմալ առումով, կարծես թե, անխոցելի այս որոշումներն արատավոր պրակտիկա են ձեւավորում, երբ հայցվորների համար գայթակղիչ պայմաններ են ստեղծվում լրատվամիջոցին ճնշելու՝ նախքան վճռի կայացումը։
Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, անընդունելի ենք համարում քաղաքական գործիչների եւ գործարարների նմանատիպ պայքարը լրատվամիջոցների դեմ եւ կոչ ենք անում նրանց առավել հանդուրժողականություն ցուցաբերելու եւ ծագող խնդիրները փորձել լուծելու արտադատական ճանապարհներով։
Կոչ ենք անում նաեւ դատարաններին՝ ավելի հավասարակշռված մոտեցում ցուցաբերելու եւ լրատվամիջոցների գույքի վրա արգելանք դնելու պահանջները բավարարելու միայն ծայրահեղ անհրաժեշտության պարագայում՝ հաշվի առնելով, որ նման մեխանիզմների կիրառումը հոգեբանական ճնշում է ԶԼՄ-ների աշխատակիցների նկատմամբ, ինչը կարող է հանգեցնել ինքնագրաքննության։
Եվս մեկ անգամ ՀՀ Ազգային ժողովի ուշադրությունն ենք հրավիրում այն խնդրին, որ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 1087.1 հոդվածով նախատեսված փոխհատուցում նշանակելու չափանիշների պակասը գայթակղիչ հանգամանք է դառնում շատ հայցվորների համար, ովքեր ցանկանում են հաշիվներ մաքրել ԶԼՄ-ների հետ։ Ուստի կոչ ենք անում քայլեր ձեռնարկել համապատասխան դրույթները հստակեցնելու ուղղությամբ։

Armenia's Journalism NGOs Point to Rising Pressures on the Media
In the beginning of this year, Armenian journalism organizations marked a notable decline of court cases against the media in 2012. This was also evidenced by the Human Rights Watch international organization, which noted in its latest report that politically motivated defamation lawsuits no longer appear to be a serious problem in Armenia.
Nevertheless, recently, the political elites and the business tycoons have actively asserted pressure on the media, through filing lawsuits against media and claiming the highest amounts of pecuniary compensation. At the same time, motions on putting a ban on the property and assets of the media are being submitted along with the lawsuits. A vivid example of this is the lawsuit of the Armenian Second President Robert Kocharian and his son versus www.1in.am, as well as the two lawsuits of businessman Khachik Khachatrian versus "Zhoghovurd" daily.
As regards the courts, it has become a common trend to partially uphold the motions on securing the suits, which bans the property of the media. Formally, these decisions seem to be intact, however, they lay ground for a fallacious practice, which can benefit the plaintiffs of exerting pressure on the media before a decision on the merits is made.
We, the undersigned, consider such a campaign by the political and business elites against the media unacceptable, and urge them to be more tolerant and seek for off-court solutions.
We also call upon the courts to show a more balanced approach and uphold the motions on banning the property of the media in highly exceptional cases, taking into account that this causes psychological pressure on the journalists, which may lead to self-censorship.
We once again draw the attention of the RA National Assembly on the fact that the lack of necessary criteria for awarding pecuniary compensation, as defined in Article 1087.1 of RA Civil Code, is a temptation for the plaintiffs willing to settle accounts with the media. In this regard, we call to take respective steps for clarifying these legal provisions.