«Սարդարապատ». իշխանությունների լեգիտիմության բացակայությունը մեծացնում է վերջիններիս խոցելիությունը և պարտվողական կեցվածքը
Կազան քաղաքում Արցախյան հարցի կարգավորման հերթական հանդիպումը ուղեկցվում է միջազգային ճնշումների աննախադեպ մեծացմամբ և բանակցող ուժերը հայկական կողմին փորձում են ստիպել ընդունելու հայ ժողովրդի կենսական շահերին հակոտնյա կարգավորման սկզբունքներ, ինչի կատարումը կբերի ազատագրված հայրենիքի կորստին և Արցախում օտարերկրյա զինուժի ներկայությանը:
Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները հետապնդելով սեփական երկրների շահերը այս տարածաշրջանում, կրկին փորձում են Հայաստանից կորզել առավելագույն զիջումներ և խախտել առկա ստատուս-քվոն, ինչը տարածաշրջանում կտրուկ կփոխի ուժային որոշ կենտրոնների մարտավարական և ռազմավարական քայլերը հարցի կարգավորման առընչությամբ և կառաջացնի պատերազմական գործողությունների վերսկսման մեծ վտանգ:
Հերթական արկածախնդրությամբ առաջնորդվող Բաքվի ռեժիմը, պատերազմի վերսկսման սպառնալիքի հնչեցումով, հայությունից փորձում է ստանալ զիջումներ, մոռանալով, որ 1994 թ. մայիսի 12-ին Հայաստանին իրենք խնդրեցին ստորագրել հրադադարի մասին փաստաթուղթ:
Հայաստանի իշխանությունների լեգիտիմության բացակայությունը մեծացնում է վերջիններիս խոցելիությունը և պարտվողական կեցվածքը Արցախյան հարցի կարգավորման գործընթացում, և միջազգային հանրությունն ու Բաքուն բանակցություններում ելնում են այդ իրողություններից:
Հայության ներուժը, հայրենիքը պաշտպանելու հայ մարդու պատրաստակամությունը, բարոյականության և արդարարության հենքի վրա խարսխված պետական կառավարման համակարգն ու ազգընտիր իշխանություններն այն հիմնական կռվաններ են, որոնք կկանխեն և կվիժեցնեն Հայոց հայրենիքի մի մասը օտարելու ցանկացած մտադրության իրականացում:
«Սարդարապատ» նախաձեռնությունը, շարժման համախոհները սկզբունքային և վճռական են իրենց կեցվածքում հայրենիքի սակարկմանն ուղղված ցանկացած գործողություն կասեցնելուն, Արցախում օտարերկրյա զինուժի ներկայությունը բացառելուն, և պատրաստակամ են նպաստել հայության ներուժի կազմակերպմամբ ազատագրված Արցախի բազմակողմանի զարգացմանը, Արցախի, որպես Հայաստանի անքակտելի մաս հանդիսանալու իրավա-քաղաքական ամրագրմանը, այն կյանքի կոչելու կարևորագույն երաշխիք համարելով Հայաստանում պետության կայացումը և աշխարհասփյուռ հայության ջանքերի մեկտեղումը:

"Сардарапат": "Отсутствие легитимности у властей повышает степень их уязвимости и способствует формированию капитулянтской позиции"
Предстоящая в Казани очередная встреча по урегулированию проблемы Арцаха сопровождается беспрецедентным усилением международного давления. Участвующие в переговорах силы пытаются заставить армянскую сторону принять протворечащие жизненным интересам армянского народа принципы урегулирования, что может привести к потере освобожденной родины и присутствию в Арцахе иностранной военной силы.
Страны-сопредседатели Минской группы преследуют интересы своих стран в этом регионе, вновь пытаются добиться от Армении максимальных уступок и нарушить существующий статус-кво, что приведет к резкому изменению в регионе тактических и стратегических шагов некоторых силовых центров по урегулированию проблемы и создаст серьезную угрозу для возобновления военных действий.
Руководствующийся очередной авантюрой режим Баку, озвучивая угрозы о возобновлении войны, пытается добиться от армянства уступок, забывая о том, что 12 мая 1994 г. они попросили Армению подписать документ о перемирии.
Отсутствие легитимности у властей Армении увеличивает степень их уязвимости и способствует формированию капитулянтской позиции в процессе урегулирования арцахской проблемы. Именно из этих реалий исходят в переговорах международное сообщество и официальный Баку. Потенциал армянства, его готовность защищать родину, основанная на принципах нравственности и справедливости система государственного управления и избранные народом власти – вот та база, которая предотвратит и сорвет осуществление любого намерения по отчуждению части нашей родины – Армении.
Инициатива "Сардарапат", единомышленники движения занимают принципиальную и решительную позицию в вопросах пресечения любого торга вокруг родины, исключения присутствия в Арцахе иностранной военной силы и выражают готовность способствовать многостороннему развитию Арцаха путем организации потенциала армянства, правового и политического закрепления Арцаха как неотъемлимой части Армении, считая важным залогом претворения в жизнь этих шагов становление армянского государства и объединение усилий рассеянного по всему миру армянства.