Ճիշտ բառը ցեղասպանությունն է. վերջնական նպատակը՝ արդարությունը
Անցյալ շաբաթ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մեկնաբանությունները մեծ տարաձայնությունների տեղիք տվեցին, երբ, ինչպես հաղորդվում է, փետրվարի 5-ին Երևանում իր նախընտական արշավի ժամանակ, նա հայտարարել է, թե «ցեղասպանություն» և «եղեռն» բառերը նույնն են: Նա վստահեցրել է, որ նախագահ Օբաման անգամ «ցեղասպանություն» բառը չարտասանելով ասել է «ամեն ինչ»: Հայաստանի նախագահը նկատի է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Օբամայի կողմից «Մեծ եղեռն», այլ ոչ թե «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթի օգտագործումը Ապրիլի 24-ի նրա ամենամյա ոգեկոչման ուղերձներում:
Մինչև 1943 թվականին Ռաֆայել Լեմկինի կողմից «ցեղասպանություն» բառի հորինումը, հայերը հիմնականում օգտագործել են «Եղեռն» և «Մեծ եղեռն» բառերը՝ 1915-23թթ. ժամանակահատվածում կազմակերպված հայերի զանգվածային ջարդերը բնութագրելու համար: Նախքան 1943 թվականը հայերը զանազան արտահայտություններ են օգտագործել այդ կոտորածներին անդրադառնալիս, ինչպիսիք են՝ «ջարդ», «մեծ ոճիր», «աղետ», «տեղահանություն» և «աքսոր»: Սակայն այս բառերից և ոչ մեկը, միջազգային օրենքի համաձայն, «ցեղասպանության» իրավական զուգորդական իմաստը չունի:
1943 թվականից ի վեր, հայերը շատ ժամանակ են ծախսել և ջանք ու եռանդ չեն խնայել աշխարհին համոզելու համար, որ նրանք ցեղասպանության զոհեր են և այժմ միջազգային օրենքով արդարություն են պահանջում Թուրքիայից: Սա է հիմնական պատճառը, թե ինչու են հայերը հետապնդում ցեղասպանության, այլ ոչ թե՝ ջարդերի, եղեռնի կամ տեղահանության ճանաչում:
Միակ պատճառը, որ նախագահ Օբաման «Մեծ եղեռն» եզրույթն է օգտագործել իր ամենամյա ուղերձներում «Հայոց ցեղասպանություն» բառերից խուսափելն է՝ զիջելով թուրքական ճնշումներին: Եթե Մեծ եղեռն ու ցեղասպանությունը միևնույն իմաստն ունեն, ինչո՞ւ նախագահ Օբաման «Մեծ եղեռնի» փոխարեն չի օգտագործում «ցեղասպանություն» եզրույթը: Ի վերջո, նախագահի թեկնածու Օբաման ամերիկահայ ընտրողներին չէր խոստացել, որ ընտրվելու դեպքում ճանաչելու է Մեծ եղեռնը, այլ ճանաչելու է Հայոց ցեղասպանությունը:
Այսպիսով, բոլոր նրանք, ովքեր պնդում են, թե Մեծ եղեռնը և ցեղասպանությունը հոմանիշներ են, պարզապես նախագահ Օբամայի առջև ազատ ուղի են հարթում՝ թույլ տալով նրան չպահպանել իր լրջագույն խոստումը: Նրանք միաժամանակ վնաս են հասցնում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար մի քանի տասնամյակների հայկական լոբբիստական տքնաջան ճիգերին:
Նրանք, ովքեր հաստատում են Մեծ եղեռնի և ցեղասպանության միջև առկա համարժեքությունը, ամենևին էլ այդպես չեն անում հայկական տերմինաբանությանն անտեղյակ լինելու պատճառով: Նրանք շատ լավ գիտեն, որ այդ երկու բառերը նույն իմաստը չունեն: Նրանց իսկական նպատակը հաղթանակ հայտարարելն է՝ օտարներին համոզելու համար, որ Միացյալ Նահանգների նախագահն ի վերջո ճանաչել է Հայոց ցեղասպանության իրողությունը:
Այս մոտեցման մեջ առկա է մի քանի խաբկանք: Նախ՝ անկախ այն հանգամանքից, թե Մեծ եղեռնը ինչ է նշանակում հայ ժողովրդի համար, այն բոլորովին անիմաստ մի եզրույթ է բոլոր նրանց համար, ովքեր հայերեն չգիտեն: Երկրորդ՝ Մեծ եղեռնի և ցեղասպանության միջև զուգահեռներ անցկացնելը ցեղասպանության ճանաչման գործում հաջողություն հայտարարելու համար, անօգուտ գործ է: Իրոք, կարիք չկա աղավաղել նախագահ Օբամայի խոսքերի իմաստը: Դեռևս 1951 թվականին Միացյալ Նահանգները ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, երբ ԱՄՆ կառավարությունը պաշտոնական փաստաթուղթ է ներկայացրել Միջազգային արդարադատության դատարան (Միջազգային դատարան)՝ ճանաչելով Հրեական Հոլոքոստը և Հայոց ցեղասպանությունը որպես ցեղասպանության օրինակներ: Միացյալ Նահանգների մեկ այլ նախագահ՝ Ռոնալդ Ռեյգանը, 1981 թվականի ապրիլի 22-ին նախագահական Հռչակագիր է ստորագրել, որտեղ նա հիշատակել է Հայոց ցեղասպանությունը: Բացի այդ, Ներկայացուցիչների պալատը երկու անգամ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ 1975 և 1984 թվականներին ընդունված բանաձևերում:
Հետևաբար, այլևս խիստ անհրաժեշտություն չկա հետամուտ լինել Հայոց ցեղասպանության հավելյալ ճանաչմանը՝ կոնգրեսում շարունակական բանաձևեր անցկացնելով կամ նախագահ Օբամայից պահանջելով արտասանել «Հայոց ցեղասպանություն» բառերը: Կարիք չկա նաև վերաիմաստավորել նախագահ Օբամայի ուղերձները, պնդելով, թե «Մեծ եղեռն» եզրույթը օգտագործելով նա ինքնըստինքյան ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Նախագահ Օբաման Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար միայն մեկ պատճառ ունի՝ լինել իր խոսքի տերը:
Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին հայ ժողովրդի և նրա աջակիցների համար խիստ կարևոր է իրենց ուժերը կենտրոնացնել ոչ թե ցեղասպանության հավելյալ ճանաչման հասնելու վրա, որն արդեն կայացած իրողություն է, այլև՝ արդարության ապահովման վրա՝ հարյուր տարի առաջ իրենց նախնիների դեմ գործված զանգվածային ոճրագործությունների համար:
Միացյալ Նահանգներից կամ անգամ Թուրքիայից Ցեղասպանության ճանաչումը պահանջելու փոխարեն, ինչը որևէ կոնկրետ օգուտ չի բերի, հայերն իրենց ուժերը պետք է կենտրոնացնեն ավելի իմաստալից քայլերի վրա, ինչպիսիք են հայցերի ներկայացումը թուրքական կառավարության դեմ՝ ազգային և միջազգային դատարաններում:
Երբ հայ ժողովուրդը դատական կարգով կամ աշխարհաքաղաքական անսպասելի զարգացումների հետևանքով Թուրքիայից վերստին ստանա իր տարածքներն ու ունեցվածքը, թուրքական կառավարությունը ինչքան ուզում է կարող է չճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:

Genocide is the Right Word, Justice is the Ultimate Goal!
President Serzh Sargsyan’s comments generated much controversy last week when he reportedly stated at a campaign stop in Yerevan on Feb. 5 that ‘tseghasbanoutyoun’ (genocide) and ‘yeghern’ (atrocity) are synonymous. He asserted that Pres. Obama, without uttering the word ‘genocide,’ had said “everything.” The Armenian head of state was referring to Pres. Obama’s use of the term ‘MedsYeghern’ (Great Atrocity) rather than ‘Armenian Genocide’ in his annual April 24 commemorative statements.
The words Yeghern or Meds Yeghern were used by Armenians mostly before Raphael Lemkin coined the term genocide in 1943 to describe the organized mass killings of Armenians during the 1915-23 period. Before 1943, Armenians used various expressions to refer to those killings, such as ‘chart’ (massacre), meds vojir (great crime), ‘aghed’ (disaster), ‘deghahanoutyoun’ (deportation), and ‘aksor’ (exile). However, none of these words have the legal connotation of tseghasbanoutyoun or genocide under international law.
Since 1943, Armenians have spent much time and effort to convince the world that they were the victims of genocide and are now seeking justice from Turkey under international law. This is fundamental reason why Armenians demand genocide recognition, not massacres, atrocities or deportations!
The only reason Pres. Obama has used the term Meds Yeghern in his annual statements is to avoid the words Armenian Genocide, in acquiescence to Turkish pressures. If Meds Yeghern and genocide have the same meaning, why doesn’t Pres. Obama use the term genocide instead of MedsYeghern? After all, presidential candidate Obama did not promise Armenian-American voters that if elected he would recognize the Meds Yeghern; he pledged to recognize the Armenian Genocide.
Thus, all who allege that Meds Yeghern and genocide are synonymous are simply giving Pres. Obama a free pass and allowing him not to keep his solemn pledge. They are also undermining several decades of extensive lobbying efforts for the recognition of the Armenian Genocide!
Those who claim equivalence between Meds Yeghern and genocide do it not out of ignorance in Armenian terminology. They know full well that the two words don’t have the same meaning. Their real reason is to declare victory by making people believe that the President of the United States did after all acknowledge the validity of the Armenian Genocide.
There are a couple of fallacies in this approach. First, regardless of what Meds Yeghern means to Armenians, it is a meaningless term to all those who do not speak Armenian. Second, equating MedsYeghern and genocide in order to claim success on genocide recognition is a futile exercise. It is really unnecessary to twist the meaning of Pres. Obama’s words. The United States recognized the Armenian Genocide as far back as 1951, when the US government submitted an official document to the International Court of Justice (World Court), acknowledging the Jewish Holocaust and the Armenian Genocide as examples of genocide. Another US President, Ronald Reagan, issued a Presidential Proclamation on April 22, 1981, where he mentioned the Armenian Genocide. Moreover, the House of Representatives acknowledged the Armenian Genocide by adopting two resolutions in 1975 and 1984.
Consequently, there is no longer a pressing need to pursue further acknowledgment of the Armenian Genocide by passing repeated congressional resolutions or demanding that Pres. Obama utter the words Armenian Genocide. Nor is there a need to reinterpret Pres. Obama’s statements, claiming that by using the term Meds Yeghern he has automatically acknowledged the Armenian Genocide. The only reason Pres. Obama should recognize the Armenian Genocide is to be a man of his word!
It is imperative for Armenians and their supporters to concentrate their efforts on the eve of the Centennial of the Armenian Genocide not on gaining further recognition -- an already accomplished fact -- but on securing justice for the massive crimes committed against their ancestors a hundred years ago.
Rather than demanding that the United States or even Turkey acknowledge the Genocide, which would not result in any concrete benefit, Armenians should focus their energies on more meaningful steps such as filing lawsuits against the Turkish government in national and international courts.
Once Armenians regain their territories and properties from Turkey through legal action or as a result of unexpected geopolitical developments, the Turkish government can go on denying the Genocide as long as it wants!