Հայաստանի օրգանական մթերքը կներկայացվի համաշխարհային ցուցահանդեսում
Փետրվարի 13-ից 16-ը պտուղ-բանջարեղենի վերամշակման ոլորտի հայաստանյան 7 ձեռնարկություններ՝ օրգանական սննդամթերք սերտիֆիկացնող «ԷկոԳլոբ» ընկերության գլխավորությամբ, կմասնակցեն օրգանական ապրանքների համաշխարհային առաջատար ցուցահանդեսին՝ BioFach 2013-ին, որը կազմակերպվում է Գերմանիայի Նյուրնբերգ քաղաքում: Ընկերությունների մասնակցությունը ցուցահանդեսին հնարավոր է դարձել ԱՄՆ ՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագրի կողմից տրամադրված աջակցության և վերապատրաստումների շնորհիվ, որն ուղղված է եղել ընկերությունների արտադրանքի սերտիֆիկացմանը և օրգանական ստանդարտներին համապատասխանեցմանը:
«Ի-Դի-Էմ-Սի»-ի տեղական գործընկեր «ԷկոԳլոբ»-ի հետ միասին՝ «ԱԲԴԱ» ընկերությունը, «ԱՍՎԱ-ՌԱՖ»-ը, «Բիզոն - 1»-ը, Երևանի գարեջրի գործարանը, «ԲԻՈ ՈՒՆԻՎԵՐՍԱԼ»-ը,  «Նեկտար-Բոնուս»-ը և «Սիս Նատուրալ»-ը կներկայացնեն Հայաստանի օրգանական բրենդն ու օրգանական ապրանքները, որոնց թվում՝ հյութեր, խոտաբույսերի թեյեր և բնական յուղեր: Ընկերությունները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու և կապեր հաստատելու պոտենցիալ գործընկերների հետ, դիտարկելու և հետազոտելու շուկան՝ միաժամանակ դիրքավորվելով մրցակցության համար: «BioFach-ը ոչ միայն ընկերությունների վարկանիշը բարձրացնելու հնարավորություն է, այլ նաև գիտելիքի և փորձի փոխանակման հարթակ, որն ամբողջ աշխարհում օրգանական արտադրության վերաբերյալ լայնածավալ տեղեկատվություն է ապահովում»,- ասում է «ԷկոԳլոբ» ընկերության տնօրեն Նունե Դարբինյանը:
Այս ոլորտում «Ի-Դի-Էմ-Սի»-ի հիմնական նպատակն է աջակցել հայաստանյան փոքր և միջին ձեռնարկություններին՝ նպաստելով կառավարման և մարքետինգի հմտությունների բարելավմանը, սննդի որակի և անվտանգության բարձրացմանը, օրգանական ստանդարտներին համապատասխանելու նախապայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև հնարավոր շուկաների բացահայտմանը: Անցած վեց ամիսների ընթացքում «Ի-Դի-Էմ-Սի»-ի աջակցությամբ՝ «ԷկոԳլոբ»-ը ցուցահանդեսի մեկնող ընկերություններում անցկացրել է աուդիտ և օրգանական սերտիֆիկացում:
BioFach-ը օրգանական սննդամթերք արտադրող և վաճառող ընկերությունների խոշորագույն մասնագիտական ցուցահանդեսն է աշխարհում: Միջոցառմանը ներկայացվում են ապրանքների լայն տեսականի՝ սկսած օրգանական սննդից, բնական գործվածքեղենից՝ մինչև կոսմետիկա ու մարմնի խնամքի պարագաներ: BioFach-ի մասին մանրամասն տեղեկատվության համար այցելե՛ք www.biofach.de կայքը:

Armenia Displays Organic Products at The World's Leading Organic Exhibition
From February 13 to 16, seven Armenian food processing companies, led by the organic certification company EcoGlobe LLC, will participate in the world’s leading organic exhibition BioFach 2013 in Nuremberg, Germany.
The participation of these companies in the expo was made possible through the training and assistance of the USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) project, which helped prepare and lead the companies closer to organic standards conformity and production certification.
Together with EDMC’s local partner EcoGlobe, ABDA LLC, ASVA-RAF LLC, Bizon-1 LLC, Beer of Yerevan, BioUniversal LLC, Nectar-Bonus LLC, and Sis Natural CJSC will present Armenian organic brand and products, including juices, herbal teas, and essential oils.
The companies will have the opportunity to interact with potential customers, observe and analyze the market, and position themselves as competitors in the field. “BioFach is not only a great image-building opportunity, but also a proven knowledge platform that provides extensive information about the organic sector worldwide,” notes Nune Darbinian, Director of EcoGlobe.
EDMC’s primary focus in this sector is to support Armenian small and medium enterprises to improve their management practices and marketing skills, upgrade food safety and quality, secure prerequisites for conformity with organic standards, and identify possible niche markets for their products. During the past six months the exhibiting companies were audited and organic certified by EcoGlobe with support from EDMC.
BioFach is the largest professional event for organic producers and traders all over the world. The exhibition features a myriad of products ranging from organic food, natural textiles to cosmetics and body care, wellness products and accessories. For more information about BioFach, please, visit  www.biofach.de