«Շինֆորումը» դատի է տվել «Հետքին». փոխհատուցման գումարը 2 մլն դրամ է
Այսօր «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանից ստացավ «Շինֆորում» ՍՊԸ-ի՝ ընդդեմ «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի ներկայացրած հայցադիմումը վարույթ ընդունելու մասին որոշումը: «Շինֆորում» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչ՝ ընկերության տնօրեն Տիգրան Գասպարյանը վիճարկում է այս տարվա հունվարի 26-ին եւ փետրվարի 1-ին «Հետքում» Դանիել Իոաննեսյանի հեղինակային սյունակում հրապարակված Չափումները վկայում են, որ Ծիծեռնակաբերդի խճուղին կառուցվել է «ատկատներով» եւ Պարզաբանումներ Ծիծեռնակաբերդի խճուղու մասին հրապարակման վերաբերյալ նյութերը՝ համարելով, որ դրանք արատավորել են կազմակերպության գործարար համբավը: Գասպարյանը դատարանից խնդրել է պարտավորեցնել հերքել վերը նշված հոդվածներում պարունակվող, գործարար համբավն արատավորող տեղեկությունները եւ որպես գործարար համբավին զրպարտության միջոցով պատճառված վնասի փոխհատուցում բռնագանձել 2 մլն դրամ, ինչպես նաեւ նախապես վճարված պետական տուրքի գումարը՝ 44,000:
Վիճարկվող նյութերում քննարկվում է Երեւան համայնքի պատվերով կառուցված Ծիծեռնակաբերդի խճուղու համապատասխանությունը ստանդարտներին: Թեեւ նյութերում «Հետքը» չի հիշատակել կառուցապատողի անունը, ինչպես նշում է «Շինֆորումը»՝ «հոդվածները չեն պարունակում անմիջական հղում հայցվորին», սակայն պատճառաբանելով, որ «ճանապարհի կառուցման նախապատրաստման եւ բուն կառուցման փուլում բազմիցս հրապարակվել է եւ մինչ օրս էլ հայտնի է կառուցող ընկերության անվանումը», հայցվորը հաստատված է համարում «Հետքի» կողմից իր գործարար համբավը արատավորելու նպատակը:
«Շինֆորումը» մասնավորապես արատավորող է համարել հիշատակված նյութերում առկա հետեւյալ արտահայտությունները.
- Հիրավի, ոչ մեկի համար նորություն չէ, որ Հայաստանում ճանապարհային շինարարությունը կատարվում է «ատկատներով» ու պետական գումարների գրպանումներով:
- Այնուամենայնիվ, բազմաթիվ տեղեր չափումներ անելով՝ չկարողացանք գտնել գեթ մի հատված, որտեղ աջ գոտու լայնությունը լիներ 3,4 մետրից ավելի, իսկ ձախ գոտունը՝ 3,15 մետրից: Իսկ տեղ-տեղ գոտիների լայնությունը կամ, ավելի ճիշտ, բարակությունը հասնում էր 2,8 մետրի…
- Հանրագումարի բերելով չափումները՝ նշենք, որ խճուղու մի քանի հատվածում (արագաչափ սարքի մոտ, հանգույց-կամուրջի տակ և այլ) կատարված փողոցի լայնության չափումների միջինը 14 մետրի փոխարեն կազմում էր մոտ 12,5-12,8 մետր:
- Օրեր առաջ մենք հանդես էինք եկել հրապարակմամբ, որում ասվում էր, որ ընդամենը մի քանի տարի առաջ կառուցված Ծիծեռնակաբերդի խճուղու լայնությունը չի համապատասխանում ստանդարտներին:
- Իսկ խնդրո առարկա փողոցի վրա փաստացի ասֆալտի լայնությունը միջինում 13.9-14.0 է, ինչի արդյունքում գծերի միջին լայնությունը ստանդարտում ամրագրված 3.5 մետրի փոխարեն 3.3 է` որոշ տեղերում նվազելով միջև 2.8 մետր:
- Այսպիսով, կրկին հստակեցնում ենք, որ շուրջ 12.5-13 մետր է ոչ թե ամբողջ ասֆալտապատ մակերեսի լայնությունը, այլ դրա` երթևեկության գոտիների զբաղեցրած մակերեսի գումարային լայնությունը (14 մետրի փոխարեն):
Նշենք, որ հայցվոր «Շինֆորում» ՍՊԸ-ն նյութերի հրապարակումից հետո չի դիմել «Հետքի» խմբագրությանը՝ պատասխանի իրավունքով, այլ նախընտրել է գործարար համբավի պաշտպանության դատական կարգը:
«Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն երկշաբաթյա ժամկետում պետք է հայցի պատասխան ուղարկի դատարան: Հայցը դատավոր Սամվել Թադեւոսյանի վարույթում է:

ООО “Шинфорум” подало иск против “Hetq”: сумма компенсации составляет 2 млн драмов
Общественная организация “Журналисты-расследователи” сегодня получила из суда общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш решение о принятии в производство иска ООО “Шинфорум” против ОО “Журналисты-расследователи”.
Директор компании Тигран Гаспарян оспаривает опубликованные в “Hetq” 26 января и 1 февраля с.г. статьи Даниела Иоаннисяна “Обмеры свидетельствуют о том, что Цицернакабердское шоссе было построено посредством откатов” и “Разъяснения по поводу публикации о Цицернакабердском шоссе”, считая, что они порочат деловую репутацию ООО.
В иске Гаспарян требует опровергнуть содержащиеся в вышеуказанных статьях и порочащие деловую репутацию ООО сведения и в качестве компенсации за причиненный ущерб взыскать 2 млн драмов, а также сумму выплаченной госпошлины – 44.000 драмов.
В спорных материалах затронут вопрос соответствия построенного по заказу общины Ереван Цицернакабердского шоссе действующим стандартам. И хотя в материалах “Hetq” название организации-застройщика не упомянуто и статьи, как отмечает “Шинфорум”, “не содержат непосредственных ссылок на истца”, однако учитывая то обстоятельство, что на этапах подготовки строительства и в ходе самого строительства дороги название строительной компании неоднократно указывалось, истец считает доказанной цель “Hetq” – опорочить его деловую репутацию.
“Шинфорум” показались оскорбительными содержавшиеся в публикациях следующие выражения:
“Ни для кого не новость, что в Армении дорожное строительство осуществляется посредством откатов и прикарманивания государственных средств.
Тем не менее, проведя во многих местах обмеры, мы не смогли найти ни один участок, где бы ширина правой зоны была больше 3,4 м, а левой – 3,15 м. Местами ширина, а точнее толщина зон достигала 2,8 м...
Обобщая результаты обмеров, отметим, что обмеры ширины улиц, проведенные на нескольких участках шоссе (возле спидометра, под мостом-развязкой и др.), вместо 14 м составляли в среднем около 12,5-12,8 м.
Несколько дней назад мы разместили публикацию, в которой говорилось, что ширина построенного всего несколько лет назад Цицернакабердского шоссе не соответствует стандартам.
Ширина асфальтового покрытия на спорной улице составляет в среднем 13,9-14,0 м, в результате чего средняя ширина полос вместо зафиксированного стандарта – 3,5 м в некоторых местах составляет в среднем 2,8 м.
Итак, уточним еще раз: 12,5-13 м составляет ширина не всего асфальтового покрытия, а суммарная ширина поверхностей зон движения (вместо 14 м)”.
Отметим, что после публикации материалов компания “Шинфорум” не обратилось в редакцию “Hetq” с целью реализовать свое право на ответ, а предпочло прибегнуть к судебному порядку защиты деловой репутации.