Դիտորդական կազմակերպության ներկայացուցիչը` նախագահի ընտրության վերաբերյալ
«Ընտրությունը քոնն է» տեղական ամենամեծ դիտորդական կազմակերպության (1504 դիտորդ) ղեկավար Հարություն Համբարձումյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ իրենք դիտորդական առաքելություն են իրականցնում 1400 տեղմասերում և ավելի շատ ուշադրություն են դարձնում մեծ քաղաքներին, 2-ից ավելի ընտրատեղամասեր ունեցող համայնքներին, ինչպես նաև այն ընտրատեղամասերին, որտեղ քվեարկում են նաև զինվորները: Ընտրողների շրջանում պասիվություն է նկատվել հատկապես մինչև կեսօր:
Հ. Համբարձումյանը նշեց այն երևույթները, որոնց վերաբերյալ ավելի շատ են ահազանգեր եղել և դեռ շարունակվում են: Նկատվել և կանխվել են կրկնակի քվեարկության փորձեր, եղել են դեպքեր, երբ քվեարկողի անունը ցուցակում չի եղել, երկու հոգի են եղել ընտրախցում, նույն անձը մի քանի անգամ է օգնել դժվարություններ ունեցող անձանց, ով նաև վստահված անձ է եղել, Նոր Նորքի 2/08 ընտրատեղամասում կես ժամով դադարեցվել է ընտրությունը տեխնիկական պատճառներով: Իսկ 38/14 ընտրատեղամասում մի անձ ներկա-բացակա է արել քվեարկության մասնակցող մի խումբ անձանց, և երբ դիտորդը մոտցել ու փորձել է ճշտել, թե ինչ է կատարվում, այդ անձը բացատրել է, թե ճշտում է` արդյոք իր հիմնարկի աշախտողները եկել են քվեարկության: Երբ դիտորդը ցանկացել է ճշտել այդ մարդու ինքնությունն ու հիմնարկի անունը, նա լքել է տեղամասը:
Հ. Համբարձումյանը նաև նշեց, որ տեղասմային կենտրոնում միաժամանակ եղել են նույն թեկնածուի 2, 3 վստահված անձինք, մեքենաներով մարդկանց խմբեր են բերել տեղամասեր, արձանագրվել են ուղղորդման դեպքեր: Նրա խոսքերով` ահազանգերի մեծ մասը եղել է մայրաքաղաքից: Նկատվել է նաև վստահված անձանց սակավություն, որի պատճառը ամենայն հավանականությամբ մարդկային ռեսուրսների սակավությունն է. ընտրատեղամասերում հիմնականում ներկա են Սերժ Սարգսյանի թեկնածուները, իսկ մյուս թեկնածուների վստհաված անձինք շատ քիչ են:
Համեմատելով 2008թ.-ի նախագահական ընտրությունների հետ` Հ. Համբարձումյանի կարծիքով` այժմ որոշակի առաջընթաց կա, մթնոլորտն ավելի հանգիստ է, բայց կան տեղամասեր, որտեղ իրավիճակը լարված է: Մեդիա կենտրոնի դիտորդը Արարատի 17/05 ընտրատեղամասում նկատել է, որ կա մոտ 100 քվեաթերթիկներով տրցակ, որը հետագայում դուրս է բերվել պատուհանից: Լարված մթնոլորտ է նաև 17/02, 17/03 ընտրատեղամասերում:
Հ. Համաբարձումյանը նշեց, որ այդ դեպքը պետք է ճշտվի, հետևողական լինեն, որպեսզի խախտումներ կատարած մարդիկ պատժվեն:

Представитель местной наблюдательской организации о выборах президента РА
Руководитель самой крупной в Армении наблюдательской организации "Выбор – твой" Арутюн Амбарцумян на встрече с журналистами отметил, что наблюдательскую миссию они осуществляют на 1400 избирательных участках, основное внимание уделяется городам, общинам с более чем двумя избирательными участками, а также участкам, где голосуют военнослужащие.
А.Амбарцумян отметил также явления, по которым поступает больше всего сигналов. Выявлены и пресечены случаи повторного голосования, нахождения в кабине для голосования двух лиц. Один и тот же человек несколько раз помогал испытывавшим трудности избирателям, на избирательном участке 2/08 в общине Нор Норк голосование было прекращено на полчаса по техническим причинам. На участке 38/14 мужчина отмечал в списке, кто из группы избирателей явился на голосование. Когда наблюдатель попытался выяснить, что происходит, он сказал, что уточняет, кто из сотрудников его учреждения пришел на голосование. В ответ на просьбу назвать себя и учреждение, мужчина покинул участок.
Арутюн Амбарцумян также сообщил, что людей привозили на участок на машинах, выявлены случаи направленного голосования.
Большинство сигналов поступает из столицы. На избирательных участках присутствуют в основном доверенные лица Сержа Саргсяна. Доверенных лиц других кандидатов очень мало, что обусловлено нехваткой у них финансовых ресурсов.
Проводя параллели с президентскими выборами 2008 г., Амбарцумян сказал, что сейчас наблюдается определенный прогресс – атмосфера более спокойная, хотя есть избирательные участки, где царит довольно напряженная ситуация.
На избирательном участке 17/05 в Арарате наблюдатель от "Медиа центра" увидел пачку из почти 100 бюллетеней, которая в дальнейшем была вынесена с участка через окно. Напряженная обстановка сложилась также на избирательных участках 17/02, 17/03.