ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը դատապարտում է լրագրողների նկատմամբ բռնության փաստերը
2013 թ. փետրվարի 18-ին ՀՀ նախագահական ընտրությունների ժամանակ կազմակերպված ընտրական կեղծիքներն ուղեկցվեցին նաև լրագրողների նկատմամբ բռնություններով և նրանց գործունեությունը խոչընդոտելու փաստերով:
- հարձակման է ենթարկվել www.1in.am լրատվական էջի լրագրող Մարինե Խառատյանը, մասնավորապես հայհոյանքների ուղեկցությամբ խլել են նրա տեսախցիկը, խոչընդոտել աշխատանքը:
- բռնություն է կիրառվել www.lragir.am լրատվական էջի լրագրող Արտակ Համբարձումյանի նկատմամբ:
Նման ճնշումները և բռնություններն ունեն ընտրությունների կեղծիքները, խախտումները քողարկելու ակնհայտ միտում:
Դատապարտելով լրագրողների նկատմամբ կիրառված բռնությունները և նրանց գործունեությունը խոչընդոտելու փաստերը՝ պահանջում ենք իրավապահ մարմիններին անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել հանցագործությունը կատարած մարդկանց բացահայտելու և պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Անպատժելությունը պետք է դադարեցվի, հակառակ դեպքում այն կշարունակվի, որի ողջ պատասխանատվությունը հերթական անգամ կրելու են Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները:

Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи осуждает факты насилия в отношении журналистов
Избирательные фальсификации, организованные во время президентских выборов 18 февраля 2013 г., сопровождались также фактами насилия в отношении журналистов и препятствования их деятельности.
В частности,
1) нападению подверглась журналистка информационной страницы  www.1in.am  Марине Харатян: у нее отняли видеокамеру, ее работе чинили препятствия, и все эти действия сопровождались нецензурной бранью;
2) насилие было применено в отношении журналиста информационной страницы www.lragir.am Артака Амбарцумяна.
Подобные случаи давления и насилия имеют тенденцию скрыть избирательные фальсификации и нарушения.
Осуждая факты применения насилия в отношении журналистов и препятствования их деятельности, мы требуем от правоохранительных органов принять срочные меры по установлению лиц, совершивших эти преступления, и привлечь их к ответственности.
Безнаказанность должна быть пресечена, в противном случае она будет иметь продолжение, вся ответственность за которое в очередной раз ляжет на власти Республики Армения.